Budda i miłość

Okładka książki Budda i miłość Lama Ole Nydahl
Okładka książki Budda i miłość
Lama Ole Nydahl Wydawnictwo: Czarna Owca religia
religia
Der buddha und die liebe
Czarna Owca
2012-01-01
2012-01-01
Wojciech Tracewski
buddyzm związki

Bardzo seksistowska i kierująca się stereotypami.
Pomijając dużo ogolnych stwierdzeń, z którymi trudno się nie zgodzić, to jednak czasami miałam wrażenie, że czytam księdza katolickiego, który mówi mi, gdzie jest moje miejsce.
Diamentowa Droga chyba jednak nie dla mnie.

PS. Być może na mój odbiór wpływ miał film, który widziałam na youtube jak Lama Ole błogosławi wyznawców. Gdyby nie ubiór, to trudno byłoby go odróznić od papieża. A przecież buddyzm nie ma boga, to religia doświadczenia

Bardzo seksistowska i kierująca się stereotypami.
Diamentowa Droga chyba jednak nie dla mnie.

Mało treściwa jak na swoją objętość, niestety wiele uogólnień na zasadzie ”mężczyzna to, kobieta tamto”, autor wydaje się na siłę przemycić swoje subiektywne opinie jako naukę Buddy/fakty. Po 3/4 odpuściłam, strata czasu jak dla mnie. Z plusów zawarcie podstaw nauki Buddy, ale to również nie będzie niczym odkrywczym jeśli się już coś czytało w temacie.

W tej książce się zakochałam i miałam wrażenie, że przez nią płynę. Wspaniała i merytoryczna pozycja, z której możemy dowiedzieć się, w jaki sposób miłość i seksualność są postrzegane przez buddyjskiego lamę. Po raz pierwszy spotkałam się z religią/systemem filozoficznym, który w tak piękny sposób o tym mówi. Nie ma tu bzdurnych nakazów, prób wchodzenia komuś do łóżka i wmawiania, że to, co dla nas naturalne jest złe i grzeszne. Niezależnie od tego, jakie masz poglądy, czy jesteś ateistą, agnostykiem czy wyznajesz jakąkolwiek religię, sięgnij po tę książkę. Jest piękna i trochę wyzwalająca.

Książka dobra, jednak nie porywająca i czasem odnosiłam wrażenie, że pewne przekonania znalezione na jej stronach musiałabym zweryfikować, bo wydawały się bardzo subiektywne, lub słabo uzasadnione źródłowo. Prócz tematyki relacji między dwiema osobami, porusza również tematy żeńskości i męskości w ujęciu buddyjskim za co duży plus. Ocenę zaniża fakt, że choć jestem zainteresowana tematyką, to już nie pierwsza książka autora która w swojej drugiej połowie robi się "ciężka" i o ile od początku czytanie jej sprawiało mi przyjemność, to prawdopodobnie treści bardziej skomplikowane są właśnie tam umieszczane, a sposób ich przekazu niestety już do mnie nie trafia tak jak wcześniej.

Nie porywa.

Nie porywa.

Każdy chce być kochany, czuć się szczęśliwym i zadowolonym z życia. Książka wnosi wiele pozytywnych energii i odkrywa możliwości budowania szczęśliwego związku. Jest odpowiednia zarówno dla osób samotnych, jak i szukających swojej drugiej połówki ale też dla tych, którzy tworzą już związek i chcieliby popracować nad wspólnymi relacjami.

„Budda i miłość“ to doskonały materiał dla każdego, bez względu na wyznanie i kulturę. Buddyjskie przesłania są ponadczasowe i z pozoru proste, ale życie pokazuje, że stanowią trudność dla wielu par. Pomagają zrozumieć dlaczego pojawiają się w ich relacjach problemy i jak można sobie z nimi poradzić. Szczęście to stan umysłu, tego jak odbieramy rzeczywistość. To uświadomienie sobie, że jest ono w nas i od nas zależy czy jesteśmy szczęśliwi.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/11/530-budda-i-miosc.html

„Budda i miłość“ to doskonały...

Niezwykle wzbogacająca lektura. Obejmująca wielki obszar relacji związku, uczuć, seksualności, ale też poruszająca moment rozstania w "dobrym stylu", wzmacniania siebie nawzajem i budowania nieprzemijających wartości. Bezpruderyjna, wielopoziomowa z mnóstwem interesujących wątków.
Kolejna z porywających książek tego autora, która w różnych momentach życia może być pomocna i pozwala nadać sens chwilom wtedy kiedy zaczynamy odczuwać zakurzenie lub znużenie w codzienności z najbliższą osobą.
Szkoda, że nie mogłem poznać jej wcześniej, mniej błędów i ofiar :),więcej sensu i radości, i ta przyciągająca przestrzeń szczęścia.

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Moim zdaniem ta lektura świetnie odpowiada na pytanie jak ogólnie można kochać i być szczęśliwym, nie tylko jako buddysta ale jako człowiek. W formie i przekazie prosta - nie ma tam magicznych formuł, sztuczek ani fajerwerków. Ale jest zrozumiała i niezwykle przekonująca treść oraz nieudziwniona forma co sprawia, że jest ona dostępna także dla ludzi buddyzmem niezwiązanych. Ostatnia część faktycznie trudniejsza, gdyż bardziej skierowana na praktykę buddyjską ale mimo to książkę bardzo polecam każdemu. Warto przypomnieć sobie, że związek nie powinien być miejscem udawania kimś kogo nie jestem, nie powinien unieszczęśliwiać (ja wiem, że wielu romantyków się ze mną nie zgodzi ale to moje osobiste zdanie oczywiście),wcale nie musi prowadzić do karczemnych awantur, ciągłego napięcia i stresu. Chętnie wrócę do tej książki za jakiś czas by ponownie odkurzyć swoje wartości.

szukałam ukojenia... wartości zawarte w tej książce zmieniły moje życie.

szukałam ukojenia... wartości zawarte w tej książce zmieniły moje życie.

Ten kto spoczywa w swej własnej naturze, ma już wszystko.
Lama Ole Nydahl

Niezastąpiona. Bez zbędnego wchodzenia w szczegóły. Dla każdego buddysty i nie tylko.
Polecam.

Ten kto spoczywa w swej własnej naturze, ma już wszystko.
Lama Ole Nydahl

Polecam.

• Buddyzm
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • Spirit

Dodaj cytat z książki Budda i miłość