Budda i miłość

Tłumaczenie: Wojciech Tracewski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Der buddha und die liebe
buddyzm, związki
religia
Alicja

Książka Budda i miłość opowiada o tym, jak wykorzystać wewnętrzny nadmiar, pojawiający się w pełnym radości związku, dla dobra wszystkich i samemu dzięki temu wzrastać. Wszystko zostanie z czasem przeniknięte dojrzałym poczuciem satysfakcji, wynikającym ze wspólnej pracy, uczenia się z życia i wprowadzania go na coraz wyższe i prawdziwsze poziomy. W ten sposób stopniowo powstaje wgląd, że najwyższa radość jest jednocześnie najwyższą prawdą oraz że podkreślanie w życiu tego, co piękne, nie jest ucieczką od życia.
Zgodnie z poglądem buddyjskim szczęśliwy i wzbogacający związek nie jest celem samym w sobie, lecz drogą do osiągnięcia pełnego rozwoju umysłu – Oświecenia. Lama Ole Nydahl, opisując, na czym polega ten stan, powiedział kiedyś: „To tak, jakbyśmy zakochali się w całym świecie, a cały świat zakochał się w nas...”

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/duchowosc/budda_i_milosc,p1873853365

Przemek | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Niezwykle wzbogacająca lektura. Obejmująca wielki obszar relacji związku, uczuć, seksualności, ale też poruszająca moment rozstania w "dobrym stylu", wzmacniania siebie nawzajem i budowania nieprzemijających wartości. Bezpruderyjna, wielopoziomowa z mnóstwem interesujących wątków.
Kolejna z porywających książek tego autora, która w różnych momentach życia może być pomocna i pozwala nadać sens chwilom wtedy kiedy zaczynamy odczuwać zakurzenie lub znużenie w codzienności z najbliższą osobą.
Szkoda, że nie mogłem poznać jej wcześniej, mniej błędów i ofiar :), więcej sensu i radości, i ta przyciągająca przestrzeń szczęścia.

książek: 2032
Martuszka | 2015-04-26

Nie jestem buddystką. Jestem katoliczką i sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Moim zdaniem ta książka świetnie odpowiada na pytanie jak ogólnie można kochać i być szczęśliwym, nie tylko jako buddysta ale jako człowiek. W formie i przekazie prosta - nie ma tam magicznych formuł, sztuczek ani fajerwerków. Ale jest zrozumiała i niezwykle przekonująca treść oraz nieudziwniona forma co sprawia, że jest ona dostępna także dla ludzi buddyzmem niezwiązanych. Ostatnia część faktycznie trudniejsza, gdyż bardziej skierowana na praktykę buddyjską ale mimo to książkę bardzo polecam każdemu. Warto przypomnieć sobie, że związek nie powinien być miejscem udawania kimś kogo nie jestem, nie powinien unieszczęśliwiać (ja wiem, że wielu romantyków się ze mną nie zgodzi ale to moje osobiste zdanie oczywiście), wcale nie musi prowadzić do karczemnych awantur, ciągłego napięcia i stresu. Chętnie wrócę do tej książki za jakiś czas by ponownie odkurzyć swoje wartości.

Ewik | 2012-10-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

Bardzo mało treściwa, dość płytka. Moim zdaniem to bardziej przedstawienie poglądów autora niż stanowiska buddyzmu.

asica | 2013-07-09

buddyjski pogląd ma wiele do zaoferowania współczesnym, pokazuje jak można funkcjonować na wielu poziomach codziennego życia w sposób mądry i radosny, sporo życiowych mądrości, przedstawionych przez wybitnego buddyjskiego lamę, wcale nie oderwanych od współczesnej rzeczywistości

| 2013-07-27

Byłoby ok, gdyby nie to, że autor powtarza się strasznie na przestrzeni kilku książek.

msagacka | 2017-09-06

szukałam ukojenia... wartości zawarte w tej książce zmieniły moje życie.

MówMiLula | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Fajna...pomogła mi zrozumieć parę kwestii:)

pigiel | 2012-07-25
Przeczytana: 2011 rok

Doskonały poradnik dla buddystów

greentara | 2018-04-05
szymon | 2018-02-04