Metodologia historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-04987-1
historia

Monografia poświęcona metodologii historii, eksponująca ontologiczny, metodologiczny i aksjologiczny moment poznania historycznego. Autor wychodzi od marksizmu, ale bywa wobec niego krytyczny i otwiera się na nowe nurty metodologiczne.

Imachuemanch | 2013-09-22
Przeczytana: kwiecień 2013

Największym minusem książki jest jej język. Nie jestem filologiem, ale treść można było przekazać o wiele atrakcyjniej, niż zrobił to autor.
Pozycja wartościowa pod względem zarysu historii metodologii, jednakże autor skupił się na (obowiązującej go ówcześnie) pseudo-marksistowskiej metodzie. Może to zabrzmieć niewiarygodnie, ale na łonie polskiej historiografii nigdy nie znalazł swojego miejsca podobny marksizm (-leninizm) metodologiczny jak w innych krajach tzw. Bloku Wschodniego. Co się chwali autorowi, nie podchodzi do tematu dogmatycznie i nie narzuca swoich poglądów czytelnikowi.
Nie każdy po sięgnięciu nie dokończy nieprzymuszony, jest to jednak wina niesamowicie drętwego języka narracji (najgorsza książka Topolskiego pod tym względem).

Almena | 2016-01-19
serolod | 2015-07-24