Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pompon i jego rodzina". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Nemosja

Pompon, słynny smok przygarnięty przez rodzinę Fisiów, ożenił się i ma dwoje dzieci. Są to bliźniaki Pulpet i Prudencja. Chodzą do zwykłej szkoły z dziećmi, które je zaakceptowały i wcale się nie dziwią, że w ławce siedzą dwa bystre smoki w kolorze limonkowym. Pewnego dnia Pulpet i Prudencja wybierają się z przyjaciółmi do Transylwanii w poszukiwaniu swoich przodków. Fantastyczne poczucie humoru i wartka akcja to cechy pisarstwa Joanny Olech. Autorka również wykonała ilustracje do tej mądrej książki, która w subtelny sposób uczy tolerancji i otwarcia na innych.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2010

źródło okładki: www.znak.com.pl/‎

mineymoe | 2010-10-28

Jeśli ma być to książka napisana dla dzieci chodzących do szkoły podstawowej a nie dla ich rodziców, to myślę, że autorka mogła bardziej zadbać o język, bo w tym wieku najmłodsi nadal uczą się go. Wyrażenia typu: "pogięło was, kurde, ziomal, zajebisty, w porzo, spoko, kopnie się do sklepu" dzieci i tak znają, bo słyszą je od innych. Uważam, że warto było zastąpić ten slang przykładami poprawnego języka.
Jeśli zamiarem autorki było dotarcie do najmłodszych właśnie poprzez język, to po co wplata w tekst porównania z Iron Maiden, czy Dolly Parton, które chyba raczej z niczym się młodym czytelnikom nie kojarzą (i raczej już nie muszą się kojarzyć, bo to inne pokolenie, które ma własne odniesienia).
Moim zdaniem, niezbyt trafiona lektura a rodzic, który szuka czegoś do poczytania dla dzieci, może niech lepiej sięgnie po tradycyjne Muminki..

Gustawsonek | 2013-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zabawne
Przeczytana: maj 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To świetny pomysł by opisać historie dzieci Pompona.
Z początku mnie nudziła, ale na sam koniec, gdy Doktor Rąbek i jego żona pojechali razem z małymi smokami do Transylwanii, książka zaczęła robić się ciekawa. Niespodziewane zakończenie - Pompon i Prudencja dowiedzieli się że na świecie nie ma tylko czterech smoków.

jagarkar | 2014-02-12
Przeczytana: 22 lutego 2014

Nudna i wulgarna ("flaki mi się przewracają", "ja cię sunę", znowu te cholery wam dokuczały?", "bachory przeklęte", "sześcioletnie żule"). Nie przebrnęłam. Może jestem na nią za stara? A może jestem smokofobem?

Smoki sympatyczne, tylko po co taki język na siłę młodzieżowy-sloganowy.Literatura dla dzieci i młodzieży powinna uczyć, a nie dawać jeszcze pożywkę dla popkulturowych hasełek.

IgaKot | 2015-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

po prostu najlepsza książka EVER!(przynajmniej dla mnie:)

catunga | 2012-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka ogólnie bardzo fajna. Dziwi mnie tylko, że wydawnictwo Znak wydało książkę z takim słownictwem. Słownictwo rynsztokowe nie pasuje mi do książki dla dzieci - melina, żul, zajebiście... Dziwni mnie również, że pani Olech pokusiła się o używanie takiego języka... Polecałam książkę małym czytelnikom mojej biblioteki, ale teraz mam wątpliwości... Pomimo słownictwa jednak uważam, że książka jest rewelacyjna. Może by tak wydanie II poprawione już bez takich słów??? Gdyby nie słownictwo dałabym 8 gwiazdek.

essi86 | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Czytałam razem z synkiem. Mi się nawet podobała opowieść, ale to literatura dla dzieci. Mój syn mniej więcej od połowy czekał na koniec książki. Uważam, że za mało zabawnych sytuacji tu było pokazanych. I język jednak pozostawia trochę do życzenia. Czytałam ją 5-latkowi i niektóre słowa po prostu pomijałam lub zastępowałam przystępniejszymi. Jakoś nie uważam za wartościowe, by dziecko z literatury poznawało słowo "zajebiście", a to tylko jeden z przykładów.

bookcase | 2014-02-05

Dałabym 8 ale ocena zaniżona za słownictwo. Czytam tą książkę dzieciakom w wieku 7.5 lat, 6 lat i pewne wyrażenia nie podobają mi się. Dzieci i tak migiem łapią wszelkie rynsztokowe i potoczne wyrażenia, a książka dla dzieci powinna być napisana ładnym językiem. Ale i tak czytamy to na okrągło i dzieci się chichrają.

Hrabia | 2016-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2016

Kolejna z serii, pełna humoru i przygód. Dzieciaki powinny być zadowolone. Dorosły, jak zwykle, też "wyciągnie" z niej kilka smaczków. Czyta się przyjemnie i bardzo szybko.

beataj | 2010-10-26
Przeczytana: maj 2010

Druga część "Pulpeta", lekko słabsza (choć męska część rodziny twierdzi inaczej), ale równie śmieszna