Budda i miłość czyli Jak kochać i być szczęśliwym

Tłumaczenie: Wojtek Tracewski
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Der Buddha und die Liebe
978-83-89763-60-5
filozofia i etyka
Kyp

Pragnienie szczęścia jest siłą napędową wszelkiego działania. Każda, nawet najmniejsza istota, pragnie być szczęśliwa i chce uniknąć cierpienia. Szczęście to wspaniały stan, w którym z powodu wszechogarniającej radości cały nasz świat drży w posadach. Uśmiechamy się promiennie do wszystkich wokół, odczuwamy pełną radości moc w całym ciele i pragniemy objąć cały świat. Świeżo zakochani są temu przeżyciu wielkiego szczęścia bardzo bliscy - początkom miłości towarzyszy często głęboka, naturalna błogość. Tylko niewielu ludzi, zarówno na poziomie umysłu, jak też ciała doświadcza spełnienia większego od otrzymywania tego, czego pragną - bycia kochanym przez innych, obdarowywania miłością samemu i możliwości promieniowania na świat całym tym bogactwem.

"Budda i miłość" opowiada o tym, jak nadmiar, pojawiający się w pełnym radości związku użyć dla dobra wszystkich i samemu dzięki temu wzrastać. Z czasem wszystko przeniknie dojrzałe, przynoszące zadowolenie poczucie satysfakcji, wynikające ze wspólnej pracy, uczenia się z życia i wprowadzania go na coraz wyższe i prawdziwsze poziomy. W ten sposób stopniowo powstaje wgląd, że najwyższa radość jest jednocześnie najwyższą prawdą oraz że podkreślanie w życiu tego, co piękne nie jest ucieczką od życia. Zgodnie z buddyjskim poglądem szczęśliwy i wzbogacający związek nie jest celem samym w sobie, lecz drogą pozwalającą osiągnąć pełen rozwój umysłu - Oświecenie. Lama Ole Nydahl opowiadając na czym polega ten stan, powiedział kiedyś: "to tak, jakbyśmy zakochali się w całym świecie, a cały świat zakochał się w nas..."

Lama Ole Nydahl jest jednym z najbardziej znanych nauczycieli buddyjskich. Razem ze swoją żoną Hannah są pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy, wielkiego mistrza medytacji buddyzmu tybetańskiego, którego po raz pierwszy spotkali w 1969 roku podczas podróży poślubnej do Nepalu. Na jego prośbę, od prawie czterdziestu lat, wprowadzają buddyzm Diamentowej Drogi do naszego kręgu kulturowego. Hannah zajmuje się przede wszystkim tłumaczeniem nauk tybetańskich lamów oraz tradycyjnych tekstów, podczas gdy Lama Ole niemal codziennie wygłasza wykład w innym mieście. Do tej pory założył ponad pięćset ośrodków medytacyjnych na całym świecie. W Polsce ukazało się dotychczas dziesięć książek jego autorstwa.

Martuszka | 2015-04-26

Nie jestem buddystką. Jestem katoliczką i sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Moim zdaniem ta książka świetnie odpowiada na pytanie jak ogólnie można kochać i być szczęśliwym, nie tylko jako buddysta ale jako człowiek. W formie i przekazie prosta - nie ma tam magicznych formuł, sztuczek ani fajerwerków. Ale jest zrozumiała i niezwykle przekonująca treść oraz nieudziwniona forma co sprawia, że jest ona dostępna także dla ludzi buddyzmem niezwiązanych. Ostatnia część faktycznie trudniejsza, gdyż bardziej skierowana na praktykę buddyjską ale mimo to książkę bardzo polecam każdemu. Warto przypomnieć sobie, że związek nie powinien być miejscem udawania kimś kogo nie jestem, nie powinien unieszczęśliwiać (ja wiem, że wielu romantyków się ze mną nie zgodzi ale to moje osobiste zdanie oczywiście), wcale nie musi prowadzić do karczemnych awantur, ciągłego napięcia i stresu. Chętnie wrócę do tej książki za jakiś czas by ponownie odkurzyć swoje wartości.

asica | 2013-07-09

buddyjski pogląd ma wiele do zaoferowania współczesnym, pokazuje jak można funkcjonować na wielu poziomach codziennego życia w sposób mądry i radosny, sporo życiowych mądrości, przedstawionych przez wybitnego buddyjskiego lamę, wcale nie oderwanych od współczesnej rzeczywistości

Ewik | 2012-10-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

Bardzo mało treściwa, dość płytka. Moim zdaniem to bardziej przedstawienie poglądów autora niż stanowiska buddyzmu.

pigiel | 2012-07-25
Przeczytana: 2011 rok

Doskonały poradnik dla buddystów

| 2013-07-27

Byłoby ok, gdyby nie to, że autor powtarza się strasznie na przestrzeni kilku książek.

Callmelula | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Fajna...pomogła mi zrozumieć parę kwestii:)

Inkszo_Gosia | 2016-11-14
Marta | 2016-10-26