485 dni na Majdanku

Okładka książki 485 dni na Majdanku Jerzy Kwiatkowski
Okładka książki 485 dni na Majdanku
Jerzy Kwiatkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Lubelskie
1966-01-01
1966-01-01
obozy koncentracyjne Majdanek historia

właśnie czytam. robi niesamowite wrażenie

właśnie czytam. robi niesamowite wrażenie

Cudowna książka o życiu w obozie. Szkoda, że tak mało jest publikacji lubelskich więźniów

Wielką sławę zyskują książki o Auschwitz a to, przecież nie jedyny obóz do jakiego można było trafić w czasie II wojny światowej. Warto tę książkę przeczytać aby zapoznać się z obozowym życiem na Majdanku i mieć szerszą perspektywę. Na samym końcu książki (lecz w trakcie też przewija się taki wątek) widać porównanie życia w Majdanku a w Auschwitz. Podoba mi się taka iskierka nadziei na zwolnienie z obozu, która towarzyszy czytelnikowi tak samo jak autorowi. Wspomnienia są bardzo rzetelne i jest to ważna książka dla badaczy historii tego obozu co podkreśla fakt, że jest ona lekturą obowiązkową dla przewodników pracujących w tym lubelskim muzeum.

Bardzo wyczerpujący opis życia więźniów na Majdanku. Autor odznaczał się wybitną kulturą umysłową, zdolnością obserwacji i wrażliwością.

Ocenę końcową uratowało zakończenie. Naprawdę zaskoczyło mnie, że po 485 dniach w obozie na Majdanku, Kwiatkowski trafił do Oświęcimia. Absolutnie się tego nie spodziewałam. Oprócz tego książka bardzo prawdziwa, jednak niestety chaotyczna, co mnie osobiście utrudniło lekturę.

spodziewałam się czegoś więcej.... trochę chaotycznie napisana, brak głównego wątku, autor skacze z tematu na temat. Są momenty, że ciężko się oderwać ale i takie, że ciężko przebrnąć ;-)

Bardzo szczegółowe wspomnienia z pobytu na Majdanku. Autor dojrzale i szczegółowo opisuje cały swój pobyt, stosunki między więźniami oraz ich postępowanie. Można się dowiedzieć wielu szczegółów "obozowego życia" których do tej pory nie było w innych książkach które przeczytałem. Warto!

To rzeczywiście książka rewelacyjna, chociaż tak trudno ją oceniać w kategoriach atrakcyjności. Trudno w ogóle ją oceniać.
Chyba jeszcze nie czytałam książki tak przejmująco smutnej i okrutnej. I to w odniesieniu do faktu, że wszystkie opisane wydarzenia są prawdą niestety...
Czytała i płakałam, czasem się wkurzałam, czasem mnie po prostu mdliło... Ale było warto dobrnąć do końca.
Konkluzja jest jednak tylko jedna: "Życie jest mocniejsze niż druty kolczaste".

już tyle przeczytaliśmy i zobaczyliśmy o czasach II wojny światowej, jednak mnie za każdym razem wstrząsają te historie, za każdym razem zostaję z pytaniem dlaczego człowiek tak bestialsko traktował drugiego człowieka?
zróbmy wszystko żeby tamte czasy się nie powtórzyły

zróbmy wszystko żeby tamte czasy się nie powtórzyły

Warto przeczytać, nawet jeśli kogoś nie interesuje historia. System wartości zmieni się raz dwa.

"Liczą nas jak złoto, a traktują jak gówno".

"Liczą nas jak złoto, a traktują jak gówno".

• Z wojną w tle
  • II wojna światowa