Pełnić służbę...: Z pamiętników i wspomnień harcerek Warszawy 1939-1945

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Syrenki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (10 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
anna

Wspomnienia stanowią zbiór materiałów źródłowych z lat okupacji i Powstania oraz pamiętnikarskich wspomnień uczestniczek wydarzeń z tamtego czasu.

Patryk | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Od razu piszę po skończeniu książki, bo być może będzie to ciekawszy opis. Dałem maksymalną ilość gwiazdek nie dlatego, bo tak trzeba z racji na patriotyzm itp. ale dlatego, bo jest to wciągająca opowieść o losach harcerek z różnych drużyn rozsianych na dzielnicach Warszawy będącej pod okupacją Niemiec.

Jak się okazuje, drużyny, na których czele stały harcmistrzynie(?), przygotowywały się do pomocy, czy też czynnej walki w A.K. już przed samym powstaniem i to na kilka lat przed - co najmniej od 1939 roku aż do samego początku sierpnia 1944 roku. O tyle prosto opisać czas przygotowań, o ile było prościej zapisywać je w prywatnych pamiętnikach dzielnych i często bardzo dojrzale rozumujących dziewczętach w latach kiedy to miało się "kompletną" rodzinę, jedzenie, czystą wodę, czy też po prostu czas na rozrywkę i obowiązki jaką stanowiły chociażby zjazdy na różnych obozach harcerskich, podczas których można było przy ognisku usiąść, śpiewać i przygotowywać się do wyzwolenia. To może...

slapar | 2017-08-07
Przeczytana: 03 stycznia 1999