Sekretne życie roślin

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Reaching for the sun. How plants work
rośliny, biologia
yokopoko

Rośliny otaczają nas zewsząd. To dzięki nim oddychamy, to one są źródłem wszelkiego pokarmu. Od wieków wykorzystujemy je dla własnych potrzeb. Ale czy kiedykolwiek zastanawiamy się, skąd drzewa biorą materiał do budowy drewna? Albo dzięki czemu nasiona wiedzą, że jest już wiosna i czas przerwać zimowy odpoczynek? „Sekretne życie roślin” odpowiada na te pytania. Autor tej książki, kanadyjski botanik prof. John King, wyjaśnia, na czym polega niezwykła zdolność roślin do przetwarzania energii słonecznej na związki odżywcze. Opowiada też o rozmaitych strategiach roślin umożliwiających im przetrwanie.

„Sekretne życie roślin” to książka dla każdego, kto chce zrozumieć, dlaczego Ziemia jest zielona.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Athoualia | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Książka jest bardziej rozbudowana niż "Zmysłowe życie roślin" Chamovitza (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/208923/zmyslowe-zycie-roslin), na dodatek wcześniej napisana. Nie jest napisana lekkim językiem, trzeba się skupić na treści, bo można odpłynąć. W przeciwieństwie do poprzedniej książki o fizjologii roślin autor nie porównuje zmysłów do dotyku, węchu, wzroku - opisuje krok po kroku etapy życia roślin i ciekawe przykłady będące wyjątkiem odbiegającym od reguły. Książka zaczyna się rozdziałem "Dlaczego rośliny są chłodne?", czy zastanawialiście się nad tym? Jak to się dzieje, że trawa, po której chodzimy latem jest chłodna w przeciwieństwie do piasku na plaży? Każdy rozdział jest interesujący, zachęca do lektury. Polecam!

MarcinW | 2016-11-22
certainty | 2016-10-29