Pełnić służbę...: Z pamiętników i wspomnień harcerek Warszawy 1939-1945

Okładka książki Pełnić służbę...: Z pamiętników i wspomnień harcerek Warszawy 1939-1945 praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Syrenki historia
historia
Biblioteka Syrenki
Państwowy Instytut Wydawniczy
1983-01-01
1983-01-01
historia historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Szare Szeregi harcerstwo okupacja Powstanie Warszawskie Warszawa

Na półkach: , , , , , , , ,

Banalny zdawać się może tytuł prawdopodobnie nie zachęca do lektury, szczególnie ludzi młodych, ale warto sięgnąć do tej publikacji, bo to książka niezwykła. To testament jednego z najbardziej ideowych pokoleń Polaków jakim było pokolenie urodzone w latach 20-ch XX wieku, nazwane później pokoleniem Kolumbów.
Zawarte w książce wojenne wspomnienia często jeszcze niepełnoletnich dziewcząt oczywiście wzruszają, ale przede wszystkim zdumiewają wyznaniami twardej woli obowiązku i bardzo krzepią dumę z przynależności do polskiej wspólnoty narodowej. Są one bowiem dowodem, że Polska zawsze była wierna wartościom, bo tylko kraj wierny moralnym ideałom chrześcijańskim był zdolny wydać te młode dziewczyny i kobiety o tak niezwykłej mocy ducha i nieustępliwym poczuciu odpowiedzialności, które przezwyciężyły instynkt życia i bez rozterek poświęcały swe życie dla idei w służbie Ojczyzny…
Najmocniejszym fragmentem książki są oczywiście relacje z Powstania Warszawskiego, które było wyjątkowo okrutnym egzaminem woli i charakterów. Wszystkie one ten egzamin zdały i dowiodły dzielności. Stały się chlubą naszej historii, lecz niestety pomimo swoich oczywistych zasług nierzadko potwierdzonych nadaniem Krzyża Walecznych i Krzyża Orderu Virtuti Militari, zostały zepchnięte na margines niepamięci.
Lidia Daniszewska, Ewa Matuszewska, Kasia Borowińska, Anna Zakrzewska, Basia Rankowska to tylko kilka nazwisk z kilkunastu tysięcy dziewczyn i młodych kobiet, które w swym młodym życiu nie zaznały tego wszystkiego co ono zazwyczaj ze sobą niesie - macierzyństwa, szczęścia w rodzinie, a być może i miłości...Któż o nich dzisiaj pamięta? Któż o nich w ogóle słyszał? Książka kustosz pamięci. 10 gwiazdek to mało.

Zawarte w książce wojenne wspomnienia często jeszcze...

Zgodnie z tytułem - są to wspomnienia harcerek z lat 1939-1945. Książka jest podzielona na cztery rozdziały: Wrzesień 1939, Okupacja, Powstanie Warszawskie, oraz Popowstaniowe drogi.
Trudność przy czytaniu sprawiało mi to, że zupełnie nie orientowałam się w strukturze organizacyjnej harcerstwa, w jego stopniach i jednostkach.
No ale tak jak wskazuje tytuł - są to zapiski tylko i wyłącznie harcerek, więc można było się tego spodziewać.

Fragment:
''Na zapewnienia, że u nas jest zupełnie spokojnie, a PAST-a po długich walkach wczoraj została zdobyta, jeden z chłopców powiedział:
- Co za szczęście, że to całe piekło na nas się zwaliło. Żeby tylko jak najdłużej udało się nam to u nas zatrzymać.
Spojrzałam na niego. W spokojnych, smutnych oczach nie było brawury. Zrobiło mi się głupio. Byłam tu zaledwie parę minut, a już marzyłam żeby wrócić do kanału, do Śródmieścia. Bałam się. Znowu się bałam, Starówka załamała mnie. A oni byli szczęśliwi, że to wszystko skupia się na nich, że gdzie indziej ludzie żyją spokojnie.''

'' Jeden taki mały, 11-letni harcerz-listonosz zginął na Wareckiej. Zawołano jego matkę, myślano, że będzie mdlała i krzyczała. Ona tymczasem powiedziała: ''Dumna jestem, że ciebie jedynaka mogłam oddać Ojczyźnie''.''

Takie książki powinien przeczytać każdy Polak.

No ale tak jak wskazuje tytuł - są to zapiski...

• Historyczne
  • Powstanie Warszawskie