rozwińzwiń

Pokolenia w niewoli. Historia niewolnictwa w Ameryce Północnej

Okładka książki Pokolenia w niewoli. Historia niewolnictwa w Ameryce Północnej Ira Berlin
Okładka książki Pokolenia w niewoli. Historia niewolnictwa w Ameryce Północnej
Ira Berlin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Generations of Captivity. A History of African-American Slaves
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031324
Tłumacz:
Dominika Cieśla
Tagi:
historia Ameryka Północna niewolnictwo
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
400
381

Na półkach: , ,

Po prostu kawał rzetelnej analizy różnych oblicz niewolnictwa na terenie przede wszystkim obecnego USA.
Nie jest to zatem całościowa monografia - zresztą to i lepiej bo samo niewolnictwo ma szereg różnych oblicz i towarzyszy ludzkości bardzo długo. Autorka zatem koncentruje się na obecnym terenie USA i opisuje okres od pierwszych kolonii (W tym holenderskich) po zakończenie wojny secesyjnej.

Wprowadza w swojej książce ciekawą periodyzację, pokazując jak to zjawisko ewoluowało, ale i jak zmieniały się relacje na linii właściciel-niewolnik. Zatem w dość jednolitą dla mnie wizję niewolnictwa rodem z Przeminęło z wiatrem - Autorka wprowadza naprawdę sporo kolorów. To była po prostu tzw. "szczególna instytucja" która miała różne oblicza, acz jej ewolucja szła w coraz gorszą stronę.

Osobiście mocno poszerzyłem wiedzę w tym temacie więc wypada polecić.

Po prostu kawał rzetelnej analizy różnych oblicz niewolnictwa na terenie przede wszystkim obecnego USA.
Nie jest to zatem całościowa monografia - zresztą to i lepiej bo samo niewolnictwo ma szereg różnych oblicz i towarzyszy ludzkości bardzo długo. Autorka zatem koncentruje się na obecnym terenie USA i opisuje okres od pierwszych kolonii (W tym holenderskich) po zakończenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
464
247

Na półkach: , ,

Człowiek człowiekowi człowiekiem *

Niewolnictwo jest stare jak ludzkość. Proceder szczególnie kwitł w starożytności. Potem oficjalnie w Europie przycichł (czymże był jednak ustrój feudalny jak nie quasi niewolnictwem skoro chłop pańszczyźniany był przypisany do ziemi). W krajach arabskich niewolnictwo miało się świetnie do drugiej połowy XX w. (Arabia Saudyjska zniosła je w 1963 r.). Stany Zjednoczone - nowa kolebka cywilizacji miała zerwać z podłościami Starego Świata i zbudować Nowy wolny od nieprawości. Jednak grzech pierworodny ludzkości i tam szybko zapuścił korzenie. Nim się obejrzano powstał system społeczny opierający się na wyzysku jednej z grup by drugiej żyło się jak najlepiej.

"Pokolenia w niewoli" poświęcone są temu wycinkowi historii niewolnictwa. Ira Berlin stworzył całościową syntezę amerykańskich dziejów niewoli. Zaczął u zarania XVI w., a skończył wraz z Proklamacją Emancypacji w 1862 r. Pomimo ogromu materii "Pokolenia w niewoli" nie są drobiazgowym kompendium. Autor skupił się na przemianach niewolnictwa, na tym jak ewoluowało, jak zmieniał sie los niewolników w czasie i przestrzeni. W tym celu nakreślił pewne ramy, dzieląc historię niewolnictwa w USA na pokolenia, z których każde miało inne specyfikę. Obraz znany z filmów to tylko cząstka obrazu niewolnictwa.

Przez 300 lat swojej historii niewolnictwo dostosowywało się do zmieniających się warunków. Zaczynało subtelnie by z kolejnymi latami za sprawą bezgranicznej chciwości przyjmować gargantuiczne i niemożliwie obrzydliwe formy. Plantatorzy chcąc zalegitymizować stan faktyczny, dopisywali ideologię rasistowską głównie paternalistyczną i proceder nabierał rozmachu. To co pouczające - społeczeństwo nie od razu stawało się niewolnicze tj. nie opierało się wyłącznie na pracy niewolników, których władcą życia i śmierci był pan. Wszystko zachodziło powoli. Przejście od społeczeństwa z udziałem niewolników do niewolniczego to proces. Na początku niewolnik miał pozycję właściwie chłopa pańszczyźnianego. Dopiero z czasem niewolnictwo przybrało formę znaną choćby z "Przeminęło z wiatrem". Dlatego należy czujnie obserwować dzisiejszy świat, bo i dziś zdarza się, że polski "pracodawca" porzuci ukraińskiego "pracownika" w lesie jak zdechłą krowę.

"Pokolenia w niewoli" mimo całej naukowości czyta się świetnie. Książka jest napisana w sposób bardzo przystępny i uporządkowany. Co istotne nie ma tu miejsca na gdybanie. Ira Berlin bardzo rzetelnie udokumentował swoją prace. Aż 35 procent książki to przypisy - artykuły i prace naukowe, wspomnienia, roczniki, statystyki, dokumenty, ustawy. Pomimo zdawałoby się chłodnej formy, książka przemawia silnie do czytelnika. Autor nie stroni od sięgania do wspomnień niewolników. I te fragmenty mnie najbardziej poruszyły. Wyłania się z nich obraz nie tyle przemocy fizycznej co gwałtu na instytucji rodziny. Niewolnicy szczególnie w czasach tzw. Drugiej Przeprawy Środkowej byli przerzucani jak bele bawełny z miejsca A do B z całkowitym pominięciem ich uczuć rodzinnych. 1 na 3 rodziny były rozbijane. 1 na 5 dzieci było sierotami. 4 na 100 mężczyzn w hrabstwie Greene w Alabamie dożywało 45 roku życia w 1820 r.

Absolutny must read. Każdy niby wie czym było niewolnictwo, ale gwarantuję, że po przeczytaniu tej książki powie, wiem, że nic nie wiedziałem. Historię niewolnictwa w USA wypada znać. Po pierwsze z samego szacunku do ofiar. Po drugie aby macki dzikiego kapitalizmu nie wprowadziły go ponownie w Bangladeszu czy innym kraju trzeciego świata.

* przecież nie wilkiem, on okrutny nie jest

PS w Polsce "Pokolenia w Niewoli" wydał PIW

Człowiek człowiekowi człowiekiem *

Niewolnictwo jest stare jak ludzkość. Proceder szczególnie kwitł w starożytności. Potem oficjalnie w Europie przycichł (czymże był jednak ustrój feudalny jak nie quasi niewolnictwem skoro chłop pańszczyźniany był przypisany do ziemi). W krajach arabskich niewolnictwo miało się świetnie do drugiej połowy XX w. (Arabia Saudyjska zniosła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    23
  • Historia
    13
  • historia
    3
  • USA
    2
  • Niewolnictwo
    2
  • Ceram
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Przeczytane 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pokolenia w niewoli. Historia niewolnictwa w Ameryce Północnej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne