Sekretne życie roślin

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Reaching for the sun. How plants work
rośliny, biologia
yokopoko

Rośliny otaczają nas zewsząd. To dzięki nim oddychamy, to one są źródłem wszelkiego pokarmu. Od wieków wykorzystujemy je dla własnych potrzeb. Ale czy kiedykolwiek zastanawiamy się, skąd drzewa biorą materiał do budowy drewna? Albo dzięki czemu nasiona wiedzą, że jest już wiosna i czas przerwać zimowy odpoczynek? „Sekretne życie roślin” odpowiada na te pytania. Autor tej książki, kanadyjski botanik prof. John King, wyjaśnia, na czym polega niezwykła zdolność roślin do przetwarzania energii słonecznej na związki odżywcze. Opowiada też o rozmaitych strategiach roślin umożliwiających im przetrwanie.

„Sekretne życie roślin” to książka dla każdego, kto chce zrozumieć, dlaczego Ziemia jest zielona.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Zacznijmy od początku, czyli od tytułu. Do szewskiej pasji doprowadza mnie zupełnie idiotyczny (i nagminny) zwyczaj wielu wydawnictw udziwniania i zmieniania oryginalnych tytułów. Rzecz oczywista przy tytułach idiomatycznych, które faktycznie mogą być niezrozumiałe po przetłumaczeniu, ale wydaje mi się, że – co jak co – ale po książkę popularnonaukową sięga raczej czytelnik o pewnym poziomie wiedzy ogólnej i inteligencji, rozumiejący metaforę, nie trzeba mu wykładać wszystkiego łopatologicznie. Tu o tyle dobrze, że nie wygenerowano dodatkowo objaśniającego podtytułu. Dlaczego tak się tego czepiam? Ano dlatego, że tytuł oryginalny jest poetycko piękny i oddający doskonale zawartość tomiku. Można by go przetłumaczyć jako „Sięgając słońca” albo „Ku słońcu”. Rzut oka na okładkę i od razu było by wiadomo, że chodzi o rzecz o roślinach. Ale nie, musi być to życie roślin i do tego jeszcze sekretne. I o tę sekretną część sprawa się rozbija. Dobre 2/3 książki nie zawiera żadnych sekretów....

Athoualia | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Książka jest bardziej rozbudowana niż "Zmysłowe życie roślin" Chamovitza (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/208923/zmyslowe-zycie-roslin), na dodatek wcześniej napisana. Nie jest napisana lekkim językiem, trzeba się skupić na treści, bo można odpłynąć. W przeciwieństwie do poprzedniej książki o fizjologii roślin autor nie porównuje zmysłów do dotyku, węchu, wzroku - opisuje krok po kroku etapy życia roślin i ciekawe przykłady będące wyjątkiem odbiegającym od reguły. Książka zaczyna się rozdziałem "Dlaczego rośliny są chłodne?", czy zastanawialiście się nad tym? Jak to się dzieje, że trawa, po której chodzimy latem jest chłodna w przeciwieństwie do piasku na plaży? Każdy rozdział jest interesujący, zachęca do lektury. Polecam!

Tinkerbelle | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Książka trudna w odbiorze. Szczególnie jak ma się słabą wiedzę z takich dziedzin jak chemia, fizyka i biologia. Mimo to, dawkując sobie, przeczytałam i jestem z lektury bardzo zadowolona. Botanika jest fascynująca.

janwit82 | 2017-01-17

Wspaniałe opracowanie o roślinach, przystępna i uporządkowana forma.Polecam.

Wiktor Bogacki | 2017-01-14
MarcinW | 2016-11-22