Na skrzydłach pieśni

Wydawnictwo: Solaris

Disch to jeden z twórców nowej fali w SF. Poniźsza ksiąźka przyniosła mu nagrodę im. Arthura C. Clarke&a. Będzie to pierwsza ksiąźka nieznana polskiemu czytelnikowi w ekskluzywnej serii Klasyka SF. Daniel Weinreb, syn dentysty, i Boadicea Whiting, córka bogacza, pokochali się w Iowa, najbardziej konserwatywnej i spokojnej części podupadłych Stanów zjednoczonych przyszłości. Ameryka i cały świat nę

Mamerkus | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Ło Matko! Co to był za nudny, pretensjonalny i skandalicznie niecelowy bełkot! Powieść napisana po nic, snuta dla snucia, z miałką, durną, nieciekawą fabułą i całkowicie zbędnymi elementami fantastycznymi, bez których spokojnie mogła się obejść. Do tego zachowania bohaterów nielogiczne, świat przedstawiony jest ledwo co zarysowany, wszystko sprawia wrażenie tandetnego pretekstu do żałosnych wynurzeń Discha na tematy artystyczne i artyzm w ogólności. To lepszym rozwiązaniem byłoby napisanie przez niego zbioru esejów i okraszenie ich swoją wioskową poezyją. I toto jest klasyką s-f? Żal.

Marcin | 2012-12-16

Słaba. Może osobom, które fantastyka się średnio podoba książka podejdzie, ponieważ nie ma tu nic z fantastyki ani SF.

W skrócie:
- Słabo tak naprawdę zarysowany świat zewnętrzny, kiepsko odpowiedziana historia rozpadu "poprzedniego" świata, i powstania całego Państwa Policyjnego.
- W wielu miejcach zachowanie bohatera jest nie racjonalne, pozbawione sensu lub wręcz głupie. Brak instynku zachowawczego.
- Rozwlekła forma. Książka jest monotonna, pozbawiona zwrotów akcji czy chociażby ciekawych postaci drugoplanowych. Po prostu montonny zapis.

Nie potrafię powiedzieć nic na plus praktycznie dla tej książki. Nie rozumiem dlaczego przyznali jej HUGO.

Jedyną ciekawą rzeczą jest tutaj transformacja postawy i charakteru głównego bohatera. Chociaż poprzez zbytnią monotonność ten aspekt także kuleje.

Kamil Olędzki | 2010-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2010

Książka niewątpliwie zmuszająca człowieka do refleksji. Skrajnie odmienna wizja Ameryki od obecnej. Kiedy główną rolę odgrywają w niej stronnictwa religijne. Stany policyjne, bogaci zbijający fortunę na systemie nieco podobnym do feudalnego. Zabroniony jest śpiew który pozwala oddalić się od przykrości życia obecnego i czerpanie samej przyjemności ze świata. Czy warto przeczytać? Zdecydowanie tak jak lubisz historię prawie w teraźniejszości. Mało typowych elementów fantastyki tutaj znajdzie czytelnik . Nie ma żadnych elfów,krasnoludów czy innych ras. Są tylko ludzie i niewidzialne wróżki.

Kajka Bilińska | 2012-06-20

Disch ma to do siebie, że czyta się go z tchem zapartym i zębami zagryzionymi na knykciach. Geniusz turpizmu, potwór społeczny, a przy tym... jeden z najlepszych pisarzy ostatnich lat.

Kaja | 2012-06-06
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Sabina | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Ciekawa, ale są momenty, gdzie podczas czytania można łatwo znudzić.

Mleko | 2015-01-20
Przeczytana: 2015 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka należy do grona moich większych rozczarowań. Początek, gdy główny bohater trafia do więzienia bardzo mi odpowiada, gdyż podchodzi pod antyutopię. Motyw latania jest w tym momencie bardzo ciekawie kreowany. Wszyscy wierzą w możliwość latania, jest ono zakazane w prawie, ale często nie zna się nikogo, kto naprawdę doświadczył tej przyjemności. Niestety z chwilą wyjścia z więzienia książka staje się coraz nudniejsza, przestajemy otrzymywać jakieś większe szczegóły na temat świata przedstawionego, a i bohaterowie nie przyciągają naszej szczególnej uwagi. Latanie przestaje być tylko wizją, a to było chyba to co najbardziej działało na korzyść powieści.

Pio | 2016-07-18
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane, Ulubione