485 dni na Majdanku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
bajkjo

"Wspomnienia obozowe Jerzego Kwiatkowskiego wnoszą do literatury pamiętnikarskiej tego typu wiele cennych elementów o charakterze dokumentalnym, zawartych zwłaszcza w obserwacjach i zapiskach odnoszących się do okresu jego pracy w Schreibstube, czyli kancelarii obozowej. Autor „miał szczęście" trafić na Majdanek w okresie, kiedy warunki bytowania więźniów stały się już nieco znośniejsze, mimo to z kart pamiętnika wyłania się niezwykle tragiczny obraz egzystencji tysięcy ludzi wegetujących z dnia na dzień, w strachu i poniżeniu, w obliczu śmierci, z której odarto wszelkie dostojeństwo.
(ze wstępu)

źródło opisu: Wyd. Lubelskie, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Witold Lisek | 2014-01-24
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Po Majdanku,Oświęcim wydawał się kurortem-Igor Newerly.

Zbrodniarzami byli Niemcy, przedstawiciele ludności niemieckiej, nie działający w imieniu NSDAP, czyli partii narodowo-socjalistycznej, ale w imieniu państwa niemieckiego, którym rządził wybrany w drodze demokratycznych wyborów kanclerz III Rzeszy, Adolf Hitler. Mówienie o „nazistach” ma zapewne zamazywać ten fakt.

To wszystko w tym temacie.
Dokonali tego nie jacyś tam faszyści,tylko Niemcy i nie można pozwalać na jakieś rozwodnienia,przeinaczenia czy ohydne zafałszowania.
Niemiec mordujący podczas Holokaustu to według nowych zasad wcale nie Niemiec, tylko nazista, to dlaczego Polak pomagający nazistom to już Polak, a Litwin to Litwin?
Niewyobrażalne bestialstwo.

Olija | 2014-04-14

Niezwykle przejmujący opis przeżyć...

"Przechodzimy przez śpiące miasto. Gdzieniegdzie wczesny przechodzień przystaje i patrząc na nas smutnym wzrokiem, w milczeniu kiwa głową. Kroczymy powoli z naszymi tobołkami, gęsto obstawieni przez esesmanów uzbrojonych w ‘empi’, maszynowe pistolety gotowe do strzału, i trzymających na smyczy kilkadziesiąt wilków, dogów i dobermanów. Po kilku kwadransach dochodzimy do obozu – widzimy setki drewnianych bloków rozstawionych opodal szosy prowadzącej z Lublina do Chełma. To jest Majdanek".
s. 10

I, mówiąc brzydko, powtórka z 'rozrywki', w czasie ewakuacji do Oświęcimia:
"Koło godziny 6 wieczorem każą się nam ustawiać w kolumnę. Mamy maszerować do Oświęcimia (...)
Po dwukilometrowym marszu dochodzimy do mostu-przejazdu nad torami kolejowymi stacji Auschwitz O/S. (...) Jesteśmy w Oświęcimu... za ostatnią piątką opuszcza się wolno szlaban: ARBEIT MACHT FREI". s. 369

Grzegorz | 2014-03-19
Przeczytana: luty 2014

Książka ta jest wstrząsającym świadectwem działań nazistowskich Niemiec, na ludziach którzy dążyli do podstawowego prawa człowieka - wolności. A mechanizmy jakimi uśmiercano ludzi mogą wydawać się nieprawdopodobne. Jednak to co najbardziej wprawia w zdumienie jest wypowiedź autora dotycząca jednych z tych mechanizmów "W tym właśnie tkwi perfidia organizacji obozów SS, że cały system udręczania ludzi był wprawdzie przez nich samych obmyślany, ale realizacja jego przerzuczona została na samych więźniów, którzy jako lageraltesterzy, kapowie, vorarbeiterzy, blokowi, kalifaktorzy pod osobistą odpowiedzialnością muszą realizować na jakimś małym odcinku założenia tego diabelskiego reżimu męczenia ludzi." Drugim fantastycznym cytatem podkreślającym możliwość przeżycia takiego obozu jest:"Wszyscy mówią, że jedyne wyjście z obozu prowadzi przez komin" Te i inne wypowiedzi autora sprawiają, że książka jest jedno z lepszych pozycji w literaturze obozowej i daje dużo do myślenia odnośnie...

MaRs1988 | 2012-02-03

Bardzo dobra książka opisująca ze szczegółami życie obozowe, polecam każdemu, powinna zainteresować nie tylko pasjonatów historii bo wciąga do ostatniej strony.:)

klaudiaduska | 2011-07-03

Uwielbiam książki o obozach koncentracyjnych. Jest świetna. Jedynym minusem jest to, że całość nie jest ustawiona w jakąś historię, tylko autor tak jakby pisze informacje, choć chronologicznie, nie wciąga. Warta jest tego, żeby usiąść, przeczytać, poznać historię Majdanka.
Najlepszy cytat: ,,Wiadomo, w obozach koncentracyjnych wszystko jest schnell, schnell, nawet do śmierci trzeba się spieszyć.''

Ewa Kaczmarczyk | 2013-01-24
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Rewelacja. Cytat, który mi utkwił "liczą nas jak złoto, traktują jak gó"

Rozetko | 2013-05-26

Bardzo dobry opis niemieckiej zbrodni. Czytałem ją jako nastolatek i podsyciła moją naturalną niechęć do naszych sąsiadów.

paula | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Warto przeczytać, nawet jeśli kogoś nie interesuje historia. System wartości zmieni się raz dwa.

"Liczą nas jak złoto, a traktują jak gówno".

Angua | 2011-02-11

Poruszająca książka.