Zbrodnia niedoskonała. Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera

Wydawnictwo: Videograf II
literatura faktu

Pierwsza w języku polskim pozycja nie naukowa oparta na autentycznych sprawach, których rozwiązanie było możliwe dzięki zaangażowaniu się profilera policyjnego. Autorzy wyjaśniają w książce, na czym polega tzw. profilowanie i jaka jest historia tej metody badawczej. Przestawiają etapy tworzenia portretu psychologicznego nieznanego sprawcy, proponując na końcu rozdziału zagadkę kryminalną dla czytelników. Główną część książki stanowią opisy zbrodni i działań prowadzących do znalezienia sprawcy. Opisywane sprawy zostały podzielone ze względu na motyw wiodący ? seksualny, zemsty, rabunkowy, krzywdy i urazy, lęku i niepokoju, urojeniowy. Autorzy przedstawiają charakterystyczne cechy ofiar i sprawców zbrodni związanej z danym motywem, a także typowe okoliczności i przebieg poszczególnych spraw.

gwiazdka | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 września 2017

„Zbrodnia niedoskonała” to jest to- książka doskonała. Przede wszystkim maksimum punktów za temat, czyli połączenie psychologii i kryminału, coś, co mnie interesuje najbardziej. Poza tym bardzo dobry warsztat pisarski, świetne podejście do tematu, perfekcyjne przygotowanie się do pracy. „Zbrodnię…” czytałam jak powieść- bestseller, z wypiekami na twarzy, maksymalnym zainteresowaniem i świadomością, że to wszystko prawda. Na koniec mogę napisać tylko jedno: poproszę o więcej tego typu literatury.

Książki opisujące prawdziwe zbrodnie, autentyczne sprawy kryminalne, zawsze budziły moje zainteresowanie w o wiele większym stopniu niż powieści. Zawsze też budziły we mnie dużo więcej emocji.

"Zbrodnia niedoskonała" napisana we współpracy Katarzyny Bondy z Bogdanem Lachem, znanym policyjnym profilerem, opisuje morderstwa, których sprawcy pozostaliby bezkarni, gdyby nie profil psychologiczny. Zbrodnie te zostały przez autorów podzielone według rodzajów, np. na tle seksualnym, z zemsty, i wiele innych.

Każdy rozdział czytałam z ogromnym zainteresowaniem, a jednak - czegoś mi tutaj zabrakło. Zabrakło mi emocji. Wszystko - ofiary, ich życie, śmierć, opis motywów zabójstwa - zostało opisane w suchy, zimny i całkowicie wyprany z uczuć sposób. Niestety, przez to ja również pozostałam zimna i obojętna. A powinnam czuć chociażby żal, że czyjeś życie zostało brutalnie przerwane. Powinnam czuć gniew na mordercę. Powinnam czuć się zbulwersowana istniejącym w ludziach złem. Niestety - nie...

Octopus | 2017-10-12
Przeczytana: 11 października 2017

Książka przybliża nam, stosunkowo nową na naszym gruncie, profesję PROFILERA.
Dla osób zainteresowanych tematyką kryminalną rzecz warta przeczytania, dla innych niewiele znacząca, gdyż nie ma wartkiej akcji, subtelnie budowanego napięcia, czy emocji okazywanych podczas opisywanej pracy przez autora. Jakie są prawdziwe emocjonalne koszty ciągłego stykania się z mroczną stroną człowieczeństwa i jak sobie z tym radzić, wie tylko sam profiler.
Czytając, uzmysłowiłam sobie, że początki tego zawodu opisywał już Conan Doyle tworząc postać Sherlocka Holmesa.

darkangel | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Książka oparta na prawdziwych faktach, dokumentalna, opisujaca prace profiler i psychologa, przy wykrywaniu morderców i innych przestępców.

Ania | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Jednym słowem ... nieudana.
W kilku zdaniach... Bonda podkreśla, że jest to pierwsza nienaukowa książka o profilowaniu i że razem ze współautorem starali się zachować dystans emocjonalny do podejmowanego tematu.
Nie sprawdzałam pierwszego, ale drugie się zgadza. Jest dystans i jest też brak emocji, które w połączeniu z nudną narracją przełożyły się na to, że poznawałam opisy autentycznych zbrodni i czułam znużenie. Jakbym wróciła do czasów studiów i czytała zadany tekst, przygotowując się do ćwiczeń. Bez zapału, z poczucia obowiązku. Suche fakty, zaserwowane w słabym stylu, który zniechęca do czytania. Tylko poprawność - w efekcie przeciętność.
Drugie spotkanie z Katarzyną Bondą, chyba już się nie polubimy.

ZaaQazany | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książkę zaliczam do kategorii literatury popularnonaukowej. Nie jest to kolejna powieść kryminalna!
Jeżeli interesujesz się psychologią sprawcy i ofiary, od dawna chcesz dowiedzieć się czegoś sensownego o profilowaniu - jest to książka dla Ciebie. Zdobędziesz podstawową wiedzę o profilowaniu opartą na studium konkretnych przypadków. W sposób popularny przedstawione są podstawowe kategorie przestępstw z użyciem przemocy. Treść jest spójna i przejrzysta. Opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniu, określam, że w książce nie popełniono błędów natury merytorycznej, nazewnictwo jest aktualne (np.: Pedofil działający z pobudek preferencyjnych i sytuacyjnych, kiedyś w opiniach seksuologicznych używano pedofilia pierwotna jako dominująca orientacja seksualna i pedofilia wtórna, zastępcza, nabyta). Poleciłbym ją studentom psychologii jako materiał wprowadzający w zagadnienie.
Dodałbym tylko, że nie jest to do końca podręcznik warsztatu, na podstawie którego możemy tworzyć samodzielnie...

michall_1985 | 2017-04-10
Przeczytana: kwiecień 2017

To moje pierwsze spotkanie z profilowaniem śledczym w wersji dokumentalnej.Wcześniej miałem okazję przeczytac jeden tom wymyślony przez panią Bondę.

W tej książce odnalazłem wyraźne ślady jej inspiracji do "Pochłaniacza",postaci,motywy itp.

Książka jest krótkim zarysem tego,czym jest profilowanie,kim jest profiler,jak pracuje,z czym się zmaga,z czym spotyka codziennie.Nadkomisarz Bogdan Lach opowiada o swojej pracy i o sprawach,które udało mu się rozwiązac,dzięki portretom psychologicznym ofiar i umiejętności przesłuchiwania.

Większą częśc książki zajmują jego wypowiedzi na temat konkretnych przestępstw.Klasyfikacje przestępców ze względu na motyw,sposób dokonania zbrodni itp.Najbardziej przejmujące jest to,że wszystkie opisane w tej książce zdarzenia miały miejsce,a są to głównie morderstwa z różnych przyczyn.

Książka zrobiła furorę wśród fanów kryminałów oraz wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.Rzeczywiście czyta się ją z zapartym tchem.

Polecam wszystkim,którzy...

lila | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

To nie powieść kryminalna, a raczej publikacja popularno-naukowa, poradnik dla amatorów profilowania.
Czyste fakty, bez wnikania w emocje ofiar i sprawców.
Dla mnie najbardziej szokujące okazały się rozdziały poświęcone zbrodniom na tle seksualnym i pedofilii.
Makabra ilu zbrodniarzy chodzi po tym świecie..."strach się bać!"

MrocznyRufus | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Książka, od której powinien zacząć każdy zainteresowany profilowaniem. Krótka, zwięzła i treściwa. Świetnie wprowadza w temat i prowadzi przez kolejne autentyczne sprawy. Nie należy spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji, jej zawieszeń czy innych trików budujących napięcie. Zazwyczaj jest to schemat: przedstawia nam się ofiarę, przedstawia okoliczności zbrodni i czerpiąc z tych dwóch źródeł profiler wyciąga wnioski, na podstawie których typuje sprawcę, który później zostaje ujęty przez Policję. Rozdziały odpowiadają różnym typom sprawców i każdy zakończony jest podsumowaniem z podkreśleniem najważniejszych kwestii co pozwala świetnie usystematyzować wiedzę i pomaga gdy potrzebujemy wrócić do książki po najprzydatniejsze informacje. Miłośnicy przekombinowanych, fikcyjnych kryminałów, którzy lubią wytężać umysł wraz z głównym bohaterem ustalając czy zbrodni dokonał ogrodnik, kamerdyner, pokojówka czy szatniarz, który pojawił się w fabule na 5 minut, mogą być rozczarowani, że...

chmurka | 2015-09-28

Bardzo ciekawa książka.

możemy zajrzeć "od kuchni" jak wygląda praca profilera, jak rozwiązuje się zagadki popełnionych przestępstw czy makabrycznych zbrodni.