Kobiety uczą Kościół

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-271-7
religia
emm

Dlaczego ? skoro trudno wyobrazić sobie Kościół bez kobiet ? mają one w nim tak niewiele do powiedzenia? Dlaczego kobiety, stanowiące połowę wiernych świata katolickiego, nie mają możliwości wyartykułowania, czego w Kościele nie akceptują, jaką widzą w nim dla siebie rolę, i czego od Kościoła oczekują? Dziennikarz Jarosław Makowski zaprosił do rozmowy osoby świeckie i siostry zakonne, które opowiadają o swoim rozumieniu wiary, duchowości, feminizmu i Kościoła. Wśród rozmówczyń znalazły się między innymi: Elżbieta Adamiak, jedyna teolożka feministyczna w katolickiej Polsce, która wybiła się na niepodległość; Halina Bortnowska, która opowiada, jak być zarazem intelektualistką i katoliczką piszącą o Kościele; Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes Narodowego Banku Polskiego a obecnie prezydent Warszawy czy Anna Karoń-Ostrowska, redaktorka ?Więzi?, które opowiadają o godzeniu roli matki i katoliczki z pracą zawodową. W książce nie brakuje także spojrzenia polskiej feministki Magdaleny Środy, która już od dłuższego czasu wadzi się z Kościołem, ponieważ dostrzega w nim wpływową instytucję, która winna mocniej zaangażować się w sprawy kobiece. Jarosław Makowski zaprosił także do zmowy byłą siostrę zakonną, Monikę Szewc, która opowiada o powodach zrzucenia habitu i jak wygląda świat po dziesięciu latach spędzonych za klasztornymi murami. Do lat sześćdziesiątych XX wieku kobieta w Kościele postrzegana była jedynie przez pryzmat dwóch ról: matki i żony podporządkowanej mężowi. Jak łatwo się domyślić, jedno nie istniało bez drugiego. Jest oczywiste, że Kościół ? chcąc bronić tak rozumianej roli kobiety ? odrzucał wszelkie ruchy emancypacyjne. A to dlatego, że ? jak przekonywał Pius XI w encyklice o małżeństwie chrześcijańskim Casti connubii z 1930 roku ? emancypacja prowadzi do upadku ?kobiecego charakteru i macierzyńskiej godności? oraz grozi ?zburzeniem całej rodziny?. Encyklika Piusa XI jest jednak ostatnim dokumentem w najnowszej historii Kościoła, który tak stanowczo odrzuca idee głoszone przez ruchy kobiece. Pius XI zapewne w najczarniejszych wizjach nie przewidywał, że proces emancypacji kobiet ? mimo ostrych słów i przestróg, jakie kierował do chrześcijańskiego świata ? nie zostanie zahamowany. Co więcej, już niebawem ? oczyma papieża Jana XXIII ? Kościół dojrzy w ruchach kobiecych także aspekty pozytywne. (fragment)

poznanianka | 2011-02-18
Przeczytana: maj 2010

Kobiety uczą Kościół to zbiór wywiadów z kobietami, które czują się związane z Kościołem Katolickim. Są wśród nich zakonnice, teolożka, filozofka, była zakonnica, gospodyni domowa, prezydent Warszawy, dziennikarka a także czołowa polska feministka - Magdalena Środa, która co prawda z Kościołem nie jest związana, co nie przeszkadza jej wypowiadać się na temat sytuacji w nim panującej.

Autorem tej pozycji jest absolwent filozofii i teologii, były redaktor "Tygodnika Powszechnego", dziennikarz publikujący w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "W drodze" i w "Więzi".

Wszystkie te okoliczności prowadzą do wniosku, że książka ma za zadanie udowodnić, że Kościół jest jak najbardziej otwarty na inicjatywę ze strony kobiet, nie ma problemu z brakiem akceptacji innych ról (innych od roli matki i żony) przez nie pełnionych oraz to, że w emancypacji widzi tylko pozytywne aspekty.

Otóż to, co można znaleźć w wywiadach, składających się na tę książkę czasem może przejść nasze wyobrażenia....

Natalia | 2015-11-10
Abyss | 2015-05-21