Hemingway. Miłość i wojna

Hemingway in Love and War
83-7180-770-8
Hemingway, miłość, wojna
Pistacia

Jest to właściwie książka-dokument, komentarze autorów stanowią bowiem objętościowo nieznaczną jej część. Są one uzupełnieniem przedrukowanych tu pamiętników i listów Agnes von Kurovsky do Ernesta Hemingwaya oraz jego listów do rodziców, pisanych w 1918 roku z Włoch. Agnes była pielęgniarką amerykańskiego Czerwonego Krzyża, która pierwsza opiekowała się przyszłym pisarzem, kiedy trafił ranny po bitwie nad Piavą do mediolańskiego szpitala. Przeniesiona wkrótce gdzie indziej, pisała do Hemingwaya listy - wreszcie opublikowane - pozwalające wyjaśnić niektóre fakty z życia pisarza, a od lat intrygujące jego biografów.

[opis wydawcy]

tyberiusz | 2014-05-24

,,Szczęśliwie się składa dla historyków literatury i biografów, że przetrwały listy i dzienniki, ponieważ dzięki tym właśnie zapiskom można ustalić wkład wyobraźni Hemingwaya w opisy owych miejsc i wydarzeń."
...
,,Trzeba wniknąć w głębię zaangażowania Agnes, w jej romantycznie uczuciowy rozwój w tamtym czasie, w jej pobudki, nadzieje i rozczarowania, żeby zrozumieć, co i dlaczego spotkało Heminwaya i ile to dla niego znaczyło."
...
,,Sądząc z pożegnalnego listu, jednym z powodów, dla których go odtrąciła, było siedem lat różnicy wieku między nimi. / Agnes również wie, że Hemingway jest pobudliwy, nieraz sarkastyczny i na ogół nie przebierający w słowach, i często mu te cechy wypomina. Są również od początku oznaki braku równowagi w ich Idylii."

(autor)

Książka pod tytułem: Rozpracować Hemingway'a.
,,To miejsce cuchnęło śmiercią." - E. Hemingway.

Irena | 2015-03-30
Przeczytana: 1998 rok