Siódmy M

La Septima M
978-83-7359-575-0
Francisca Solar, Siódmy M
Małgośka

Seria tajemniczych samobójstw wśród młodych ludzi wstrząsa społecznością Puerto Fake. Aby zbadać ich przyczynę, na miejsce udaje się Sophie Deuters, jej przyjaciel, goniący za sensacją fotograf Cal oraz detektyw Marco Feliciano. Co skłoniło mieszkańców zapomnianej przez Boga i ludzi miejscowości do odebrania sobie życia? Czemu mieszkańcy są tacy małomówni? Bohaterowie odkrywają, że Puerto Fake jest w rzeczywistości niemiecką kolonią założoną w czasie II wojny światowej, a w systemie podziemnych korytarzy łączących domostwa odbywają się spotkania, którym przewodniczą starcy w hitlerowskich mundurach. Dlaczego samobójcy mieli na ciele wytatuowaną literę M?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

Powieść trzymająca w napięciu do samego końca. Autorka ma lekki styl pisania przez co szybko i przyjemnie się ją czyta. Akcja jest idealnie rozłożona na kartach tej powieści.
W zasadzie na jedno popołudnie. Szybko się czyta i szybko zapomina.

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Książka rozczarowuje. Opis jest ciekawy, pierwsze strony zapowiadają się nieźle, ale kiedy przyjdzie co do czego, to nie ma tu niestety nic ciekawego. A mogła być z tego całkiem fajna książka. Tym bardziej, że sam pomysł i temat są naprawdę intrygujące. Szkoda.

ziokorożec | 2013-11-18

Przez większą część książki akcja jest tak podbudowywana, że chce się czytać dalej i dowiedzieć się jakie będzie zakończenie. A tu… BANG! Nic. Tak wiele spraw zostało tam nie wyjaśnionych, że to zepsuło moją opinię o tej pozycji. I nie jest to zwykłe otwarte zakończenie (Czytelniku, myśl co chcesz; koniec jest taki, jaki wymyślisz), Solar po prostu nie zakończyła tych wszystkich wątków, które pozaczynała. Smutno.
Być może są/będą kolejne części, w których wszystko się wyjaśni. Ale ta część kończyła się tak, jakby autorka chciała powiedzieć: "nie chce mi się tego teraz kontynuować."
Przez co jestem trochę zniesmaczona.

Agro | 2013-03-04
Przeczytana: 2012 rok

Czytając opis z tyłu okładki można się spodziewać ciekawej akcji..
Chyba właśnie tylko ten opis jest najciekawszy z całej książki. Odnoszę wrażenie że powinna mieć kategorie „przygodowo – młodzieżowa” Szybko się czyta,dosłownie migiem i nie nudzi ale historia jest płytka,słabo zarysowana i mało rozwinięta a momentami akcja niepotrzebnie się dłuży. Postacie stworzone na potrzeby powieści bardzo jednowymiarowe i tak banalne że aż bolą zęby. Młoda autorka pomysł na pewno miała fajny i może spodobać się jej rówieśnikom. Przewidziane są prawdopodobnie nowe przygody głównej bohaterki jednak ja już nie jestem zainteresowany.

Wiewiórka29 | 2013-08-21
Przeczytana: lipiec 2013

Nie ma sensu, bym w opinii przytaczała fabułę. Delikatny jej zarys mamy przy opisie książki. Chciałabym raczej powiedzieć, „o czym” jest ta książka.
Opowiada o kobiecie, która stara się życie osobiste zgrać z pracą, o jej próbach pokonywania potworów umysłu, o zmierzeniu się z przeszłością. Opowiada o zetknięciu się świata racjonalnego, empirycznego i naukowego ze światem abstrakcyjnym, paranormalnym. Mówi, że nawet najbardziej skrajne charaktery potrafią współpracować w słusznej sprawie. Ukazuje, że konsekwentna i stanowcza osoba może uchylić się od swoich poglądów, gdy zadziała instynkt i podświadomość. Pokazuje różnorodne wartości i ich wpływ na nasze życie: siłę wiary, moc zakorzenionej idei, potęgę miłości i odwagi. Uświadamia, że trzeba pielęgnować swoje przekonania, ale warto zachować otwarty umysł. Uzmysławia jak mało wiemy o świecie i jaką zagadką jest ludzki mózg. Kończąc, na pewno jest to książka, która uczy, by dążyć do rozwiązywania tajemnic oraz zagadek naszego...

Monika Góźdź | 2010-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

szybko sie czyta ale opowiesc dosc plytka i to co rozgrywa sie na ponad 300 str mozna bylo zmiescic w polowie, w polsce chyba nie ma daleszych 2 czesci przygod pani koroner

Gosikowa | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Książka na jedno leniwe popołudnie. Czyta się ją błyskawicznie i obawiam się, że równie szybko zapomina. Sam pomysł na fabułę nie jest nawet taki zły. Tantolog Sophie Deuters - kobieta z tajemniczą przeszłością, mająca problemy natury psychiatrycznej, Cal - forograf specjalizujący się w zdjęciach makabrycznych i nastawiony na sukces detektyw - Marco Feliciano - wyruszają do miejscowości Puerto Fake, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do samobójstw młodych ludzi. Trójka naszych bohaterów musi zmierzyć się nie tylko z zagadkowymi zgonami,nieprzychylnymi mieszkańcami, ale i wzajemną niechęcią.
Jak dla mnie książka niestety została przekombinowana. Mamy Chile, niemiecką kolonię, nazistów, Polaka, labradora imieniem Hitler, holocaust i jeszcze zagadkę rodem z Archiwum X.

Agnieszka Kosowska | 2012-07-25

Siódmy M autorstwa Francisci Solar to chilijski kryminał, którego akcja toczy się w miejscowości nieistniejącej na żadnej mapie. Zamieszkują ją Niemcy przybyli do Chile jeszcze przez zakończeniem II wojny światowej, obecnie zapomniani przez swoją ojczyznę i zupełnie pominięci przez nowy kraj, który bynajmniej nie okazał się być ich ziemią obiecaną.

Miejscowością tą, Puerto Fake, zainteresują się organy władzy, gdy w pewnym momencie dojdzie w niej do serii samobójstw. Jak to w podrzędnych kryminałach bywa, do sprawy (zupełnie z przypadku) zostaną wysłane dwie osoby, które mają do siebie bardzo antagonistyczny stosunek, młoda pani patolog oraz śledczy. Na doczepkę pojedzie z nimi zbadać tę sprawę przyjaciel dziewczyny, fotograf specjalizujący się w fotografowaniu zwłok (sic!).

Napisanie czegoś więcej o fabule zepsułoby całą radość z czytania. Zagadka, bardzo głęboko siedząca w tematyce II wojny światowej była jedynym powodem, dla którego czytałam tę książkę dalej. Bohaterowie byli...

Anu | 2014-03-21
Przeczytana: 20 marca 2014

Sięgając po czekającą już długo na swoją książkę kolej, spodziewałam się, że mnie zaskoczy. Fakt, wciągnęła mnie dosyć porządnie, bo ja ciekawskie stworzenie jestem i interesowało mnie bardzo co stoi za wszystkimi samobójstwami. Cała ksiązka dała się ładnie przeczytać, nie pozwoliła się od niej oderwać, a na końcu... No cóż... Nic, totalnie nic się nie wyjaśniło... Moje tysiąc pytań zostało bez odpowiedzi, setki wątpliwości nie zostały rozwiane... Zakończenie jest napisane strasznie na siłe, tak się nie robi, nie buduje się napięcie i nie rozbudza ciekawości przez tyle strone, a potam nie kończy się tego w jednym zdaniu... Przeczytałam szybko, i to w zasadzie dobrze, bo nie zmarnowałam więcej czasu na tą książkę...

Kacha | 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

Szału nie ma, kolejnych części nie będę szukać w bibliotece.. ale jak się trafi to przeczytam.