Kazimierz Moczarski. Biografia

Wydawnictwo: Znak
historia

Należał do straconego pokolenia - ale swojego życia nie stracił. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Moczarskiego uświadamia nam wagę i znaczenie jego losów. Był zwykłym niezłomnym bohaterem. Najbardziej znany epizod z życia Kazimierza Moczarskiego - dziewięć miesięcy spędzonych w jednej celi z oprawcą warszawskiego getta Jürgenem Stropem - to tylko wierzchołek góry lodowej. Autor Rozmów z Katem wyszedł zwycięsko ze wszystkich prób, jakie stawiały przed nim los i historia. Rzucił się w wir konspiracyjnej walki z hitlerowskim okupantem i nie przerwał jej nawet po upadku Powstania Warszawskiego. Przetrwał stalinowskie represje, choć rozłączono go na ponad 10 lat z ukochaną żoną. Nawet w smutnych czasach rządów Gomułki i Gierka nie wyrzekł się swoich poglądów, a osobistą tragedię - ciężką chorobę jedynego dziecka - przekuł w działanie na rzecz społecznego dobra. Na dodatek stworzył dzieło o przesłaniu dorównującym rangą przesłaniu dzieł Sołżenicyna!

zijuantanejo | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Kapitalna książka.
Machcewicz bardzo dobrze sobie wymyśliła całą opowieść: nie zadeptała jej naukowym pociągiem do szczegółu, nawałem dat, miejsc i zdarzeń. Zamiast tego pozwoliła mówić samemu Moczarskiemu. A miał o czym. Ponad przeciętna osobowość versus niezwykłe czasy w jakich przyszło mu żyć. Bagażem doświadczeń Moczarskiego można by obdzielić parę życiorysów. Z początku lektury zastanawiałem się czy są obecnie - w życiu społecznym, politycznym - tacy jak on. Potem mi przeszło...

Gusiołki | 2018-03-18
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

,,Pytasz o światopogląd...nie lubię faszyzmu i dyktatury...nie lubię frazesu i wielkich słów,bo zawsze podejrzewam ,ze tu się kryje oszustwo.Nie lubię apoteozy i uroczystości-stosowanych zamiast uzasadnienia trudnego problemu...nie lubię pogardy dla człowieka.Nie lubię kandydatów na aniołów,bo stają się w końcu bydlakami..." uniwersalne,polecam.

hrabinaH | 2019-02-26
Przeczytana: 10 lutego 2019

W książce dużo polityki i podręcznikowa. Jakby czytała podręcznik do historii -zimna. Słaby styl pogrążył w moich odczuciach opinię o tej książce. Dodatkowy punkt w mojej recenzji dostałą sama postać Kazimierza Moczarskiego. Za jego honor i twardo przestrzegania własnych zasad.

Bagienka | 2013-01-27
Przeczytana: 07 grudnia 2014
Majka91 | 2016-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 maja 2016

Biografia autora "Rozmów z katem" jest przejmująca. Otwiera oczy na sytuacje w powojennej Polsce. Nie jestem historykiem, nie znam wszystkich wydarzeń opisywanych w książce. Dlatego nie mogę być pewna na 100%, że wszystko opisane w książce jest prawdą. Niewątpliwie jednak Kazimierz Moczarski był postacią niezwykłą, podążającą za swoim ideami, niezłomną. Książka napisana przystępnym językiem. Polecam!

grace | 2018-05-20

Nie podeszła mi ta biografia Moczarskiego. Za dużo o Stronnictwie Demokratycznym, którego Moczarski był znaczącym członkiem, za mało o przeżyciach Moczarskiego w więzieniu i o "Rozmowach z katem". Jakoś tak na zimno napisana ta książka, a przecież to fascynująca osoba.

| 2010-08-14
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Bardzo dobra biografia autora "Rozmów z Katem", dokładny opis życia od dzieciństwa po ostatnie dni. Do tego różne zdjęcia z prywatnego życia autora. Polecam.

MAŁGORZATA | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

To hit jeśli chodzi o biografię. Polecam

oLokS | 2018-09-05
eliza | 2018-05-27