Diariusz Sejmu zwyczajnego 1672 roku

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Diariusze sejmowe są niewątpliwie najważniejszymi źródłami do dziejów parlamentaryzmu staropolskiego. Najpełniej pokazują działalność sejmu, gdzie jak w soczewce skupiały się najistotniejsze problemy państwa i społeczeństwa Rzeczypospolitej. Niniejsza publikacja wraz z edycją diariuszy sejmu koronacyjnego 1669 roku oraz sejmów nadzwyczajnego i zwyczajnego 1670 roku stanowi cykl wydawniczy, którego celem jest wydanie wszystkich diariuszy sejmowych z drugiej połowy XVII w. Okres ten jest szczególny, ponieważ parafrazując słowa jednego z najwybitniejszych polskich historyków ? Władysława Konopczyńskiego (ze wstępu do t. III ?Diariuszy sejmowych z wieku XVIII?), diariusze ówczesnych sejmów, choćby przez swoją negatywną treść, jako ilustracja natężenia imetod walki partyjnej, stopnia perwersji jednych, zwątpienia innych są ważnym dokumentem czasów, kiedy to w: ?chórze ludzi opętanych szałem złotej wolności, czasem odzywa się pojedynczy zdrowy i patriotyczny głos?. Ze względu na wartość historyczną, ale także na częste analogie do czasów nam współczesnych edycja ta powinna zainteresować historyków, historyków prawa, politologów, dziennikarzy, badaczy literatury staropolskiej itzw. szeroki krąg czytelników.