Odwaga nadziei

The audacity of hope
978-83-7359-801-0
odwaga, nadziei, barack, obama
mantra

Swoją mową programową wygłoszoną w czerwcu 2004 roku senator Barack Obama zelektryzował konwencję wyborczą Partii Demokratycznej. Jeden zwrot z jego przemówienia szczególnie zapisał się w pamięci słuchaczy, przypominając narodowi amerykańskiemu o jego optymizmie i niezłomnej wierze w przyszłość, nawet w obliczu rozdarcia społecznego, narastających konfliktów i licznych niepowodzeń. W dziewięciu rozdziałach książki autor przedstawia swój światopogląd oraz program polityczny z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych dziedzin: od gospodarki, poprzez programy społeczne, aż po politykę obronną i zagraniczną. Opisuje kulisy działania amerykańskiej machiny politycznej, kampanii wyborczych i gromadzenia funduszy na ich prowadzenie, mechanizmy głosowania w Senacie i drogi dochodzenia do kompromisu... Często sięga do historii Stanów Zjednoczonych, przywołując wielkie postacie historyczne oraz te mniej znane polskiemu czytelnikowi, które kształtowały politykę USA w kluczowych momentach jej dziejów, oddziałując w ten sposób nie tylko na losy Ameryki, ale i świata. Przytacza liczne szczegóły z życia wielkich mężów stanu, takich jak Jerzy Waszyngton, Abraham Lincoln, John F. Kennedy czy Martin Luther King. Barack Obama określa w ten sposób tradycję, którą pragnie kontynuować we własnej działalności politycznej, tradycję opartą na zasadach, z których zrodziła się konstytucja Stanów Zjednoczonych.. Tradycję rządów, które nie tracą kontaktu z milionami zwykłych Amerykanów. Ówczesny senator Obama nakreślił w książce najważniejsze etapy swojej drogi życiowej, szczególnie wiele uwagi poświęcając bliskim osobom, które ukształtowały go jako człowieka i wpoiły mu system wartości, którym kieruje się w życiu i w polityce. Autor podaje wiele faktów z życia osobistego, ukazujących go jako zwyczajnego człowieka, dobrego ojca i męża, który dostrzega własne wady, słabości i głupstwa i potrafi się z nich śmiać; który dąży do rzeczy wielkich, ale zachowuje skromność i dystans do samego siebie.

Karol Perkowski | 2015-06-06

Świetna książka, szczera i wartościowa. Polecam wszystkim miłośnikom polityki!

piotrek_mx | 2016-02-12
Przeczytana: 25 lutego 2016