Edward Stachura. Biografia i legenda

Magnes
1992-01-01
1992-01-01
Stachura poeta przeklęty

Stachurę można kochać lub... nie mieć jakiegokolwiek zdania, gdy się go nie zna. Jego tomiki poezji, a potem powieści "Siekierezada"., "Cała jaskrawość" czy głośny zbiór opowiadań "Falując na wietrze", "Się", ale i trudne do skategoryzowania utwory jak np. "Fabula raza", którą zaliczono do felietonów, to dziś klasyka. Stachura, to także autor melancholijnych piosenek, erotyków, pełnych nihilizmu wierszy. Biografia tego niezwykłego poety wydana w 15 rocznice jego tragicznej śmierci, jest kopalnią wiedzy o tym artyście, odkryciem jego stanów świadomości, cech charakteru, jego duszy. Dzięki drobiazgowo zebranej faktografii ukazuje się nam znany z obwoluty wydanych utworów, jako ktoś niezwykle bliski, miotający się z życiowymi dramatami, dokonujący wyborów często pochopnie, na fali chwilowego impulsu, zagubiony w swym ego, a jednocześnie szalenie wrażliwy choć zarazem zbuntowany. Edward Stachura zwany przez przyjaciół Sted, to samorodny talent pisarski. Rodzice, choć pracujący ciężko, nie mieli nic wspólnego z jakąkolwiek twórczością, nie mówiąc o pracy intelektualnej. Stachura urodzony we Francji, płynnie władający rzecz jasna językiem Moliera czy Balzac'a mógł stać się z czasem czołowym tłumaczem literatury francuskiej, i choć takich prób sie podjął, to jednak wciąż poszukiwał, wciąż nie potrafił zaspokoić swej nieposkromionej rządzy bycia największym, najlepszym, doskonałym. I to chyba prowadziło go do depresji, która stała się krokiem do samobójczej śmieci 24 lipca 1979 r. "Stachura -biografia i legenda"- to fenomenalnie skrojony przez Mariana Buchowskiego portret zapomnianego już dziś i niedocenionego pisarza, którego życiorys byłby świetnym materiałem na filmowy serial.

Zdecydowanie dla fanów twórczości Stachury, nieco trudna, lecz przeinteresująca.

Być może wybitnym poetą nie był, ale na pewno stał się legendą.Można by napisać, że był nieszczęśliwy i niezrozumiany przez otoczenie, ale to jak nie napisać o nim nic. Mam ogromny sentyment do jego twórczości, która towarzyszy mi od liceum. Jego poezja to ciągła podróż przez negatywne obrazy z resztkami chwytania się każdego dnia i tego co może uczynić człowieka szczęśliwym.

"bo duszę się w tej klatce
bo samotna jest dusza moja aż do śmierci
bo kończy się w porę ostatni papier i już tylko krok i niech Żyje Życie"

Biografia Edwarda Stachury okraszona zdjęciami, ciekawostkami, wspomnieniami, fragmenty pamiętników. Blaski i cienie legendy. Dzięki tej pozycji poezję Stachury można zrozumieć lepiej, bo znany jest kontekst powstania utworu.

Ile legendy w biografii, ile biografii w legendzie? Niewiele wyjaśnia. Zaliczone, dałam radę.

Mam wielki sentyment do Stachury, zawsze był wielki i wielkim pozostanie.
Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika naszego polskiego klasyka. ;)

Mam wielki sentyment do Stachury, zawsze był wielki i wielkim pozostanie.
Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika naszego polskiego klasyka. ;)

Świetna książka dla naprawdę zagorzałych fanów poety, oraz dlas osób, które, tak jak ja, piszą jakąś pracę czy opracowanie o nim. Nie jest króka, nie ma podziału na rozdziały, co czyni ją mało przejrzystą, ale zawiera mnóstwo potrzebnych, dokładnych informacji.

Szczegółowa biografia artysty, dla osób, które chcą się dowiedzieć coś więcej o twórczości i życiu Stachury... chronologicznie poukładany życiorys wraz z jego twórczością... zdjęcia, wspomnienia.... momentami męcząca - bardzo dużo szczegółów...

Biografia? To zdecydowanie za dużo powiedziane. Z lektury książki można się co nieco dowiedzieć o pisarzu, ale głównie czytając między wierszami. W ogóle Buchowski za bardzo skoncentrował się na recenzjach, komentarzach, analizach i dyskusjach jakie toczyły się w prasie za życia i po śmierci autora Siekierezady, niż na samej postaci Steda. Wszystko to przypomina raczej pracę naukową dotyczącą biografii artystycznej niż opowieść o życiu człowieka. Rozczarowanie.

Dobrze, rzeczowo i konkretnie napisana biografia.

Dobrze, rzeczowo i konkretnie napisana biografia.

• Biografie
  • Stachura