Wiersze zebrane 1964-1971

2011-03-01
2011-03-01
978-83-62006-19-9
poezja polska

Dla mnie wiersze Wojaczka są ulubione i znienawidzone zarazem. Pełne sprzecznych emocji, w zależności od nastroju bywają dołujące, jedne piękne drugie wręcz obrzydliwe. Mają w sobie to coś, co sprawia, że wracam do nich, że się zachwycam, że płaczę, że rzucam o podłogę, by po chwili podnieść i odłożyć do następnego razu. Tak wyglądają moje spotkania z Wojaczkiem- kiedyś się pozabijamy.

Do tego zbioru wierszy można wracać nieustannie. Co dzień. Co noc. I nigdy nie będzie za wiele.

Trudnecudne.

Wierszyk Mironowi Białoszewskiemu
Wsłuchać się do ogłuchnięcia
Wpatrzeć się do oślepnięcia
Wdyszeć się do beztchu w piersiach
Wmyśleć do unicestwienia

Ach, wykrwawić się - do Słońca!

Kochać aż do obrzydzenia

29 X 1970

„Niezwykłemu Mironowi Białoszewskiemu radykalnie objawił się niezwykły Rafał Wojaczek. Obaj byli poetami „życia bez przerwy”. Obaj, zanurzeni w oczywistości, odkrywali jej nieoczywistą powierzchnię i głębię. Bycia i znaczenie. W tej błyskawicy spotkania, niezależnie od awanturniczych okoliczności, Rafał poczuł – przez konfrontację – sens i wartość bycia poetą „do końca”. Pewność, że „jest horyzont prawdziwy tam za horyzontem”. Żeby się przedrzeć do horyzontu prawdziwego i zajrzeć poza jego linię, za którą jest prawdziwe Słońce, potrzebna była… łaska”. – wewnętrzna transgresja – miała służyć odkryciu tego miejsca gotowego na przyjęcie łaski.

Trudnecudne.

Wierszyk Mironowi Białoszewskiemu
Wsłuchać się do ogłuchnięcia
Wpatrzeć się do oślepnięcia
Wdyszeć się do beztchu w piersiach
Wmyśleć do unicestwienia

Ach, wykrwawić się - do Słońca!

Kochać aż do obrzydzenia

29 X 1970