Doświadczenie żałoby

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia i wiara". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W drodze
7 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Experiences of bereavement
83-7033-366-4
żałoba, śmierć, smutek, żal, strata
emm

Śmierć bliskiego człowieka porusza nas do głębi. Pojawiają się zwykle pytania o przyczynę śmierci, o sens cierpienia, o współodpowiedzialność - niepokoi świadomość, że nie uczyniło się wszystkiego, co było w naszej mocy. Doświadczenie osamotnienia przygniata dotkliwie swym ciężarem. Nierzadko zdarza się jednak, iż daje szansę nowego spojrzenia na własne życie. Ważne stać się mogą sprawy,...

Doświadczenie osamotnienia przygniata dotkliwie swym ciężarem. Nierzadko zdarza się jednak, iż daje szansę nowego spojrzenia na własne życie. Ważne stać się mogą sprawy, które nie miały dla nas wcześniej większego znaczenia.

Książka ta adresowana jest nie tylko do ludzi pogrążonych w żałobie i smutku, ale i do wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się im współczuć i lepiej ich rozumieć.

"Kiedy po zakończeniu pogrzebu wszyscy poszli już do domu, ogarnął mnie smutek i poczucie zagubienia. Nie wiedziałam, co mam dalej robić. Wróciłam dość szybko do pracy, ale byłam bardzo zmęczona i łzy płynęły mi zbyt łatwo. Czułam się winna i wewnętrznie pusta..."

TheLostSymbol | 2015-03-10
Przeczytana: 25 lutego 2015

Co prawda, do tej książki nie sięgnęłam z własnej ciekawości czy inicjatywy. Dotyczyła ona zagadnień poruszanych na konferencji naukowej, więc doszłam do wniosku, że warto wiedzieć coś więcej.

Musze przyznać, że mam mieszane uczucia, bo z jednej strony niektóre wypowiedzi mnie irytowały, albo wywoływały rodzaj buntu i myśli „to nie tak!”. Odnosi się to szczególnie do statecznych opisów, jak to wiara pomogła spokojnie i z godnością przetrwać okres żałoby i jak teraz jest dobrze itd., jakby ulga przyszła szybko, spłynęła łaska boska. A przecież to tak nie działa. Dopiero kolejne wypowiedzi stawały się mniej zachowawcze, przez co bardziej ujmujące.

Najbardziej zainteresowały i jednocześnie wzruszyły mnie rozdziały dotyczące poronień, śmierci dzieci oraz śmierci w wyniku samobójstw. Z tego typami odejścia najbliższych najciężej jest się ludziom pogodzić i zaakceptować. Ale z tej książki jasno wynika – nie róbmy ze śmierci tematu tabu, nie unikajmy rozmowy z ludźmi, który stracili...

Krzysztof | 2015-05-01
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2014

Autorka analizuje mnóstwo przykładów przeżywania śmierci bliskiej osoby, śmierci nagłych czy takich, które kończą długą chorobę, śmierci dzieci i współmałżonków itd. Nawet jeśli jest prawdą, że w żałobie użalamy się wtedy nad sobą, to ostatecznie mamy do tego prawo. Kiedy już tę konkretną śmierć zaakceptujemy, zgodzimy się z nią, pożegnamy się ze zmarłym, to ciągle jeszcze pozostaje kwestia przeorganizowania całego życia, nauczenia się, jak żyć bez żony, męża, dziecka. Otchłań straty trzeby wypełnić łzami, zanim będzie ją można przepłynąć ku nowym lądom.

bluesucculent | 2016-02-11
Przeczytana: 07 lutego 2016

Nie jestem w stanie powiedzieć czy czytając książkę "Doświadczenie żałoby" można doznać ukojenia. Zakładając jednak, że sięgamy po tę pozycję zaciekawieni tematyką żałoby czy straty można powiedzieć, że czyta się ją bardzo przyjemnie, lekko i szybko. Wszystko za sprawą historii, które stanowią dominującą część książki. Dzięki nim możemy poznać losy bohaterów, ich zmagania, możemy poznać ich potrzeby. Te fragmenty listów opatrzone są zazwyczaj trafnymi komentarzami Autorki. Moim osobistym jednak zdaniem najwięcej jesteśmy w stanie zaczerpnąć z samych zwierzeń, które nie zawsze są dla nas łatwe do zrozumienia. Wśród tych pozornie nielogicznych znajduje się większość związanych z wiarą, rzecz jasna. Reasumując: książka jest godna polecenia - pokazuje, że ile jest ludzi, tyle sposobów radzenia sobie z kryzysem, jakim jest strata.

Gosieńka | 2016-03-28
Przeczytana: 03 listopada 2015