rozwiń zwiń

Kobiety uczą Kościół

Okładka książki Kobiety uczą Kościół
Jarosław Makowski Wydawnictwo: W.A.B. religia
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374142717
Tagi:
kobiety kościół chrześcijaństwo rola kobiety feminizm
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
475
145

Na półkach:

Kobiety uczą Kościół to zbiór wywiadów z kobietami, które czują się związane z Kościołem Katolickim. Są wśród nich zakonnice, teolożka, filozofka, była zakonnica, gospodyni domowa, prezydent Warszawy, dziennikarka a także czołowa polska feministka - Magdalena Środa, która co prawda z Kościołem nie jest związana, co nie przeszkadza jej wypowiadać się na temat sytuacji w nim panującej.
Autorem tej pozycji jest absolwent filozofii i teologii, były redaktor "Tygodnika Powszechnego", dziennikarz publikujący w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "W drodze" i w "Więzi".
Wszystkie te okoliczności prowadzą do wniosku, że książka ma za zadanie udowodnić, że Kościół jest jak najbardziej otwarty na inicjatywę ze strony kobiet, nie ma problemu z brakiem akceptacji innych ról (innych od roli matki i żony) przez nie pełnionych oraz to, że w emancypacji widzi tylko pozytywne aspekty.
Otóż to, co można znaleźć w wywiadach, składających się na tę książkę czasem może przejść nasze wyobrażenia. Świńskie kawały kierowane w stronę koleżanek, nieufność względem kobiety będącej już w odpowiednim wieku a ciągle niezamężnej, czy traktowanie sióstr zakonnych jak robotów wykonujących bezmyślnie polecenia księży.
Realia są jakie są i niewielu kobietom udaje się przejść przez wszystkie trudności, aby wybić się na niepodległość.
Autor pokazuje współczesną sytuację w rozmowach z jedenastoma kobietami, które osiągnęły sukces lub, w opinii wielu ludzi, przegrały swoje życie, uciekając od świata. Są to:
Monika Waluś - żona, matka i gospodyni domowa, doktor teologii. Uczestniczka ekumenicznego ruchu kobiet. Należy do ekipy prowadzącej rekolekcje dla małżeństw bezdzietnych w Sulejówku. Wykłada dogmatykę na UKSW oraz w wyższych seminariach duchownych: kapucynów w Krakowie i diecezjalnym w Płocku.
Ewa Wipszycka - historyk starożytności, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim. Zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, podręczników akademickich i szkolnych oraz artykułów i książek popularyzatorskich. Jest współzałożycielką miesięcznika "Mówią wieki" i członkiem redakcji od 1957 r. Od 2002 r. Prezes Zarządu Fundacji im. Rafała Taubenschlaga.
Elżbieta Adamiak - doktor teologii dogmatycznej, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka kilku książek, m.in.: Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele, Spotkania z Maryją, Mariologia.
Halina Bortnowska - polska filozof, teolog, publicystka. Animatorka przedsięwzięć społecznych, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Od 2007 przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Anna Karoń-Ostrowska - doktor filozofii, współzałożycielka i członek Rady Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Autorka książki Dramat spotkania człowieka z Bogiem i z drugim w myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II.
Hanna Gronkiewicz-Waltz - prawnik, ekonomistka, polityk, była prezes Narodowego Banku Polskiego w latach, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach, posłanka na Sejm RP V kadencji, od 2 grudnia 2006 prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Barbara Chyrowicz - siostra zakonna, filozof, etyk, profesor i wykładowczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Etyki Szczegółowej. Zajmuje się bioetyką.
Małgorzata Chmielewska - siostra zakonna, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia", prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn.
Teresa Kieniewicz - karmelitanka bosa, przeorysza klasztoru w Bornem Sulinowie. Absolwentka, a później pracownik Wydziału Anglistyki UW.
Monika Szewc - absolwentka romanistyki UJ, po ukończeniu studiów przez dziewięć lat żyła jako mniszka w klasztorze dominikanek kontemplacyjnych, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Magdalena Środa - teoretyk etyki, filozofka, publicystka, feministka. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą, była wiceminister w rządzie Marka Belki.
W moim odczuciu ta książka to dowód na to, że kobiety moja coś do powiedzenia w Kościele, ale i na to, że muszę na to ciężko pracować.
I w pewnym sensie apel, aby tę sytuację zmienić.
Polecam. Mimo, że nie jestem feministką, ale wiem, że docinki ze strony męskiej części Kościoła w pewnym momencie przestają być śmieszne a zaczynają irytować.

Kobiety uczą Kościół to zbiór wywiadów z kobietami, które czują się związane z Kościołem Katolickim. Są wśród nich zakonnice, teolożka, filozofka, była zakonnica, gospodyni domowa, prezydent Warszawy, dziennikarka a także czołowa polska feministka - Magdalena Środa, która co prawda z Kościołem nie jest związana, co nie przeszkadza jej wypowiadać się na temat sytuacji w nim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    15
  • ❃ Literatura polska
    1
  • Teraz czytam
    1
  • (Anty)klerykalizm
    1
  • Rozmowy, wywiady
    1
  • W cynamonowej biblioteczce :)
    1
  • Feminizm
    1
  • W domu
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także