Prostytucja w średniowieczu

83-86857-55-2
prostytucja, średniowiecze, europa
historia
muminek

Stręczycielstwo było zajęciem wybitnie kobiecym. Ileż to stopni istniało w tym zawodzie! Niektóre z tych kobiet ograniczały się do pośrednictwa w miłosnych schadzkach, inne zajmowały się sprowadzaniem dziewcząt, jeszcze inne jawnie prowadziły u siebie dom publiczny. Na szczycie hierarchii stały kobiety prowadzące łaźnie, jak np. Jeanne Saignant, uważana ok. r. 1460 za "najlepszą rajfurkę w Dijon". Otoczona przez nic nie znaczącego męża, brata księdza, wysoko postawionego protektora i licznych kochanków, lubiła chodzić i obserwować "przyjemne czynności, jakim oddawano się w pokojach", zachwalała publicznie młodzieży i duchowieństwu "pulchne ciała", jakie oferowała w swojej łaźni, obiecując jednym i drugim, że codziennie będą mieli do dyspozycji świeży wybór."

żabot | 2013-05-17
Przeczytana: 2000 rok

Dzieło wybitne. Niestety dość trudne w czytaniu, bo jest to praktycznie rozprawa naukowa wydana w formie książkowej, pierwotnie nie przeznaczona na rynek ogólnoczytelniczy. Fascynujące spojrzenie na problem nasuwające refleksję, że w średniowieczu nie tylko świeccy, ale i Kościół i duchowni byli znacznie bardziej tolerancyjni i chętni rozwiązać z sensem ten grzeszny problem wielkich miast, niż to by dzisiejsi świętoszkowaci obłudnicy byli skłonni przyznać.

ArcheoDziewczyna | 2016-06-03
Przeczytana: sierpień 2015

Ta książka jest jedna z takich którą nie ty pochłaniasz, ale to ona pochłania Ciebie. Próbuje (z bardzo dobrym skutkiem :)) opowiedzieć nie tylko o samych prostytutkach, ale także i o ich klientach, o życiu i mentalności ludzi średniowieczu. W moich rękach znalazła się przypadkiem, zafascynowało mnie że można przeprowadzić na ten temat badania.
Nie miałam także pojęcia jak głęboko zakorzeniona w naszym "życiu" (czy też kulturze, nawykach) może być prostytucja. Także sposób w jaki ją odbierano w średniowieczu był mi obcy, choć gdyby się nad tym chwilkę zastanowić, to przecież niektóre interpretacje są dość sztampowe, takie na jakie i w dzisiejszym świecie możnaby wpaść. Miałam wrażenie, że w trakcie jej czytania mój umysł szeroko się otwierał na zupełnie inne strony niż zazwyczaj, byłam całkowicie pochłonięta nowo odkrytym światem.
Myślę, że jest to książka która oprócz dostarczenia informacji na temat prostytucji przenosi nas niejako do umysłu człowieka średniowiecznego,...

robofree | 2016-08-21
lukim | 2016-08-21