Miłość i nicość. Z Władysławem Stróżewskim rozmawia Anna Kostrzewska-Bednarkiewicz

Seria: Biblioteka Więzi
Wydawnictwo: Więź
wywiad,

Wywiad rzeka z prof. Władysławem Stróżewskim „Miłość i nicość” ukazuje losy i poglądy jednego z najwybitniejszych żyjących polskich myślicieli. Książka daje czytelnikom niezwykłą możliwość wsłuchania się w żywo toczoną rozmowę filozoficzną, która dopełnia i rozjaśnia poglądy wyłożone przez Profesora w opublikowanych wcześniej dziełach. Obok analizy zagadnień takich jak egzystencjalne poczucie nicości, rola rozumności, relacje między filozofią a teologią znajdziemy tu przemyślenia autora dotyczące wciąż gorących tematów: aborcji, in vitro, gender czy granic wolności twórczej. Wyraźnie zaznacza się przy tym miłość prof. Stróżewskiego do muzyki i poezji, szczególnie do głęboko filozoficznych wierszy Norwida, Leśmiana i Miłosza.

Z kolei wspomnienia Profesora, stanowiące pierwszą część książki, dają czytelnikowi wgląd w charakter życia naukowego w środowisku KUL, UJ oraz krakowskiego miesięcznika „Znak”. Natrafimy tu na żywo nakreślone portrety osób tak ważnych dla polskiego życia umysłowego i kulturalnego, jak Roman Ingarden, Barbara Skarga, Stefan Swieżawski, kard. Stefan Wyszyński, ks. Józef Tischner czy prawosławny teolog Jerzy Klinger.

źródło opisu: http://www.wiez.pl

źródło okładki: http://www.wiez.pl

Fillo | 2017-09-21
Na półkach: 2017
Przeczytana: 21 września 2017

Cieszę się, że taka książka powstała, prof. Stróżewski to ciekawa postać polskiej filozofii. Autorka - rozmówczyni Profesora jest świetnie przygotowana, prowadzi rozmowę ze sporą swobodą, przynajmniej takie można odnieść wrażenie.
Czemu nie dałam wyższej oceny? Bo mam wrażenie, że książka jest nieco zbyt długa, przegadana (w części drugiej, filozoficznej) przez co nabiera dość hermetycznego charakteru. A o filozoficznych poglądach Stróżewskiego można się przecież dowiedzieć z innych źródeł.
Tym niemniej przeczytałam z zainteresowaniem i gratuluję Autorce.

Anaginosko | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017

Czyta się bardzo dobrze, choć niekiedy ciśnie się na usta kolejne pytanie o poglądy profesora, którego nie zadała rozmówczyni. Ciekawe i godne uznania, że tak słynny filozof tyle razy powołuje się na autorytet polskich kobiet - filozofek. Jest o historii powojennej filozofii polskiej, tej oficjalnej i tej z KULu. Podoba mi się też, że Stróżewski nie boi się poezji i analizuje ją filozoficznie. Wiele ciekawych rzeczy o relacji rozumu i wiary. Stróżewski nie boi się też irracjonalności i pisze, że filozofia może wchodzić na jej teren. Raczej niespotykane podejście

rafikbraca | 2017-09-27
Basia22 | 2017-09-21