Rycerze biało-czerwonej szachownicy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
piotrex

Inne wydania

Książka jest zapisem fascynacji autora najlepszymi, najwybitniejszymi polskimi lotnikami, których wyczyny budziły podziw i dumę w sercach rodaków. On sam jako lotnik walczył w Bitwie o Anglię.

macias | 2017-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Zastrzeżenie: to lektura młodzieżowa, a z wieku młodzieżowego wyrosłem jeszcze w zeszłym stuleciu.

Ogółem to zbiór opowiastek "ku pokrzepieniu serc", jak to dzielni Polacy od razu polubili lotnictwo i tona przygód była ich udziałem. Młodzieżowość przejawia się w tym, że historyczne fakty sa już tak sfabularyzowane, że krok dalej i byłyby czystą fikcją (chodzi mi o wypełniacze rodzaju "stado fok przyglądało się jak śmiały lotnik...", "ale mały Kazio nadal marzył, aby być lotnikiem i każdego dnia skakał ze stodoły..."). Jeżeli szukamy tutaj migawki historycznej, to nie ta książka.

Mnie to "krzepienie serc" bardziej razi niż krzepi, a to dlatego, że skoro Polacy to tacy geniusze nad geniuszami, to czemu dostaliśmy aż takiego łupnia w '39? To wina raptem jednego Becka, który rozgrywał politykę na twardo, blefując i nie mając żadnych asów w rękawie?

Łączna ocena wynika z wodolejstwa, niskiej "kaloryczności" historycznej, nachalnego propagandziarstwa i zwyczajnej niewiarygodności, a...

Taboretto | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Moim osobistym zdaniem ten tytuł powinien być w kanonie lektur, bo iście pobudza narodową dumę jaką wzbudzali nasi polscy piloci należący do światowej elity. Nawet kompletny laik w sprawach lotnictwa jak ja szybko odnajdzie się w tej powieści. Dobrze opisana historia polskiej i światowej awiacji w której zostawiliśmy swój ślad. Genialni konstruktorzy których maszyny niewiele ustępowały produktom z krajów o znacznie większym budżecie i utalentowani piloci którzy należeli do najlepszych w tamtych czasach wzbudzali prawdziwą dumę. Szkoda, że wielkie talenty inżynierów i pilotów zostały w większości zaprzepaszczone przez idiotyczne władze - tak to się chyba nigdy nie zmieni i sytuację polityczną która zostawiła nas na szarym końcu w kwestii lotnictwa w dzisiejszych czasach.

Dewsonx | 2014-01-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

super ksiazka. opisuje znakomitych pilotow naszej kochanej Polski. polecam wszystkim. bardzo dobra nauka historii.

bl2404 | 2016-03-20
cywil | 2015-11-16