Jagiellonowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dynastie Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0081-8
Jagiellonowie, monarchia
historia
Monika

Często wracamy myślami do czasów świetności naszego państwa, wybitnych przywódców, największych zwycięstw i porażek. Porównujemy je z dokonaniami innych narodów, badamy ich wzajemne wpływy. Kolekcja "Dynastie Europy" stanowi pretekst do ukazania nie tylko najważniejszych wydarzeń historycznych na świecie, lecz przede wszystkim poznania kultury i obyczajów tamtych czasów. Burzliwe dzieje największych rodów świata to przecież nie tylko konflikty między mocarstwami, wojny i kolejne zdobycze terytorialne, ale też historia rodowych zamków, pałaców, stale rozwijających się miast.

Tom 1 "Jagiellonowie" to historyczna podróż do najświetniejszych czasów w dziejach państwa, których początek można śmiało datować na schyłek XIV w., czyli moment koronacji Władysława Jagiełły na króla Polski. Trzeba przyznać - dynastia wprowadziła kraj na salony europejskie. Z jednej strony, władcy umiejętnie prowadzili mariaże córek, które przynosiły kolejnych sojuszników, ostatecznie pokonali zakon krzyżacki. Z drugiej strony, byli otwarci na nowe prądy renesansu, co zaowocowało błyskawicznym rozwojem nauki, gospodarki i sztuki. Otoczyli mecenatem wiele instytucji kulturalnych i nigdy nie szczędzili pieniędzy na rozwój nauki, w tym działalność ich wielkiej chluby - Akademii Krakowskiej. Bogato ilustrowana książka przedstawia biografie monarchów, zawiera teksty i analizy autorstwa znanych historyków. Wzbogacona jest o reprodukcje unikatowych dokumentów, drzewa genealogiczne, mapy oraz setki zdjęć z polskich i zagranicznych muzeów.

źródło opisu: nota wydawcy

Monika | 2011-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Bez wątpienia mamy piękną historię. Lubię, gdy ktoś pięknie o niej pisze.

Niewątpliwym atutem książki są ilustracje, reprodukcje, drzewa genealogiczne, mapy, zdjęcia i sporo ciekawostek.

Polecam "Jagiellonów" pomimo kilku rażących błędów merytorycznych (np. rok 14.. zamiast 15..)

Zosia Molska | 2016-06-29
| 2016-05-26