Na skrzydłach pieśni

Okładka książki Na skrzydłach pieśni Thomas M. Disch
Okładka książki Na skrzydłach pieśni
Thomas M. Disch Wydawnictwo: Solaris Seria: Klasyka Science Fiction literatura piękna
Klasyka Science Fiction
Solaris
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Nowa Fantastyka 313 (10/2008) Thomas M. Disch, Wadim Panow, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jaga Rydzewska, Bruce Sterling, Marcin Szerenos, Michał Urban
Nowa Fantastyk... Thomas M. Disch, Wa...
Okładka książki Maps: The Uncollected John Sladek Thomas M. Disch, John Sladek
Maps: The Unco... Thomas M. Disch, Jo...

Amerykanie mają jakiś problem z tym swoim społeczeństwem. Nie do końca jest on namacalny w Polsce. Przez co odbiór jest średni.

Pomijając tą "kulturową" wadę napisane średnio.

Pomijając tą "kulturową" wadę napisane średnio.

Przeczytałam tą książkę ponieważ została ona mi polecona przez moją koleżankę. Powiem szczerze, że czytało mi się ją ciężko. Faktycznie historia była inna niż zwykle i ciężko było przewidzieć zakończenie jej. Natomiast ta opowieść nie będzie należała do mojej ulubionej.

Co stronę dawałam tej powieści kolejną szansę, w końcu zrezygnowałam. Albo książka taka słaba, albo ja takna nią nieprzygotowana, w każdym razie jestem nieodwołalnie na "nie"

8,5/10

8,5/10

Książka należy do grona moich większych rozczarowań. Początek, gdy główny bohater trafia do więzienia bardzo mi odpowiada, gdyż podchodzi pod antyutopię. Motyw latania jest w tym momencie bardzo ciekawie kreowany. Wszyscy wierzą w możliwość latania, jest ono zakazane w prawie, ale często nie zna się nikogo, kto naprawdę doświadczył tej przyjemności. Niestety z chwilą wyjścia z więzienia książka staje się coraz nudniejsza, przestajemy otrzymywać jakieś większe szczegóły na temat świata przedstawionego, a i bohaterowie nie przyciągają naszej szczególnej uwagi. Latanie przestaje być tylko wizją, a to było chyba to co najbardziej działało na korzyść powieści.

Ciekawa, ale są momenty, gdzie podczas czytania można łatwo znudzić.

Ciekawa, ale są momenty, gdzie podczas czytania można łatwo znudzić.

Ło Matko! Co to był za nudny, pretensjonalny i skandalicznie niecelowy bełkot! Powieść napisana po nic, snuta dla snucia, z miałką, durną, nieciekawą fabułą i całkowicie zbędnymi elementami fantastycznymi, bez których spokojnie mogła się obejść. Do tego zachowania bohaterów nielogiczne, świat przedstawiony jest ledwo co zarysowany, wszystko sprawia wrażenie tandetnego pretekstu do żałosnych wynurzeń Discha na tematy artystyczne i artyzm w ogólności. To lepszym rozwiązaniem byłoby napisanie przez niego zbioru esejów i okraszenie ich swoją wioskową poezyją. I toto jest klasyką s-f? Żal.

Słaba. Może osobom, które fantastyka się średnio podoba książka podejdzie, ponieważ nie ma tu nic z fantastyki ani SF.

W skrócie:
- Słabo tak naprawdę zarysowany świat zewnętrzny, kiepsko odpowiedziana historia rozpadu "poprzedniego" świata, i powstania całego Państwa Policyjnego.
- W wielu miejcach zachowanie bohatera jest nie racjonalne, pozbawione sensu lub wręcz głupie. Brak instynku zachowawczego.
- Rozwlekła forma. Książka jest monotonna, pozbawiona zwrotów akcji czy chociażby ciekawych postaci drugoplanowych. Po prostu montonny zapis.

Nie potrafię powiedzieć nic na plus praktycznie dla tej książki. Nie rozumiem dlaczego przyznali jej HUGO.

Jedyną ciekawą rzeczą jest tutaj transformacja postawy i charakteru głównego bohatera. Chociaż poprzez zbytnią monotonność ten aspekt także kuleje.

W skrócie:

Disch ma to do siebie, że czyta się go z tchem zapartym i zębami zagryzionymi na knykciach. Geniusz turpizmu, potwór społeczny, a przy tym... jeden z najlepszych pisarzy ostatnich lat.

• Science Fiction
  • Klasyka Science Fiction
  • Solaris
  • Niedoczytane
  • Posiadam Nie Czytałem

Dodaj cytat z książki Na skrzydłach pieśni