Hołodomor Wielki głód na Ukrainie w l.1932-1933 jako ludobójstwo

Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
historyczna

| 2014-12-26

„Szczęśliwsi mieczem zabici niż ci, co pomarli z głodu, którzy ginęli bezsilni z braku płodów pola”
Prof. Stanisław Kulczycki opisuje politykę Kremla wobec Ukrainy od zdobycia władzy przez bolszewików w 1917 r., poprzez kolektywizację rolnictwa, „rozziew podatkowy” tzn. zwolnienie z podatków kołchoźników, prawo pięciu kłosów (za zerwanie takiej ilości kłosów z kołchozowego pola groziła kara śmierci lub 10 lat łagru) oraz zabieranie całej żywności wraz ze zbożem przeznaczonym na siew chłopom zalegającym z obowiązkowymi dostawami. To jak i wiele innych czynników doprowadziło do Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932 – 1933 podczas, którego zmarło około 10 milionów ludzi.
Hołodomor uznawany jest za ludobójstwo jedynie przez 26 państw ( w tym Polskę od 2006 r.).
Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym tematem.

monia | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ukraina