Opowiadania filmowe

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Opowiadania, film
dona

Opowiadania filmowe to wybór tekstów Jarosława Iwaszkiewicza, które stały się podstawą scenariuszy filmowych. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika obejmuje opowiadania, na podstawie których powstały filmy najwybitniejsze, zapisane na trwałe w pamięci widzów. Klucz filmowy zdecydował o układzie opowiadań, wyznaczonym datami produkcji filmów, począwszy od najnowszego Tataraku, po ekranizacje najdawniejsze. Zamieszczona na końcu książki filmografia obejmuje wszystkie ekranizacje prozy Iwaszkiewicza – również powstałe według opowiadań, które nie znalazły się w tym tomie. Na końcu każdego opowiadania znajdzie natomiast Czytelnik datę powstania tekstu.

gorzka | 2011-02-15
Przeczytana: grudzień 2010

Doskonały wybór opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, którym może delektować się kolejne pokolenie czytelników. Proza Iwaszkiewicza jest niewątpliwie jedną z najlepszych w kanonie polskiej literatury i każdy szanujący się "książkofil" powiniem przeczytać omawianą pozycję. Wszystkie zawarte w niej opowiadania stały się kanwą do, niejednokrotnie, równie świetnych filmów. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością delektując się pięknym językiem i prowokującą do myślenia treścią. Twórczość Iwaszkiewicza, należy do gatunku, który zmusza do przemyśleń oraz inspiruje artystów do własnej twórczości, czego przykładem mogą być filmy nakręcona na podstawie opowiadań.

Adalbert | 2013-07-15

Cały Iwaszkiewicz. Nic nie jest oczywiste, czyste, wzniosłe. Bo i my tacy nie jesteśmy. Proza życia w najlepszym wydaniu.

Magdalena Janicka | 2013-11-11
Przeczytana: 15 listopada 2013

Mnie najbardziej przejmuje ujęcie motywu śmierci i miłości, młodości i starości, pragnienia i tęsknoty... niezwykle płynne, pełne melancholii i bezsilności, mocno wzruszające i poruszające.

osiempalcow | 2015-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2015

Świetne opowiadania. Do tej pory z Iwaszkiewicza miałam do czynienia tylko z poezją - i to był błąd! Na pewno nie poprzestanę na tym zbiorku.

Natalia Wróbel | 2016-08-23
Leo Hyś | 2016-08-11