Zimowe dzieci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Vinterborn
powieść duńska, 20w
Lily

Książka "Zimowe dzieci" była przełomem literackim autorki i od pierwszej chwili zyskała pisarce duży rozgłos. Przedstawia świat niepowtarzalnych przeżyć kobiet, ich odczuć związanych z oczekiwaniem na dziecko i jego przyjściem na świat. Książka została dotąd przełożona na 15 języków i sfilmowana, przyczyniła się też do nadania Dei Trier Morch tytułu pisarza roku 1977 w Danii.

beataj | 2016-03-14
Przeczytana: 1992 rok

Wybitnie bliska mi pozycja. W czasie, gdy sama borykałam się z ciążowymi problemami, była tuż obok, pomagała zrozumieć, wytrwać, wytrzymać, wspierała, dodawała otuchy.

weredLewana | 2014-01-18
Przeczytana: 1994 rok

Są książki, których treść wylatuje z pamięci tak szybko, jakby mózg chciał pozbyć się niepotrzebnych informacji, nic nie wnoszących do życia człowieka. Ale są treści, które nie tylko osiadają trwale w szarych komórkach, lecz dosłownie zapisują się w ciele, zmieniając jego strukturę, ucząc wrażliwości i patrzenia na rzeczywistość z perspektywy tak odmiennej od tej, jaką przekazali nam rodzice lub wychowawcy. Taką właśnie siłę ma książka "Zimowe dzieci". Przeczytałam ją bardzo dawno temu, a mimo to, gdy zastanowię się mocniej, umiem opisać wiele z opisanych tam scen, jak chociażby tę o dziecku, które zaczęło krzyczeć jeszcze przed opuszczeniem ciała swojej matki, czy o małżeństwie w podeszłym wieku, które w napięciu oczekuje swojego pierwszego potomka... Nade wszystko jednak pamiętam towarzyszące mi przy czytaniu emocje, emocje nastolatki, której tak potrzebne są słowa o takim życiu, jakie jest naprawdę.
Szukałam później tego tytułu wielokrotnie w różnych bibliotekach, ale...

EmaxDomina | 2013-09-28
Przeczytana: wrzesień 2004

Maria trafia na oddział patologii ciąży. I opowiada o kobietach tam leżących, o nadziejach, smutkach i radościach. Tylko kobieta, która urodziła dziecko potrafi tak opisać poród. Jako przeżycie transcendentalne, ale także traumatyczne i niesamowite. Gdybym umiała sama bym to tak opisała. Tymczasem czytałam tę niesamowitą książkę ze zdumieniem i poczuciem odszyfrowywania tajemnego przekazu. Mężczyźni nie powinni czytac tej książki, bo nie dadzą sobie rady z przekazem między wierszami.

jawora | 2015-01-18

Rozterki kobiet czekających podczas zimowych miesięcy na poród.Ich lęki,choroby,reakcje na przymusowe leżenie w szpitalu,a na końcu może radość...

mikosz | 2016-06-19
Weronika | 2015-04-29