Przezwyciężyć strach

Monica. From Fear to Victory
83-7006-721-2
tenis, strach, zwycięstwo, zamach
Moqueta

Jako siedemnastolatka Monica wygrała swój pierwszy turniej wielkoszlemowy French Open, w finale którego pokonała Steffi Graf. Serię dalszych sukcesow młodziutkiej tenisistki przerwał niemiecki szaleniec, wielbiciel Graf. Podczas meczu ugodził Monicę nożem w plecy. Jak oddziałał na tenisistkę ten wypadek? Napisana profesjonalnie, pełna dramatyzmu książka opisuje tamto zdarzenie, ale również fenomenalną karierę Seles, ukazując prawdę o niej samej i o świecie wielkiego tenisa. Przez strach do zwycięstwa - Seles wraca na korty.

Yumeka | 2011-09-17
Przeczytana: 2008 rok

Pierwsza i prawdopodobnie jedna z dwóch autobiografii, jakie kiedykolwiek przeczytam. Pierwsze swoje spotkanie z tym gatunkiem oceniam bardzo pozytywnie, zwłaszcza że wypożyczyłam ją właściwie nie wiedząc, co biorę.
To niesamowite, że Seles napisała tę książkę. O takich rzeczach czyta się w thrillerach, dramatach, ale w prawdziwym życiu wypadki zalicza się do tematów "brzydkich", które trzeba trzymać w ukryciu. Nie wiem, czy książka była częścią jej terapii, żeby dość do siebie po ataku, ale to naprawdę nie wydaje się mieć znaczenia. Tenisistka pisze prosto, bez przesadnego dramatyzmu, a i tak doskonale się ją rozumie. Przeplatany układ wspomnień najstarsze-nowsze-starsze-nowsze-najnowsze też prezentuje się dobrze. Jest lepszy niż gdyby opowiedziała swoje życie po kolei, od dzieciństwa, przez okres dojrzewania etc.
Jest to książka żywego człowieka, a nie o sztucznym charakterze, więc jest naturalna i czuje się jej prawdziwość. I to jest w tej autobiografii piękne.

Karolina | 2015-02-15
Przeczytana: luty 2015