Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem

Okładka książki Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem
978-83-7579-042-9
Mirosław Redlicki
tresura psa pies

Na półkach: , , , ,

Świetna! Mnóstwo wiedzy wraz z przykładami wziętymi z życia, wieloletnich obserwacji i badań. Doskonale trafia do wyobraźni i wyjaśnia podobieństwa i różnice w zachowaniach ludzi i psów, które mogą prowadzić do nieporozumień lub, odwrotnie, tworzyć porozumienie i harmonię we współistnieniu pod jednym dachem. Polecam!

Jak dla mnie książka rewelacyjna ! Z przyjemnością ją przeczytałam. Wciągnęła mnie równie mocno jak „Z miłości do psa” tej samej autorki. Powiem szczerze, że analiza różnych zachowań zwierząt, w tym również gatunku Homo sapiens, jest naprawdę fascynująca i prowadzi do bardzo ciekawych wniosków. Jedno jest pewne – teraz zupełnie inaczej widzę i słyszę naszych braci mniejszych. Mam też szczere postanowienie stać się bardziej zrozumiała dla mojej suni. Niewątpliwie książka zaszczepiła we mnie chęć uważniejszego przyglądania się jej reakcjom i jaśniejszego przekazu moich wobec niej oczekiwań. Mamy już na koncie małe sukcesy, także korzyści z lektury wszechstronne :)

Świetna książka popularnonaukowa. Autorka w prosty sposób tłumaczy różnice w postrzeganiu świata między ludźmi a psami, które przyczyniają się do powstawania problemów. Niestety dla mnie, jako osoby pracującej z psami, merytoryczną treść tej pozycji możnaby zawrzeć w o połowę krótszej książce. A i tak są to tematy wielokrotnie poruszane w innych pracach. Bardzo dużo tu opisów osobistych przeżyć autorki ze zwierzętami - dla mnie zbyt dużo.

Przewrotny tytuł "Drugi koniec smyczy" nie określa dokładnie, o którym końcu mowa... Książka opowiada wiele zarówno o psach jak i o ludziach. Dowiedziałam się z niej naprawdę dużo. Kontakt z psami mam od najmłodszych lat. Traktowałam je tak jak nauczyli mnie dorośli lub postępuję zgodnie z tym, co zaobserwowałam , co robią starsi i wydawać by się mogło, bardziej doświadczeni. Zadziwiające było to, że niektóre zachowania były jak najbardziej prawidłowe i nawet mają swoje poparcie naukowe, a jestem pewna, że moi "nauczyciele" nie czytali żadnych opracowań nt. kontaktu z psem. Robili po prostu to, co uważali za prawidłowe i analizowali co przynosi efekty. Autorka uświadomiła mi rzeczy, które instynktownie dobrze robiłam w kontakcie z psem, a także wskazała nieprawidłowe zachowania, które muszę zmienić. Zaskakująca jest również ilość informacji z zakresu psychologii człowieka, niewątpliwie warto zapoznać się z tym tematem w celu zrozumienia własnego zachowania, a dzięki temu polepszenia kontaktu z psem.

Jak sama autorka pisze, nie należy się martwić tym, że do końca nie rozumiemy zachowania naszych psów, gdyż pełne wtajemniczenie nigdy nie będzie możliwe... "Zrozumienie nie jest warunkiem miłości (...)" - możemy przeczytać na ostatnich kartkach książki.

Jest to moja pierwsza pozycja z tej kategorii i zachęciła mnie do jeszcze większego poszerzenia wiedzy w tym temacie. Polecam tę pozycję osobom, które pragną wzbogacić, udoskonalić swój związek z psem i czerpać z niego jeszcze więcej radości.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają swojego psa i myślą, że wszystko o nim wiedzą. Prawda jest przykra – nie, nie wiecie co siedzi w tym psim móżdżku. Za pięknymi oczami czai się wielka odchłań niewidomych. Zachowania psa, które z pozoru wydają nam się dziwnie, a czasami nawet obrzydliwe - jak tarzanie się w nieżywej wiewiórce lub krowim placku, są jak najbardziej normalne. W książce autorka nie tylko wyjaśnia tę kwestię, ale również to, jak bawić się z psem aby było bezpieczne dla nas oraz dla niego. I przede wszystkim, jak uczyć czworonoga, żeby miał z tego frajdę, a my spokojną głowę. Popiera to wszystko licznymi historiami z własnego życia, ponieważ jest wieloletnim szkoleniowcem behawiorystą.

W trakcie czytania nie raz zaśmiewałam się do łez, chociaż później wzdycham z ulgą, że to nie ja (jeszcze!) musiałam kąpać psa po spotkaniu z końskim łajnem. Dobrze poruszone są tematy związane z psią agresją i trudnymi przypadkami. Nie sądzę, żeby po przeczytaniu tej pozycji osoba borykająca się z tak poważnymi problemami poradziła sobie sama. Myślę, że nieunikniona jest wizyta psiego specjalisty. W każdym razie warto wiedzieć, które zachowania są uważane za ”normalne”, a kiedy dzieje się coś niepokojącego. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jest to jedna z lepszych książek jaką czytałam o metodzie szkolenia psów jaką jest behawioryzm.

Jeżeli chcesz nawiązać ze swoim psem silną i prawdziwą relację, opartą na wzajemnym zrozumieniu to koniecznie przeczytaj tę pozycję.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Polecam początkującym właścicielom psów.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Polecam początkującym właścicielom psów.

Z milosci do psa uważam za lepsza. Mimo to ta również była ciekawa i pouczajaca. Obie powinien przeczytać każdy właściciel psa. A ta nawet ludzie przed decyzja zakupu lub przygaeniecia psa.

Szukałam w niej raczej konkretnych wskazówek, jak postępować z psem. Niestety, książka ma charakter „wykładowy” i mało w niej konkretów. Pozycja raczej dla początkujących właścicieli czworonogów.

Super książka, dzięki której dowiedziałam się o możliwych przyczynach niektórych zachowań mojego pieseła :)

Bardzo familiarna, jednocześnie rzeczowa, pomaga zrozumieć świat z czterołapnej perspektywy.

Dodaj cytat z książki Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem