Narodziny Grecji

Early Greece
Grecja, historia
historia
Lugal

W ciągu trzech stuleci, jakie upłynęły między VIII w. przed Chrystusem, a inwazją Persów na Grecję kontynentalną w początkach wieku V, z prymitywnej chłopskiej społeczności przeobraziła się Grecja w wyrafinowaną cywilizację, której wpływy obejmowały wybrzeża Morza Śródziemnego od Hiszpanii po Syrię i od Krymu po Egipt; jej osiągnięcia w dziedzinie sztuki, nauki, filozofii i polityki stać się miały w przyszłości fundamentem całego zachodniego świata.

Odwołując się do świadectw archeologicznych, do literatury, sztuki, a także ustnej tradycji, przekazanej przez Herodota, Oswyn Murray umieszcza to niezwykłe zjawisko w szerokim kontekście cywilizacji śródziemnomorskiej. Pokazuje, w jaki sposób kontakty ze Wschodem inspirowały przeobrażenia w sztuce i religii Greków, analizuje konsekwencje udoskonalenia alfabetu i upowszechnienia się umiejętności pisania, omawia rozwój handlu i osadnictwa w całym basenie Morza Śródziemnego, bada relacje między zmianami w sztuce wojennej i nowymi zjawiskami w politycznej organizacji społeczeństwa greckiego, zwłaszcza w okresie załamania się rządów arystokracji.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

nauznyka | 2011-05-28

Mimo że, przeczytana w ramach zajęć to fajna pozycja dla ludzi ,którzy interesują się tą tematyką. W łatwy i przystępny sposób pokazuje najdawniejsze dzieje Grecji.
Polecam.

Rigor | 2014-11-26