Ewolucja i zagłada. Wielkie wymierania i ich przyczyny

Tłumaczenie: Marcin Ryszkiewicz
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Catastrophes and lesser calmities. The causes of mass extinctions
yokopoko

W książce "Ewolucja i zagłada", wolnej od naukowego żargonu, autor prezentuje wnikliwą analizę "wielkiej piątki" masowych wymierań (z końca ordowiku, dewonu, permu, triasu i kredy), nie zapominając też jednak o mniejszych i tym samym mniej znanych przykładach katastrof biosfery, jakie nawiedzały naszą planetę w ciągu ostatnich pięciuset milionów lat. Omawiając dawne i współczesne poglądy na...

Omawiając dawne i współczesne poglądy na przyczyny tych katastrof, skupia uwagę na próbach odróżnienia wymierań spowodowanych przez czynniki pozaziemskie - uderzenia ciał kosmicznych - od wymierań z przyczyn czysto "ziemskich", takich jak aktywność wulkaniczna, zmiany poziomu morza, fluktuacje klimatyczne czy niedobór tlenu w oceanach, a także rozważa ewolucyjne znaczenie zjawiska masowych wymierań oraz wpływ człowieka na ziemską biosferę w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

lolipop13 | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Książka Tony’ego Hallama „Ewolucja i zagłada” to ciekawa propozycja dla osób interesujących się geologią i bardzo dawnymi losami planety. Autor w dość prosty sposób, prostym językiem opisuje teorie tłumaczące kilka wielkich wymierań biosfery. Tematyka jest ciekawa, więc teoretycznie po książkę może sięgnąć każdy. Dla mnie jednak problematyczne było to, że czasami trudno się czyta książkę, jeśli się ma tylko pobieżną wiedzę z zakresu opisywanych w książce zagadnień geologicznych.

Hallam na kartach książki rozważa różne możliwe przyczyny wymierania organizmów na wielką skalę. W kolejnych rozdziałach przedstawia takie zagadnienia, jak zderzenia z wielkimi kometami i planetoidami, zmiany poziomu morza, tworzenie się warunków beztlenowych w oceanach, zmiany klimatyczne, działalność wulkanów, czy w końcu działalność człowieka (na bieżąco możemy obserwować, jak bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego może być działalność ludzi).

Książka zawiera też krótki słowniczek podstawowych...

Czosnkaty | 2013-04-02
Przeczytana: marzec 2013

Książka napisana rzetelnie i dla osoby głodnej wiedzy może być porywająca. Jednak jeśli ktoś nie miał kontaktu z geologią może okazać się ona napisana niezrozumiałym językiem, a w konsekwencji nudna.

| 2016-05-02
Na półkach: 2016, Biblioteka, Przeczytane