Mój Irak

Okładka książki Mój Irak
Wojciech Hajnus Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2009-06-29
Data 1. wyd. pol.:
2009-06-29
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375063141
Tagi:
wojna irak
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
519
283

Na półkach: , , ,

„Mój Irak” to kolejna w ostatnim czasie książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Daleka od medialnego szumu i promocji okazała się lekturą bogatą w treść i towarzyszące jej emocje. Wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w ramach serii „Człowiek poznaje świat” stanowi zapis wspomnień autora z pobytu na misji pokojowej w Iraku w 2003 roku, podczas pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Wojciech Hajnus podczas misji pełnił służbę na stanowisku specjalisty ds. telekomunikacji i mediów w GST (Governorate Support Team), Grupie Wsparcia Władz Prowincji w Karbali.

Książka została podzielona przez autora na dwie główne części. Pierwsza z nich to relacja z pobytu w Iraku, utrzymana w formie dziennika. Styl jakim posługuje się uczestnik misji pokojowej jest zwięzły, miejscami dobitny, co dodaje realizmu relacji z obszaru ogarniętego wojną. W swoich wspomnieniach autor ukazuje trudy aklimatyzacji polskiej misji pokojowej. Zwraca uwagę na organizację, a w zasadzie dezorganizację zwierzchników ulokowanych na miejscu jak i tych kontrolujących sytuację z naszego kraju. Dostrzega otaczające misję absurdy. Autor wskazuje także na trudną sytuację panującą w grupie ludzi wysłanych z Polski, którzy z każdym dniem coraz bardziej tęsknią za ojczyzną i postawionymi w niej rodzinami, jak również na dwulicowość otaczających ich miejscowych. Jednego dnia są oni przyjaciółmi Polaków, drugiego ich zaciętymi wrogami. Co by tutaj dużo mówić, w tej wojnie Polacy pełnili rolę okupantów, więc czasem trudno się dziwić Irakijczykom. Pomocą w przeżyciu trudnych chwil w obcym kraju okazało się zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. Autor wiele poświęcił projektowi odbudowy łączności i mediów w okupowanym kraju.

W drugiej części autor dokonuje podsumowania konfliktu na Bliskim Wschodzie w oparciu o dostępne publikacje. Śledzi kolejne jego etapy aż do chwili obecnej. Posługuje się prostą terminologią, która pozwala zrozumieć sedno sprawy. We wstępie autor podaje niewiarygodne dane: „Koszty tej wojny są ogromne, tygodniowy koszt operacji irackiej to około 2,5 miliarda dolarów. Pentagon oficjalnie przyznaje, że do końca 2007 roku kosztowała 406 miliardów dolarów. Oprócz oficjalnych szacunków często słychać głosy, że wojna w Iraku jest jeszcze bardziej kosztowna. Joseph E. Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2001), główny ekonomista w Banku Światowym obliczył, że kosztowała Amerykanów już ponad 3 biliony dolarów, drugie tyle zapłaciła reszta świata”.

Na uwagę zasługuje bardzo ładne wydanie książki. Dobrej jakości papier oraz liczne fotografie pozytywnie wpływają na jej odbiór. Niestety posiada ona również minusy, a w zasadzie jeden duży. Liczne skróty wojskowe, zrozumiałe jedynie dla osób zainteresowanych tematem utrudniają czytanie i zrozumienie treści. W tym przypadku przydatne rozwiązanie mógłby stanowić słowniczek lub zamieszczone poniżej przypisy. Nie wiem czy jest to niedopatrzenie autora czy wydawnictwa, ale można było zwrócić na to uwagę.

Podsumowując, cieszę się, że książka wpadła w moje ręce. Dzięki relacji autora mogłam poczuć namiastkę atmosfery panującej w Iraku w czasie chaosu i bezprawia, a także poznać obawy towarzyszące ludziom wysłanym do tak dalekiego i odmiennego kraju z misją pokojową. Serdecznie polecam.

http://pozeracz-slow.blogspot.com/2013/08/moj-irak-wojciech-hajnus.html

„Mój Irak” to kolejna w ostatnim czasie książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Daleka od medialnego szumu i promocji okazała się lekturą bogatą w treść i towarzyszące jej emocje. Wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w ramach serii „Człowiek poznaje świat” stanowi zapis wspomnień autora z pobytu na misji pokojowej w Iraku w 2003 roku, podczas pierwszej zmiany...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    94
  • Chcę przeczytać
    68
  • Posiadam
    57
  • Podróżnicze
    2
  • Literatura polska
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Irak
    2
  • 2021
    1
  • Wojenne
    1
  • Militarna
    1

Cytaty

Więcej
Wojciech Hajnus Mój Irak Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także