Harcerska droga do partyzantki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Książka przedstawia dzieje grupy "Zawiszaków" z zastępu "Szarych Szeregów" w Skarżysku-Kamiennej. Autor podjął próbę opisu dorastania do walki zbrojnej "kandydatów na partyzantów" - czternasto-piętnastoletnich chłopców. Pokazał ich pragnienie dorównania starszym kolegom żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, ich udział w walce z okupantem polegający na wykradaniu broni i amunicji, przenoszeniu meldunków oraz obserwacji ruchów wojsk nieprzyjacielskich co stanowiło to realną i wartościową pomoc dla oddziałów partyzanckich.Książka ukazuje wzorzec wychowania młodzieży w II Rzeczypospolitej co uwidoczniło się w postawach pełnych poświęcenia i patriotyzmu podczas II wojny światowej.

źródło opisu: Matras

krasnylud | 2015-06-20