The Complete Short Stories
978-83-61516-38-5
Rzeźbiarze, chmur
dona

W tym tomie przedstawiamy Państwu opowiadania po raz pierwszy publikowane w Polsce w formie książkowej (trzy z nich opublikowała wcześniej „Literatura na świecie”, pozostałe po raz pierwszy trafiają do polskiego czytelnika). Te opowieści bywają zabawne, bywają i przerażające, niektóre dzieją się w różnych dziwnych miejscach, ale przecież wszystkie dzieją się w nas, w naszej świadomości...

Marek Nowowiejski | 2014-08-06

Nie wiem, jakie są te opowiadania. Musiałbym je przeczytać po angielsku. Ta książka to skandal. Jej przekład to bełkot. Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio próbowałem czytać tak niemożebnie skopaną książkę.
Ballarda cenię b. wysoko - zwłaszcza jako twórcę surrealistycznej fantazji, jako pisarza zaliczanego do tzw. Nowej Fali SF. Nowsze powieści nie zawsze mi się podobają, ale z reguły są dobrze napisane. Zwłaszcza ich język i styl to prawdziwa klasa (po angielsku z pewnością).
Wydawca planował jeszcze tom 3 opowiadań Ballarda. Po fali ostrej krytyki odstąpił (chyba) od tego zamiaru. A przecież przedstawiał D. jako genialnego tłumacza.
Dlaczego tyle krajów mogło wydać u siebie opowiadania wszystkie Ballarda, Silverberga, Sheckleya, Clarke'a i innych? U nas jakoś się nie daje. Ten wydawca wydaje teraz Williama Burroughsa. Przyznaję, boję się te książki kupować i czytać. Kupowanie przez internet jest wygodne, ale... to kupowanie kota w worku. "Nagiego lunchu" w wydaniu...

Kamil Misztal | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Mówiłem już sobie, że nie strawię kolejnych jego książek. Jednak jestem kolekcjonerem, jak jakiś autor zaszufladkuje mi się w głowie, to staram się go przeczytać do ostatniej linijki.

Kolejne spotkanie z Ballardem upłynęło dość szybko. Opowiadania oceniam na 50/50. Autor naprawdę mógłby opisać przyszłość na dowolny temat. Czasami jest dość straszny, ale też zaskakujący.

Czytając jego opowiadania na pewno coś znajdziecie dla siebie.

SenioritaPięknyLolo | 2015-07-06

Swoją przygodę z Ballardem rozpocząłem od "Kraksy", która to wydała mi się wówczas niepotrzebnie wydłużona do rozmiarów powieści, gdy tak naprawdę poradziłaby sobie dużo lepiej jako dłuższe opowiadanie, stając się tym samym bardziej przystępną dla czytelnika. Później była "Wyspa", pesymistyczny obraz uwięzienia-ucieczki jednostki zagubionej w otaczającym ją świecie. Bardzo spodobała mi się wizja autora, po części być może za sprawą tego, że słuchałem tego utworu w formie audiobooka, co było moim pierwszym tego rodzaju doświadczeniem. Tak czy inaczej, zdałem sobie sprawę, iż Ballard to nie byle jaki pisarz i postanowiłem sięgnąć po kolejne jego dzieła. Ciekaw, jaki charakter mają jego krótsze formy, prawie jednym tchem przeczytałem zbór opowiadań "Rzeźbiarze chmur".

Fantastyka Ballarda jest dość specyficzna, jego styl jest bardzo wyrazisty. Poznając pierwsze historie z tego zbioru badamy niejako grunt, próbujemy się zorientować, co autor chce nam przekazać i dlaczego. Czasem trudno...

padalec | 2017-02-04
Przeczytana: 12 lutego 2017