Pippi wchodzi na pokład

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Cykl: Pippi Pończoszanka (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Pippi Langstrump gar ombord

Pippi ma dziewięć lat, marchewkoworude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i dużo za duże czarne buty. Mieszka całkiem sama, jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem, w Willi Śmiesznotce w małym miasteczku – jej mama nie żyje, a tata, kapitan Pończocha, zaginął na morzu. Jednak Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą pełną złotych monet, doskonale sobie radzi bez pomocy, ignorując bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie: czy to umieszczenia jej w domu dziecka, czy zmuszenia do chodzenia do szkoły. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Sama Pippi, mimo ciągle popełnianych niezręczności i skłonności do opowiadania niestworzonych historii, zawsze kieruje się dobrem innych, spiesząc na ratunek słabszym i poszkodowanym

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Arek | 2019-03-07
Przeczytana: 06 marca 2019

Mała Pippi jest bardzo niegrzeczną dziewczynką. Nie uczy dzieci manier, dyscypliny, prawdomówności, rozsądku czy umiaru.
Ale za to ją kochamy.
Uczy nas radości, dystansu do wszystkich problemów. Przy tej dziewczynce nie sposób się nudzić. W końcu wymyśla niewiarygodne historie. Poza tym, ponieważ Pippi ma ogromny skarb od taty, króla afrykańskiego i pirata w jednej osobie. Dzieli się nim z biednymi szwedzkimi dziećmi.
Bo wtedy po II Wojnie Światowej, Szwecja podobnie jak inne kraje były bardzo biedne. Książka została wydana po raz pierwszy w oryginale w 1946 roku.

Ta powieść jest bardzo krótka ma nieco ponad 100 stron.
Napisana jest ogromną czcionką, do tego z ładnymi rysunkami.
Opisywane przygody może nie są bardzo ciekawe, ale na pewno śmieszą.

Warto wrócić do czasów gdy było się mniejszym, gdy świat wyglądał inaczej. Był kolorowy i bezproblemowy.

"Prawdziwie Elegancka Dama dłubie w nosie tylko wtedy, jak jest całkiem sama!"

MountainTobacco | 2014-02-01

Postać Fizi Pończoszanki to zmora każdego porządnego rodzica. Śpi wtedy, kiedy jest śpiąca, ma dziwne pomysły i doprowadza do szału biedną nauczycielkę. Poza tym potwornie zmyśla i trzyma konia na werandzie, a także wyśmienicie radzi sobie bez niczyjej pomocy. No, ale czy nie za to samo tak bardzo ją kochamy?! Powszechnie wiemy ile rozterek rozbudziła postać tej dziewczynki w duszach pedagogów i rodziców, w czasach kiedy była stworzona. Jednakże dzieci ją pokochały. Mając za nic dziwaczne powiązania, jakie przypisywano tej charyzmatycznej postaci z feminizmem i innymi dziwnymi nurtami.
Odchodząc jednak od tego wszystkiego, mamy przed oczami niewielkie, pełne niezapomnianych przygód i humoru opowieści o najbardziej znanej na całym świecie - Fizi Pończoszance i jej przyjaciołach. Wydań tych książeczek było całe mnóstwo, ja posiadam zdobioną piórkowymi ilustracjami pani Anny Kołakowskiej, bardzo dobrze dopasowanymi do atmosfery tych wesołych opowieści. Polecam również audiobooki...

Abee | 2018-04-07
Przeczytana: 30 marca 2018

Pippi, której wyobraźnia nie ma granic, zaraża optymizmem i porywa do zabawy. Kontynuacja pierwszego tomu to po prostu dalsze pomysły Pippi na spędzanie czasu w maleńkim miasteczku gdzieś w Szwecji. Bawi się z przyjaciółmi, lecz także tęskni za tatą i stąd pojawia się chęć powrotu na morze. Ale na szczęście dla przyjaciół z malutkiego miasteczka, zmienia zdanie.
Bardzo przyjemna lektura do wspólnego czytania. Bardzo polecam rodzicom.

Dominika | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Kolejny wspaniały tom dalszych przydód Pippi.Kto jej nie kocha?

niedźwiadek Pi | 2017-02-21

Przyjemność w czystej postaci.
To co zrobiła Astrid Lindgren jest niebywałe!
Stworzyła tak wiele nieśmiertelnych postaci.
Można sobie pomarzyć...

Przyznaję, że po tych latach nie pamiętam, co tam się działo, ale doskonale pamiętam to uczucie silnej radości, która pojawiała się gdy mama przyniosła mi kolejną część Pippi (Fizi). Uważam, że to jest najlepszy wyznacznik tego, że książka jest świetna - bo zapasła w pamięć, bo bohaterka wyryła się w sercu swoim ognistym temperamentem. To jedna z książek mojego dzieciństwa i cieszę się, że mogłam poznać Pippi, że znalazłam dla niej czas.
8/10

Gustawsonek | 2013-03-29
Przeczytana: luty 2013

Pippi pończoszanka ma dziewięć lat. jest bardzo silna. jej przyjaciele to sąsiedzi. Tommy i Annika. a zwierzątko to małpa Pan Nilson.
polecam wszystkim czytelnikom!

glasscloud | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Jedna z moich ulubionych książeczek w dzieciństwie. Po latach nadal podoba się tak samo :)

Bardzo dobra kolejna część przygód Pippi. Chciałabym kiedyś wrócić do tej serii.

Onilom | 2013-11-25

Pippi Pończoszanka jest najsilniejszą, najbogatszą i najbardziej samodzielną dziewczynką na świecie. Zna dużo ciekawszych zajęć niż chodzenie do szkoły, jest niezwykle odważna i żaden łobuz jej niestraszny. Śpi z głową pod kołdrą i z butami na poduszce. Tłucze naczynia zamiast je pozmywać i nie zna tabliczki mnożenia. Za to potrafi podnieść konia i poświęci wszystko dla swoich przyjaciół. Uczy, że warto mówić to, co się myśli i nie poddawać się nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
W towarzystwie Pippi, po prostu nie można się nudzić.

wositelec | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Bardzo dobra książka. Przeczytałem ją pod tytułem "Pippi Goes Abroad" (w całości po angielsku). Ostatnio szkoda mi czasu na czytanie książek w języku polskim i praktycznie wszystko czytam "in English".

Co do samej książki: zajmująca historia, klimat lepszy niż "Dzieci z Bullerbyn".