Św. Stanisław biskup krakowski, patron Polski

Okładka książki Św. Stanisław biskup krakowski, patron Polski Gerard Labuda
Okładka książki Św. Stanisław biskup krakowski, patron Polski
Gerard Labuda Wydawnictwo: Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza historia
181 str. 3 godz. 1 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
181
Czas czytania
3 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
83-86650-88-5
Tagi:
historografia stanisław polska Publikacje Instytutu Historii UAM
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

„Nie ma w dziejach polskiej historiografii wydarzenia jednostkowego, które bardziej poruszyłoby umysły uczonych i opinię publiczną, niż tzw. faktum św. Stanisława”. Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem jednego z najwybitniejszych polskich historyków. O problemie tym wylano już hektolitry atramentu. Spierano się bardzo ostro, zarówno na polu nauki, jak i publicystyki oraz (kiedyś) polityki. Często polemiki wykraczały poza, wydawałoby się, przyjęte ramy dla ludzi inteligentnych i kulturalnych. Dotyczy to wszystkich wyżej wymienionych obszarów.
Gerard Labuda, tytan humanistyki, mediewista najwybitniejszy z wybitnych, postanowił zebrać w dosyć niewielkiej (jak na niego) pracy, dotychczasowy stan badań i najważniejsze konkluzje różnych szkół i środowisk na temat sprawy św. Stanisława. Jak zawsze u tego historyka precyzja słowa, logika wywodu i formułowanie wniosków dorównują jedynie jego iście detektywistycznemu zacięciu w poszukiwaniu prawdy kryjącej się w natłoku wielorakich źródeł. Rozbiera on je na czynniki pierwsze, poddaje ścisłej krytyce, konfrontuje wynikające z nich informacje i przedstawia czytelnikowi bardzo strawny rezultat. Nie może on nie zaspokoić koneserów humanistyki. Jest to najwyższy poziom muzy Klio.
Książki Gerarda Labudy nie nudzą. Tak jest i z dziełem poświęconym krakowskiemu biskupowi. Nie zdradzając opinii wyśmienitego historyka w przedmiocie konfliktu król Bolesław – św. Stanisław, mogę z czystym sumieniem polecić lekturę każdemu kto chce spędzić trochę czasu z historią przez duże „H”.

„Nie ma w dziejach polskiej historiografii wydarzenia jednostkowego, które bardziej poruszyłoby umysły uczonych i opinię publiczną, niż tzw. faktum św. Stanisława”. Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem jednego z najwybitniejszych polskich historyków. O problemie tym wylano już hektolitry atramentu. Spierano się bardzo ostro, zarówno na polu nauki, jak i publicystyki oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Sprawa św. Stanisława po dziś dzień budzi różnego rodzaju kontrowersje, które są pokłosiem jej zaprezentowania przez Galla Anonima oraz Wincentego Kadłubka. G. Labuda w swojej monografii podejmuje niełatwe zadanie prześledzenia dotychczasowej dyskusji naukowej na ten temat oraz odsiania plew narosłych wokół niego historiograficznych koncepcji od ziarna źródłowego przekazu kronikarzy. W tej analizie przeciwstawia się przede wszystkim koncepcjom Tadeusza Wojciechowskiego zaprezentowanym jeszcze przed I wojną światową. Swoją drogą pomysły Wojciechowskiego to znakomity przykład tego, jak można zbudować wielkie teorie na bardzo wątłej podstawie (w tym wypadku odczytania niezbyt jasnego tekstu Galla). Rozprawa Labudy ma charakter par excellence erudycyjny i odwołuje się do badań ostatnich dwóch stuleci bazując jednocześnie na znakomitej znajomości materiału źródłowego. Praca niniejsza dowodzi, jak wielkie znaczenie ma w mediewistyce znajomość języka źródeł. W tym wypadku chodzi oczywiście o krótki i niejednoznaczny tekst Galla. Bez dokładnej analizy filologicznej nie byłoby pewnie połowy dyskusji naukowej na ten temat. I niech ktoś powie, że nie potrzeba dziś historykowi znać łaciny...

Tomasz Babnis

Sprawa św. Stanisława po dziś dzień budzi różnego rodzaju kontrowersje, które są pokłosiem jej zaprezentowania przez Galla Anonima oraz Wincentego Kadłubka. G. Labuda w swojej monografii podejmuje niełatwe zadanie prześledzenia dotychczasowej dyskusji naukowej na ten temat oraz odsiania plew narosłych wokół niego historiograficznych koncepcji od ziarna źródłowego przekazu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    16
  • Historia
    5
  • Posiadam
    4
  • Średniowiecze
    4
  • Polska
    2
  • Nauka
    1
  • Chrześcijaństwo i historia Kościoła
    1
  • 2015
    1
  • Historia/Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Św. Stanisław biskup krakowski, patron Polski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne