Księgi Pięciu Megilot

religia, Biblia, poezja
religia
Piotr Fras

Inne wydania

Do zbioru nazwanego Megilot należą biblijne księgi takie jak: Pieśń nad Pieśniami; Księga Ruth; Treny Jeremiaszowe; Eklezjasta i Księga Estery. Te księgi są ułożone razem wg kanonu współczesnych Biblii Hebrajskich i w kolejności umieszczone zaraz po Księdze Hioba. Dzieje się tak dlatego, że te pięć zwojów ma w Judaizmie szczególną pozycje. Czyta się je w ważne święta obrzędowe. Dla przykładu na wiosnę, w czasie święta Paschy, czyta się Pieśń nad Pieśnami jako symbol zaślubin Boga-Oblubieńca z Izraelem-oblubienicą.

Piotr Fras | 2010-08-09
Przeczytana: 2000 rok

Przekład Miłosza ksiąg poetyckich jest szczególnie cenny dla każdego chrześcijanina – wszak to nasz, polski, poeta - noblista. Ale dla każdego teologa ściśle trzymającego się „Litery” SŁOWA BOŻEGO ten przekład jest szczególny. Miłosz bowiem wierny jest tekstom oryginalnym i nic nie dodaje aby brzmiało poetycznie w języku polskim. (Tekst oryginalny ma poetycką rytmikę w każdej księdze).

CzytelnikIX | 2016-03-21
rasilio | 2015-10-09