Lato

Okładka książki Lato
John Maxwell Coetzee Wydawnictwo: Znak Cykl: Sceny z prowincjonalnego życia (tom 3) literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Sceny z prowincjonalnego życia (tom 3)
Tytuł oryginału:
Summertime. Scenes from Provincial Life
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-10-18
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-18
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014392
Tłumacz:
Dariusz Żukowski
Tagi:
autobiografia Afryka Nobel Booker literatura południowoafrykańska powieść południowoafrykańska pisarz RPA
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
235 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
709
51

Na półkach: , , , ,

"A co, jeśli my wszyscy, jak pan mówi, tworzymy fikcję? Jeśli bezustannie wymyślamy historię naszego życia?" - pyta Sophie Vincenta, który przeprowadza z nią wywiad, w jednym z ostatnich rozdziałów książki.

Najnowsza powieść J.M. Coetzee jest szczególnie nietypowym rodzajem literackiej fikcji. Z wszelkich informacvji o książce, oraz z podtytułu, możemy dowiedzieć się, że jest to trzecia z cyklu powieści autobiograficznych napisanych przez Johna Coetzee. Powieść ta w niczym jednak nie przypomina "Chłopięcych lat" czy "Młodości". "Lato" jest zabawą z fikcją, eksperymentem biograficznym, który pozostawia nas w niepewności, czy to, co przeczytaliśmy jest autentyczne, czy też należy jedynie do literackiej kreacji.

Trzecia część biografii Coetzeego, przypadająca na lata 70 ubiegłego wieku, składa się z wywiadów przeprowadzonych z osobami, które ponoć były niezwykle ważne w tym okresie życia dla pisarza. John Coetzee wkłada w usta tych osób słowa, które stawiają go w dość nietypowym świetle. Pisarz jawi nam się jako osoba chłodna w kontaktach, sprawiająca wrażenie wyrachowanej, niedostepnej, nieatrakcyjnej seksualnie oraz nieco niezdarnej. Dla żadnej z tych postaci John nie jest wielkim pisarzem, niezwykłym umysłem czy autorytetem. Jest to bardzo krytyczny sposób pokazania siebie, pewnego rodzaju wynaturzenie. Pomysł Coetzee na książkę jest o tyle nietypowy, że pisarz uśmierca samego siebie. Przypomina mi to szkolne zadania, eseje, kiedy tematem jest próba zastanowienia się jak pośmiertnie ludzie cię zapamiętają i jak w ciagu życia cię postrzegali. W tym wypadku Coetzee okazuje się być dla siebie bardzo ostry. W powieści praktycznie nie pojawiają się pochwały dla pisarza, nie istnieje ani jeden moment, który przeczyłby większości opinii.

"Lato" to niezwykle dojrzała powieść, świadcząca o niebywałym warsztacie Noblisty. Jest to bardzo przemyślane dzieło, które narracją przywołuje "Chłopięce lata", czy "Młodosć", lecz jednocześnie jest literackim eksperymentem, których Coetzee w trakcie swej twórczości także się chwytał. Pozostawia również ogromne pole do rozmyśleń nad autoprezentacją, tworzeniem fikcji w okół siebie. Jest to na pewno bardzo szczera powieść

W trakcie wywiadu z Sophie, Vincent mówi: "W swoich listach wymyśla fikcyjnego siebie (Coetzee) na użytek tych, z którymi koresponduje. W dziennikach robi w zasadzie to samo na własny użytek, a może dla potomności. Oczywiście są to wartościowe dokumenty, lecz jeśli chce się dotrzeć do prawdy, trzeba wyjść poza prozę.." Ja zastanawiam się natomiast czy w ogóle możliwym jest wyjąś poza prawdę. Czy można poznanie kogoś poprzez relację kogoś innego. Czy poznanie prawdy o drugim człowieku w ogóle jest czymś uchwytnym?

"A co, jeśli my wszyscy, jak pan mówi, tworzymy fikcję? Jeśli bezustannie wymyślamy historię naszego życia?" - pyta Sophie Vincenta, który przeprowadza z nią wywiad, w jednym z ostatnich rozdziałów książki.

Najnowsza powieść J.M. Coetzee jest szczególnie nietypowym rodzajem literackiej fikcji. Z wszelkich informacvji o książce, oraz z podtytułu, możemy dowiedzieć się, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    378
  • Przeczytane
    325
  • Posiadam
    104
  • Chcę w prezencie
    9
  • Nobliści
    8
  • Ulubione
    8
  • 2012
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Literatura piękna
    4
  • Afryka
    3

Cytaty

Więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także