Battle Angel Alita #2: Żelazna dziewica

Okładka książki Battle Angel Alita #2: Żelazna dziewica Yukito Kishiro
Okładka książki Battle Angel Alita #2: Żelazna dziewica
Yukito Kishiro Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Battle Angel Alita. Edycja Specjalna (tom 1) komiksy
komiksy
Battle Angel Alita. Edycja Specjalna (tom 1)
銃夢 Gunnm
J.P. Fantastica
2004-01-01
2004-01-01
Rafał Rzepka
manga komiks japoński cyborgi łowcy nagród sci-fi cyberpunk

Choć ocenę pozostawię tylko pod pierwszym tomem, moja opinia znajdzie się zarówno pod tym jak i pod ostatnim.

Ach, Alita, prześwietna historia, która niestety pod koniec się pogubiła i pozostawiła wręcz niesmak. Szkoda, bo z początku byłem gotów uznać przygody przesympatycznej pani cyborg za jedną z najlepszych rzeczy jakie czytałem, niestety jest jak jest i "Battle Angel Alita" nie znajdzie specjalnego miejsca w moim serduszku.

Zaczyna się dość niepozornie, sztampowo bym powiedział. Oto doktor Ido znajduje na wysypisku szczątki cyborga, które postanawia odbudować, podarować nowe ciało oraz imię, Alita właśnie. Nasza dziewczyna ma amnezję i nie pamięta jak znalazła się w kawałkach na stercie złomu ani w ogóle kim była i co robiła. Chcąc nie chcąc zaczyna nowe życie, próbując odnaleźć samą siebie i wytyczyć sobie własną ścieżkę.

Historia od początku do końca trzyma przy mandze. Pełna jest akcji, angażująca i interesująca. Świetne są sceny walki, ale i te spokojniejsze momenty, jedne i drugie dawkowane są we właściwych proporcjach. Nie zdarzyło się, bym zaczął się nudzić lub męczyć nadmierną akcją. Początkowo można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze zbiorem osobnych, lekko tylko powiązanych ze sobą historii; między każdym większym wątkiem następował dość zauważalny skok w czasie, po których ja czułem się lekko zdezorientowany, jakby między jednym a drugim brakło kilku paneli.

Historie te kręcą się z początku wokół jakiegoś innego bohatera, zazwyczaj kolejnego antagonisty, który w jakiś sposób przecina z Alitą swoje ścieżki. W ogóle postacie są mocną stroną mangi. Antagoniści są interesujący a ich motywacje logiczne; może poza finalnym przeciwnikiem Ality, który mniej lub bardziej przewijał się przez cały tytuł, a który finalnie okazał się nieco rozczarowujący. Postacie nie są jednowymiarowe (zazwyczaj) a ich relacje z Alitą często bywają zaskakujące, mające inne podłoże niż nam się zdawało. Weźmy na przykład takiego Ido. Poznajemy go jako osobę dobrą o ogromnym sercu, no taki typowy koleś do rany przyłóż, ale jednocześnie przez cały czas czuć względem niego niepewność, czy za chwilę nie zacznie odstawiać jakiejś chorej akcji względem protagonistki.

Główną siłą napędową "Battle Angel Alita" jest, bez zaskoczenia, Alita. Przez cały czas możemy podziwiać jej rozwój, jak kolejne przygody wpływają na nią. Alita często gubi się na ścieżce swego życia, mierzy się z konsekwencjami swych czynów, staje się coraz dojrzalsza i zmienia się. Mamy do czynienia z osobą silną, niezależną i upartą, której jednak nie brak takiej dziecięcej naiwności i niewinności. Raz widzimy ją jako świetną wojowniczkę, pokonującą coraz to trudniejsze wyzwania, innym razem jako zwykłą, zakochaną dziewczynę, której emocje nieco przysłoniły zdrowy rozsądek. Akcje, jakie Alita podejmuje, są nie tyle dobre, co dobre według niej, dlatego pewne decyzje mogą nam się wydawać dziwne, nielogiczne albo wręcz głupie. Dodaje to Alitce głębi, bo ukazuje ją jako postać, która nie jest nieomylna a wręcz często zwyczajnie pogubiona. Mogę się przyczepić do tępa w jakim zmiany u niej zachodzą, bo choć z czasem przestaje być to tak gwałtowne, w każdym tomie, w każdej histrorii Alita zdaje się być nie raz diametralnie inną postacią.

Kreska jest, według mnie, przecudna. Desing każdej postaci jest na tyle oryginalny, że nie ma opcji na pomylenie ze sobą bohaterów i nawet jeśli pojawiał się ktoś, kogo imienia nie pamiętałem, po samym wyglądzie byłem wstanie ustalić, że był to taki i taki koleś. Tła i postacie są szczegółowe i naprawdę można spokojnie zatrzymać się co jakiś czas i podziwiać te rysunki. Walki narysowane są w sposób przejrzysty i czytelny, aczkolwiek zdarzały się pojedyncze momenty, w których nie byłem pewien, co się dokładnie wydarzyło.

Zakończenie, jak już pisałem, wpłynęło mocno negatywnie na mój finalny odbiór. Już w tomie trzecim zaczęły się pojawiać pewne głupotki i nietrafione rozwiązania, ale wtedy jeszcze nie zwracałem na nie uwagi, dopiero po ostatnim tomie spojrzałem na nie bardziej krytycznie. Bez wchodzenia w szczegóły, autora w pewnych kwestiach nieco za bardzo poniosło. W końcu jak wyjaśnić kolesia, który posiada parapsychiczne moce, które od pewnego momentu przedstawiane nam są jak wręcz magia, której nie powstydził by się Dr. Strange? To był taki najbardziej skrajny przykład, ale chybionych rozwiązań było więcej. Chociażby jakaś wielka tajemnica, która to okazała się być wręcz błaha w porównaniu do otoczki, jaką wokół niej zbudowano. Samo zakończenie zaś jest nagłe i jakby z tyłka wyjęte. Niby następuje po tym coś jakby alternatywne zakończenie, jakby kontynuacja pewnych wątków, ale szczerze? Wolałbym już, żeby tego dodatku nie było. Miałbym ochotę sięgnąć po "Battle Angel Alita Last Order" od razu, a po tym alternatywnym aż takiego parcia na kontynuację nie mam. Po kontynuację sięgnę na 100%, ale na razie nieco odpocznę od Ality i jej przygód.

I to tyle. Bardzo fajna przygoda, która niestety zboczyła w złe tory na koniec. Początkowo miałem dać ocenę 6/10, ale koniec końców początek jest tak dobry, że ciągnie koniec w górę. No i mimo pewnego rozczarowania, tytuł wywołał u mnie ochotę na jakieś dobre anime lub mangę w klimatach cyberpunkowych. Dla fanów akcji i cyberpunka, którym taki sobie koniec nie przekreśla bardzo dobrej reszty dzieła, jak najbardziej polecam. Innym osobą w sumie też, tylko miejcie na uwadze coraz większą ilość większych lub mniejszych głupotek i niesatysfakcjonujący ending.

Przyjemna fabuła, interesujący bohaterowie i model świata. Odkrywanie mechanicznej, cyberpunkowej rzeczywistości razem z na wpół ludzką protagonistką było zdecydowanie pozytywnym doświadczeniem. Brutalne, futurystyczne i wciągające. Warto też zwrócić uwagę na rysunki, które sprawiają, że każdą stronę czytamy z jeszcze większą ekscytacją. Zdecydowanie można podziwiać kunszt graficzny i przemyślane projekty maszyn, broni i lokacji.

Bardzo fajna, ciekawa, wciagaja i nieglupia historia o Alicie, tajmeniczej dziewczynie o ciele robota.
Nie jest to nic wybitnego, ale rewelacyjnie sie czyta, akcja jest wartka, ciagle sie cos dzieje, bardzo przyjemna kreska.
Z przyjemnoscia siegne po kolejne tomy i mam nadzieje, ze manga trzyma poziom do samego konca.
Polecam.

Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem szybciutko przeczytałam Alitę. Na filmie byłam w kinie. Strasznie dużo różnic w fabule jest, ale według mnie i tak film zasługuje na medal. W każdym razie możnaby powiedzieć że jest po prostu wersja mangowa i filmowa z czego, według mnie, Alita: Battle Angel to jeden z pierwszych filmów na podstawie czegokolwiek, od bardzo dawna który się spodobał ludziom. (Wiadomo, wierni fani mangi pewnie się nieco rozgniewali i uparto trzymali przy swoim). Ponieważ filmy na podstawie książek, gier to na ogół istne zera, to z Alitą im się udało. Mam nadzieję że do teraz niewykluczyli sprawiania nam drugiej części 🤔😏🐍

Klasyczna, dobra manga. Choć już nieco wiekowa, to nie straciła nic ze swego powabu. Dla miłośnika cyberpunku jest to pozycja obowiązkowa. Mimo pewnej naiwności i infantylności cechującej bohaterów mang dużo jest tutaj egzystencjalnych rozważań, tak znamiennych dla postapokaliptycznych historii. Świetny, nie do podrobienia klimat i pociągająca tajemnica podniebnego miasta oraz nieustannie towarzysząca chęć poznania przeszłości Ality czy Ido. Zakończenie tomu pozostawia z wypiekami na twarzy i zmusza do sięgnięcia po kolejną część.

Wpis to fragment z mojego własnego bloga :

Postapokaliptyczny świat gdzie ludzie i cyborgi żyją w jednym mieście.
"Daisuke Ido znajduje na złomowisku mocno uszkodzone ciało dziewczyny cyborga. Z jej budowy wynika, że ma ponad dwieście lat, a mózg przetrwał jakby w fazie hibernacji. Postanawia ją obudzić i naprawić. Jednak dziewczyna nic nie pamięta. Ido nadaje jej imię Alita. Po jakimś czasie okazuje się, że Alita posiada zdolności bojowe i zostaje łowcą bandziorów...co również przysparza jej wrogów. Pewnego dnia poznaje chłopaka o imieniu Yugo, który marzy by dostać się do Zalem...
Każdy, również Ido i Alita jakoś próbuje żyć w Mieście Złomu. Wysoko w górze unosi się niedostępne miasto Zalem...

Jest to piersza część czterotomowej powieści. Rysunki są czarno białe,dość szczegółowe. Jest kilka stron kolorowych. Akcja jest dość spójna i ciekawa. Jednak jeśli chodzi o język jest sporo wulgaryzmów..."

Film też oglądałam i mimo,że trochę się mija z książką. To też mi się podobał.Najlepiej nie porównywać,po co sobie zabawę psuć ;)
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "trójka e-pik", hasło - powieść graficzna

Wpis to fragment z mojego własnego bloga :

Postapokaliptyczny świat gdzie ludzie i cyborgi żyją w jednym mieście.

Jeszcze nie spotkałem się z opinią jakoby Alita: Battle Angel, filmowa adaptacja mangi autorstwa Yukito Kishiro wyreżyserowana przez Roberta Rodrigueza, była kiepskim widowiskiem wizualnym. Inaczej ma się kwestia fabuły, bo ta spotkała się z większą krytyką. Co zawiodło w przypadku tegorocznego blockbustera?

Jako że niniejszy artykuł nie jest recenzją, tylko analizą słabostek filmu, pokrótce przypomnijmy, o co chodzi w Alicie. Mamy rok 2563, 300 lat po tak zwanym Upadku. Doktor cybernetyki Dyson Ido (Christoph Waltz),znajduje na złomowisku cyborga z nienaruszonym ludzkim mózgiem. Postanawia połączyć znaleziony organ wraz z cybernetycznym ciałem – rezultatem jego starań jest właśnie tytułowa Alita (Rosa Salazar). Niedługo potem Alitę czeka prawdziwy nawał informacji – poznaje życie w Żelaznym Mieście, próbuje swoich sił w Motorballu (efektownym sporcie nie dla pacyfistów) i dowiaduje się, że jedynie nieliczni szczęściarze mogą dostać się do Zalem – podniebnego przybytku unoszącego się nad Żelaznym Miastem.

Tyle z fabuły, przejdźmy zatem do potknięć twórców, przez które trudno mi uznać Alitę za coś więcej niż efektowny, wakacyjny blockbuster. Uwaga – artykuł zawiera mnóstwo spoilerów!

Po więcej wrażeń z filmu zapraszamy na Wypowiemsie.pl, gdzie postanowiliśmy przyjrzeć się niedociągnięciom:

Jako że niniejszy artykuł nie jest recenzją, tylko analizą...

Parę słów o tym tytule

Parę słów o tym tytule

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Przeczytałam ją po obejrzeniu filmu z 2019 r.(Przy okazji film to raczej miłosna historyjka dla nastolatków, pozbawiona brutalnych wątków walk).
Czytało mi się ją bardzo dobrze. Może sama historia nie jest powalająca, ale na pewno warta uwagi

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Manga wciągająca i dobrze zilustrowana. Jedna z najlepszych jakie czytałem, aż czułem żal, że skończył się pierwszy tom na szczęście prawie od razu zabrałem się za kolejny.
Historia przedstawiona bardzo dobrze i pełna akcji.

Historia przedstawiona bardzo dobrze i pełna akcji.

• Manga
  • Komiksy