Materia i pamięć. Esej o stosunku ciała do ducha

Seria: Wielkie dzieła filozoficzne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Matire et mémoire
filozofia, etyka
Oceansoul

czytający | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Będąc świadom tego, że dokonuję na sobie umysłowego eksperymentu, przez chwilę stałem się pogrążoną w teraźniejszości istotą żyjącą. Cokolwiek miałbym w związku z tą sytuacją odczuwać, to wydaje mi się, że wiedza na temat materii i ducha, którą Henri Bergson próbował mi przekazać, nie utrwaliła się dostatecznie mocno w moim obciążonym nadmiarem informacji mózgu. Pomimo tego, że francuski filozof dwoił się i troił aby udowodnić mi, gdzie jest granica pomiędzy przeszłością a przyszłością, to ja i tak zapadłem w specyficzny rodzaj kontemplacji, której głównym celem było jak najszybsze zakończenie lektury "Materii i pamięci". Ten rodzaj medytacji zwiemy popularnie nudą. Otóż ten tchnący spokojem stan ducha rozwijał się w najlepsze podczas czytania zawiłych tasiemcowych wywodów, których nie szczędził mi laureat Nagrody Nobla. Dzięki niemu dostałem nauczkę, że jeśli w dziedzinie poznawania filozofii chcę zrobić krok do przodu, to najpierw muszę się cofnąć o dwa kroki do tyłu.

Bergson z...

Someone | 2015-07-28
Na półkach: Być i mieć, Przeczytane

Filozofia Bergsona ma w sobie coś z obalania mitów nauki. Temat jest rzeczywiście ciekawy. Co wspólnego ma z duszą obraz? Czym jest obraz rozumiany przez Bergsona? Streszczać nie będę, bo mimo wszystko tok rozumowania Autora jest dość zawiły.

Lazarescu | 2018-07-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Studia