Nawiedzona łazienka

Okładka książki Nawiedzona łazienka Tom B. Stone
Okładka książki Nawiedzona łazienka
Tom B. Stone Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Szkoła przy cmentarzu (tom 10) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkoła przy cmentarzu (tom 10)
There's a ghost in the boy's bathroom
Da Capo
2000-01-01
2000-01-01
Joanna Brodzińska
horror młodzieżowa szkoła

Szkoła przy cmentarzu to dla młodszych czytelników powieści grozy, gdzie rządzi klimat i niesamowite wydarzenia w jakich uczestniczą uczniowie szkoły, którym przytrafiają się przyprawiające o gęsią skórkę przygody. Wiele razy powróciłem do tej serii i tym razem postanowiłem sobie przypomnieć Nawiedzoną łazienkę. Wspominam ją dobrze i chciałem przekonać się jak wypadnie obecnie przy powtórnym przeczytaniu. Miałem nadzieje na klimatyczną i nieco straszną opowieść od autora.

Książka Nawiedzona łazienka jest osadzona w Szkole przy cmentarzu, w której tym razem jeden z uczni Alex doświadcza niesamowitych przygód związanych z łazienką. Próbując odkryć prawdę wraz z przyjaciółmi rozpoczyna śledztwo. Kolejna książka z tej serii za mną jaką czytałem wiele czasu temu i spodobała mi się od samego początku. Powrót do przygód do tej szkoły zawsze uważam za ciekawy i z dreszczykiem. Skierowana do młodszej części czytelników nadal potrafi wzbudzić niepokój, ale stawiając na klimat niż jakieś mocniejsze sceny grozy. Wzbudzając niepokój atmosferą jaka w niej panuje. Przygody trójki bohaterów czyta się świetnie i łazienka okazuje się dobrym miejscem na taki lajtowy horrorek dla młodzieży lub dzieci. Alex wraz z dwójką pozostałych chcą odkryć co tak naprawdę dzieje się w niej, że po prostu straszy. Zresztą sama szkoła i otoczenie w postaci cmentarzu robi upiorne wrażenie. Nauczyciele przedstawieni zostali w taki sposób, ze wzbudzają niepokój, a najbardziej pani dyrektor jak tylko pojawi się. Spotykamy również woźnego sprawiającego niepokojące wrażenie swoim pojawieniem się. Śledztwo prowadzone przez dzieci obfituje nie tylko w kryminalny wątek, ale pojawiające się w historii sceny grozy mogą nawet starszym spodobać się. Autor tym razem pokusił się o lekkie pojawienie się wszystkiego co można spotkać w nawiedzonych miejscach. Zręcznie wkomponowane i robiące wrażenie w czasie czytania przynosi klimat jaki można było oczekiwać po takiej książce. Pomału nasi bohaterowie ujawniają tajemnice i odkrywają prawdę. Zakończenie zamiast szybko poprowadzone mamy rozpisane i wiele w nim dzieje się. Nie przeszarżowane, lecz klimatyczne i pasujące do opowieści o nawiedzonej łazience. Idealnie zamykający historie i wyjaśniający wszystko co było przyczyną działania ducha.

Książka Nawiedzona łazienką jest pozycją z serii Szkoła przy cmentarzu mającej swój urok i klimat. Autor potrafi stworzyć opowieści dla młodszego czytelnika, które wciągają i nie pozwalają się oderwać wzbudzając dreszczyk w czasie czytania. Szkoda, ze nie wznawia się, bo warto byłoby zapoznać się z całym cyklem. Kolejna część jest napisana sprawnie, z lekkością, przystępnie i przyjemnym stylem pisania z dawką klimatu jaki posiada w czasie czytania. Podczas czytania widać do kogo jest kierowana, ale akurat mi to nie przeszkadzało. Każdy czytelnik powinien znaleźć coś w niej dla siebie od młodego po starszego, który lubi opowieści z dreszczykiem, bo jeszcze nie spotkałem się z osadzeniem akcji w nawiedzonej łazience. Ciekawy miał pomysł autor na kolejny tom Szkoły przy cmentarzu. Akcję poprowadził szybko do przodu nie zwalniając, ale również budując nieraz niepokojący nastrój jaki pojawia się. Dlatego wiele dzieje się i nie sposób oderwać się. Wydarzenia toczą się w szybkim tempie i wciągają od samego początku. Lubię wracać do książek z serii Szkoły przy cmentarzu, przy których bawię się świetnie w czasie czytania. Nawiedzona łazienka jest lajtowym horrorem dla młodszego czytelnika, w którym nawet starsi coś dla siebie znajdą. Dlatego chętnie będę sięgał jak nieraz obecnie po książki z serii Szkoły przy cmentarzu, aby przypomnieć sobie książki jakie kiedyś czytałem bawiąc się przy nich świetnie i poczuć dreszczyk w czasie czytania jak za dawnych czasów.

Dzieci się boją szkoły, kadry nauczycielskiej, pracowników i starego cmentarza za placówką, dorośli udaje, że nic się nie dzieje, zlewając obawy dzieci, lub zmieniają/ucinają temat. Także bycie tchórzem w takiej szkole to nie wstyd, to sposób na przeżycie. Niestety niektórzy są mniej odporni na presję rówieśniczą i kończą w dupie. Alex jest tego świetnym przykładem. Przypadkiem wplątał się w sprawę nawiedzonej łazienki, po prostu chcąc z niej skorzystać, a pech chciał, że gdy wleciał z niej jak oparzony trafił na plotkarzy jakich mało, tym sposobem cała szkoła słyszała o śmierdzącym wypadku. W normalnych okolicznościach pewnie wzięto by to za żart, ale nie tutaj. Alex zmuszony powiadomić Piwnicznego Barta o sytuacji w łazience dostał ostrzeżenie, aby jej unikać, ale po co słuchać kogoś dorosłego? Zwłaszcza jak znajomi wmawiają ci, że łazienka pożre jakiegoś małego pierwszaka i to wszystko z twojego tchórzostwa. No wjazd na psyche ostry. I to doprowadziło do kolejnych następstw z zburzeniem nowej łazienki i wycieczka do szpitala włącznie

Bardzo fajna pozycja dla każdego! W niektórych momentach miałam wrażenie, że to R.L.Stine jest autorem tej jak i innych powieści z serii. Zastanawiam się czemu te książki nie są wznawiane. Ale do rzeczy.
Ta część jak zapewne wiecie jest o nawiedzonej łazience. Natarczywy duch nawiedza nową łazienkę szkolną w Grove Hill. Zaczęło się od smrodu. Po zawiadomieniu jednego z nauczycieli, główny bohater zostaje poproszony o zaniesienie kartki dotyczącej najprawdopodobniej rzekomej awarii w łazience od nauczyciela do Piwnicznego Barta. Bart po zawiadomieniu o problemie który spotkał szkolną toaletę dla chłopców zachowuje się podejrzanie. Czyżby miał z tym coś wspólnego? Czy uda się pokonać ducha? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej książki!
Polecam👍🏻

Bardzo fajna seria dla młodzieży, uwielbiałam to czytać w podstawówce. Takie książeczki na jedno popołudnie. Ten tytuł zapamiętałam najbardziej.

Do tej pory gdy spojrzę na tę cienką książeczkę śmieję się, że to był mój pierwszy młodzieżowy horror. Kupiłam ją na jednej z wycieczek szkolnych.
Pamiętam, że słynny trampek klapiący w szczelinie pod drzwiami toalety szkolnej budził wtedy we mnie spory strach.

Fajna seria dla młodzieży.

Fajna seria dla młodzieży.

Fajnie mi się ją kiedyś czytało :)

Fajnie mi się ją kiedyś czytało :)

Świetna książka. Z dreszczykiem strachu i emocji. Ostatnio mam ochotę na takie straszne historyjki, a co jakieś czytam to okazują się ogromnym dnem, ale książeczki z tej serii mnie nie zawodzą. Są świetne i trzymają poziom!
Gorąco polecam ;).

Gorąco polecam ;).

Już nigdy nie wejdę do szkolnej toalety... :D

Już nigdy nie wejdę do szkolnej toalety... :D

Jak to gwiazdki mówią "może być".
Nie jest cudna ale nie jest też zła.
Ciekawa historyjka sprawnie napisana.
4/10

Jak to gwiazdki mówią "może być".
Nie jest cudna ale nie jest też zła.
Ciekawa historyjka sprawnie napisana.
4/10

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Młodzieżowe
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Nawiedzona łazienka