Kobiety uczą Kościół

Okładka książki Kobiety uczą Kościół Jarosław Makowski
Okładka książki Kobiety uczą Kościół
Jarosław Makowski Wydawnictwo: W.A.B. religia
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374142717
Tagi:
kobiety kościół chrześcijaństwo rola kobiety feminizm
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
775
725

Na półkach: ,

Dodatkowa gwiazdka za podjęcie dosyć trudnego tematu i za rewelacyjny dobór rozmówczyń - o bardzo różnych, ale ciekawych punktach widzenia. Warto było wysłuchać tych wywiadów, bo każda z pań miała swoje racje i argumenty za takim a nie innym zdaniem. Świetnie się to czytało i pozwala to bardzo rozwinąć swój własny punkt patrzenia na temat feminizmu i podejścia Kościoła do tematyki kobiet i ich udziału w społeczności. W dodatku jeszcze autor genialnie zadaje pytania, nieco prowokując swoje rozmówczynie, o czym zresztą uprzedza we wstępie przydzielając sobie rolę "adwokata diabła" w tej kwestii (wbrew osobistym przekonaniom jak wspomina zresztą).

Dodatkowa gwiazdka za podjęcie dosyć trudnego tematu i za rewelacyjny dobór rozmówczyń - o bardzo różnych, ale ciekawych punktach widzenia. Warto było wysłuchać tych wywiadów, bo każda z pań miała swoje racje i argumenty za takim a nie innym zdaniem. Świetnie się to czytało i pozwala to bardzo rozwinąć swój własny punkt patrzenia na temat feminizmu i podejścia Kościoła do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
36

Na półkach: , ,

Wywiady na temat miejsca kobiet w Kościele, przeprowadzone z kobietami, które w większym lub mniejszym stopniu są zaangażowane w jego życie. Przy czym tych zaangażowanych jest tu zdecydowana większość, co skutkuje zniuansowanym, choć momentami zachowawczym podejściem do tematu. Nie ukrywam, że trochę mnie to zaskoczyło, bo po szybkim przeczytaniu opisu książki nastawiłem raczej się na bezlitosną krytykę Kościoła (nie miałbym nic przeciwko),ale ostatecznie uważam to za wartość tej książki.

Nie z każdą wypowiedzią mógłbym się zgodzić, ale doceniam stanowisko osób, którym Kościół jest na tyle bliski, że wiele mogą o nim powiedzieć, ale przy tym nie ograniczają się do samych pochwał w jego kierunku.

Z drugiej strony choć doceniam fakt, że mało tu skrajności, jest to też i w pewnym sensie wada tej książki, bo o ile każdy z wywiadów ciekawie się czyta, trudno wynieść z nich jakieś konkretne wnioski. Myślę, że książka byłaby jeszcze lepsza, gdyby oprócz Magdaleny Środy zaproszono do rozmowy jeszcze jakąś osobę niezwiązaną z Kościołem.

Ogólnie książka nie rozwieje zbyt wielu wątpliwości, ani nie odpowie na wiele pytań, ale myślę, że warto przeczytać.

Wywiady na temat miejsca kobiet w Kościele, przeprowadzone z kobietami, które w większym lub mniejszym stopniu są zaangażowane w jego życie. Przy czym tych zaangażowanych jest tu zdecydowana większość, co skutkuje zniuansowanym, choć momentami zachowawczym podejściem do tematu. Nie ukrywam, że trochę mnie to zaskoczyło, bo po szybkim przeczytaniu opisu książki nastawiłem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
475
145

Na półkach:

Kobiety uczą Kościół to zbiór wywiadów z kobietami, które czują się związane z Kościołem Katolickim. Są wśród nich zakonnice, teolożka, filozofka, była zakonnica, gospodyni domowa, prezydent Warszawy, dziennikarka a także czołowa polska feministka - Magdalena Środa, która co prawda z Kościołem nie jest związana, co nie przeszkadza jej wypowiadać się na temat sytuacji w nim panującej.
Autorem tej pozycji jest absolwent filozofii i teologii, były redaktor "Tygodnika Powszechnego", dziennikarz publikujący w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "W drodze" i w "Więzi".
Wszystkie te okoliczności prowadzą do wniosku, że książka ma za zadanie udowodnić, że Kościół jest jak najbardziej otwarty na inicjatywę ze strony kobiet, nie ma problemu z brakiem akceptacji innych ról (innych od roli matki i żony) przez nie pełnionych oraz to, że w emancypacji widzi tylko pozytywne aspekty.
Otóż to, co można znaleźć w wywiadach, składających się na tę książkę czasem może przejść nasze wyobrażenia. Świńskie kawały kierowane w stronę koleżanek, nieufność względem kobiety będącej już w odpowiednim wieku a ciągle niezamężnej, czy traktowanie sióstr zakonnych jak robotów wykonujących bezmyślnie polecenia księży.
Realia są jakie są i niewielu kobietom udaje się przejść przez wszystkie trudności, aby wybić się na niepodległość.
Autor pokazuje współczesną sytuację w rozmowach z jedenastoma kobietami, które osiągnęły sukces lub, w opinii wielu ludzi, przegrały swoje życie, uciekając od świata. Są to:
Monika Waluś - żona, matka i gospodyni domowa, doktor teologii. Uczestniczka ekumenicznego ruchu kobiet. Należy do ekipy prowadzącej rekolekcje dla małżeństw bezdzietnych w Sulejówku. Wykłada dogmatykę na UKSW oraz w wyższych seminariach duchownych: kapucynów w Krakowie i diecezjalnym w Płocku.
Ewa Wipszycka - historyk starożytności, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim. Zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką i współautorką licznych publikacji naukowych, podręczników akademickich i szkolnych oraz artykułów i książek popularyzatorskich. Jest współzałożycielką miesięcznika "Mówią wieki" i członkiem redakcji od 1957 r. Od 2002 r. Prezes Zarządu Fundacji im. Rafała Taubenschlaga.
Elżbieta Adamiak - doktor teologii dogmatycznej, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka kilku książek, m.in.: Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele, Spotkania z Maryją, Mariologia.
Halina Bortnowska - polska filozof, teolog, publicystka. Animatorka przedsięwzięć społecznych, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Od 2007 przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Anna Karoń-Ostrowska - doktor filozofii, współzałożycielka i członek Rady Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Autorka książki Dramat spotkania człowieka z Bogiem i z drugim w myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II.
Hanna Gronkiewicz-Waltz - prawnik, ekonomistka, polityk, była prezes Narodowego Banku Polskiego w latach, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach, posłanka na Sejm RP V kadencji, od 2 grudnia 2006 prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Barbara Chyrowicz - siostra zakonna, filozof, etyk, profesor i wykładowczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Etyki Szczegółowej. Zajmuje się bioetyką.
Małgorzata Chmielewska - siostra zakonna, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia", prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn.
Teresa Kieniewicz - karmelitanka bosa, przeorysza klasztoru w Bornem Sulinowie. Absolwentka, a później pracownik Wydziału Anglistyki UW.
Monika Szewc - absolwentka romanistyki UJ, po ukończeniu studiów przez dziewięć lat żyła jako mniszka w klasztorze dominikanek kontemplacyjnych, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Magdalena Środa - teoretyk etyki, filozofka, publicystka, feministka. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą, była wiceminister w rządzie Marka Belki.
W moim odczuciu ta książka to dowód na to, że kobiety moja coś do powiedzenia w Kościele, ale i na to, że muszę na to ciężko pracować.
I w pewnym sensie apel, aby tę sytuację zmienić.
Polecam. Mimo, że nie jestem feministką, ale wiem, że docinki ze strony męskiej części Kościoła w pewnym momencie przestają być śmieszne a zaczynają irytować.

Kobiety uczą Kościół to zbiór wywiadów z kobietami, które czują się związane z Kościołem Katolickim. Są wśród nich zakonnice, teolożka, filozofka, była zakonnica, gospodyni domowa, prezydent Warszawy, dziennikarka a także czołowa polska feministka - Magdalena Środa, która co prawda z Kościołem nie jest związana, co nie przeszkadza jej wypowiadać się na temat sytuacji w nim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    15
  • ❃ Literatura polska
    1
  • Teraz czytam
    1
  • (Anty)klerykalizm
    1
  • Rozmowy, wywiady
    1
  • W cynamonowej biblioteczce :)
    1
  • Feminizm
    1
  • W domu
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Jarosław Makowski Kobiety uczą Kościół Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także