Ontologia

Okładka książki Ontologia
Władysław Stróżewski Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
83-240-0492-0
Tagi:
filozofia ontologia
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Ocena 6,3
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Miłość i nicość. Z Władysławem Stróżewskim rozmawia Anna Kostrzewska-Bednarkiewicz Anna Kostrzewska-Bednarkiewicz, Władysław Stróżewski
Ocena 6,6
Miłość i nicoś... Anna Kostrzewska-Be...
Okładka książki Wykłady lubelskie o estetyce Władysław Stróżewski, Paweł Taranczewski
Ocena 8,5
Wykłady lubels... Władysław Stróżewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

To nie tylko unikatowy podręcznik akademicki, to samouczek dla ignorantów w filozofii, takich jak ja. Wprawdzie nad biurkiem mego ojca wisiał Sokrates, to jednak ja - z wykształcenia mgr. inż. chemii (PW - 1968), pierwsze poważniejsze kroki w tej materii stawiałem ślęcząc Tischnera, obłożony słownikami i encyklopediami, bo wielu pojęć nie rozumiałem. Równocześnie wycinałem z „Tygodnika Powszechnego” felietony Kołakowskiego, wydane później w trzech seriach pt „O co nas pytają wielcy filozofowie”. Mimo coraz poważniejszych lektur odczuwałem brak „bazy” tj. usystematyzowanych wiadomości z zakresu ontologii czy jak kto woli metafizyki. I dlatego, przeczytawszy w TP z 18.09.2009 roku, recenzję Barbary Skargi tego dzieła
https://www.tygodnikpowszechny.pl/ontologia-wladka-135054
….natychmiast książkę sprowadziłem i zacząłem studiować. Nim przejdę do moich wrażeń cytuję fragment wspomnianej recenzji:
„Nie widzę w Polsce nikogo, kto by mógł takie niesamowite kompendium ontologicznej wiedzy sporządzić. Władek umiejętnie swoją niebywałą erudycję wykorzystał. A przy tym jego podręcznik żyje, pobudza myśl, nasuwa pytania…. …Jego “Ontologia" to niezwykle bogate dzieło, które na pewno będzie służyło wielu pokoleniom….”
Z kolei Marek Mikos pisał w recenzji dostępnej na: http://wyborcza.pl/1,75517,2029656.html
„…..Książka jest fascynująca, bo łączy fenomenologiczną dociekliwość i nieufność z żarliwością - jest osobistym spotkaniem z Mistrzem. Najbardziej fascynujący był dla mnie rozdział zatytułowany: "Systematyzacja rzeczywistości w ujęciu wybranych filozofów". Wśród tych wybranych, jak apostołowie, dwunastu, są oczywiście ulubieni przez Stróżewskiego klasycy myśli: Platon, Arystoteles, Plotyn, jest św. Tomasz z Akwinu, Kartezjusz, Kant i Hegel, jest Hartmann i Popper, ale też Leon Chwistek i Roman Ingarden. Ostatnie zdanie książki przypomina to, co dla Stróżewskiego najważniejsze: "Na nasze wyjściowe pytanie: »Dlaczego istnieje raczej byt niż nic? «, odpowiadamy: »Albowiem istnieje Byt koniecznie istniejący, który jest Dobrem «". To już nie tylko sucha formuła. To wyznanie wiary mędrca. ..”
Natomiast Grzegorz Pacewicz pisze na:
https://naukowy.blog.polityka.pl/2010/01/22/ontologia-strozewskiego/
„….Tok wywodu w podręczniku kształtują następujące problemy. Najpierw przedstawiona jest problematyka bytu od strony logicznej i historycznej. Dalej omówiony jest kluczowy dla ontologii problem, czym jest istnienie. Następnie mamy kolejno problematykę istoty, nicości i niebytu, koncepcję transcendentaliów oraz problematykę przedmiotu jako takiego. Na koniec pojawia się krótki przegląd najważniejszych systemów metafizycznych od Platona po Poppera… …..Sam podręcznik jest bardzo dobry, także pod względem edytorskim – przejrzysty druk, obok tekstu drobne hasła streszczające główne treści podręcznika, różne ramki, dodatki, noty, schematy, które ułatwiają zrozumienie opisywanych problemów. To wszystko czyni z tego podręcznika pewien wzorzec warty naśladowania. Dla mnie jest to po prostu bardzo dobra książka, której wiele zawdzięczam…”
Cóż ja – skromny inżynier - mógłbym dodać? A mogę: po pierwsze brak erraty (np. na s.242 „Dinge an sich” zamiast „Ding..), a po drugie i to przede wszystkim brak indeksu nazwisk, co bardzo utrudnia powracanie do stron już przeczytanych; a przecież to jest podręcznik, więc tekst wielokrotnie się wertuje.
Opracowanie bardzo przydatne dla poszukiwaczy wiedzy i nie śmiałbym postawić innej noty niż 10/10 (przecież autor to uczeń i kontynuator Ingardena)

To nie tylko unikatowy podręcznik akademicki, to samouczek dla ignorantów w filozofii, takich jak ja. Wprawdzie nad biurkiem mego ojca wisiał Sokrates, to jednak ja - z wykształcenia mgr. inż. chemii (PW - 1968), pierwsze poważniejsze kroki w tej materii stawiałem ślęcząc Tischnera, obłożony słownikami i encyklopediami, bo ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    50
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    10
  • Filozofia
    9
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    1
  • Historia filozofii
    1
  • Filozofia, niekoniecznie całościowo przeczytane
    1
  • (o)magija/psychologia/filozofia
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ontologia


Podobne książki

Przeczytaj także