Disneyland

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03144-7
powieść, marzenia, miłość
Lisek_1986

Książka jest przykładem rzadkiego dziś w polskiej prozie gatunku realistycznej powieści psychologicznej. Autora interesują przede wszystkim postawy emocjonalne bohaterów, ich wewnętrzne przeżycia, intencje i motywy postępowania. "Disneyland" to wiecznie aktualna powieść o pogoni za marzeniem. Znajdziemy w niej miłość i wierność, wiarę w ludzi i potrzebę marzenia, udawanie i kobiecą przewrotność, specyficzny Dygatowski humor i przewrotną ironię. Jej bohaterami są lekkoatleta Marek Arens i Agnieszka, malarka, środowisko artystyczne i intelektualne Krakowa. Jest też i tajemnicza Jowita. Czy istnieje naprawdę? Do czego poszukiwanie jej doprowadzi Arensa? Czy możliwa jest miłość czysta i doskonała? "Disneyland" (1965) to jedna z najpopularniejszych powieści Stanisława Dygata, utwór mistrzowsko poprowadzony, ze świetnymi dialogami i celną obserwacją psychologiczną.

źródło okładki: scan

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

"Zgred" Dygat (1914-78) był młody duchem i doskonale wpisywał się w młodzieżową atmosferę lat sześćdziesiątych. Kto tego nie przeżył tego pojąć nie da rady. To jedna wielka ILUZJA, której uchwycenie udało się Dygatowi, lecz przede wszystkim (według mnie) twórcom "Niewinnych czarodziejów" (Wajda, Łomnicki, Skolimowski, Komeda i in). Na okładce czytamy:
„...”Disneyland” to powieść o pogoni za marzeniami, o pogoni za miłością i szczęściem. To również realistyczny wycinek rzeczywistości lat 60. XX wieku – środowiska artystycznego i intelektualnego. Wspomnienia głównego bohatera oraz rozważania o sprawach dla niego najważniejszych – miłości i wierności, przyjaźni i lojalności, kobiecości i męskości, poszukiwaniu sensu życia – sprawiają, że powieść jest i będzie zawsze aktualna..."
Z przyjemnością zanurzyłem się w atmosferze lat mojej młodości, nie umiem jednak przewidzieć reakcji dzisiejszej młodzieży na opisywaną ...

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Marek Arens działał mi nieustannie na nerwy. Poszukując wyimaginowanej dziewczyny-Jowity, nie chciał zauważyć, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki, stoi tuż obok. Iluż z nas, facetów, goni za takimi urojonymi marzeniami...

gorzka | 2011-03-03
Przeczytana: listopad 2010

Książkę czytało mi się dobrze, mimo, że główny bohater nie wzbudził mojej sympatii a raczej irytację. Wydał mi się człowiekiem, który dobrze nie wie, czego chce, albo chce za wiele. Stwarza poufne relacje z każdą kobietą, która pojawia się w jego otoczeniu, ale urzeczywistnieniem jego pragnień o prawdziwej miłości ma być dziewczyna, której, zdawałoby się, nie może mieć. Niby marzy o niedostępnej Jowicie, ale romansuje z bezlikiem kobiet. Zakończenie książki było dla bohatera rodzajem nauczki, co niejednego czytelnika może usatysfakcjonować.

Edyta Zawiła | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Oglądałam znakomity film Janusza Morgensterna "Jowita" i zachwyciłam się Barbarą Kwiatkowską, Danielem Olbrychskim, Zbyszkiem Cybulskim, Kaliną Jędrusik. klimat lat 60-tych, doskonała muzyka.
Sięgam więc po źródła wolnego scenariusza który powstał na podstawie DISNEYLAND. Czyta się świetnie, w szalone lata 60-te wpisana zostaje rola młodego mężczyzny. Marka poznajemy na balu karnawałowym, na którym poznaje tajemniczą dziewczynę przebraną za arabkę - Jowitę, fascynacja oczami i osobą dziewczyny, zaczyna przeplatać jawę z marą. Nagle zagubienie, poszukiwanie miłości idealnej wrzuca go w wir różnych znajomości, które jednocześnie kontynuuje...Agnieszka, Helena, Dorota, Jowita w każdej szuka tej wielkiej miłości.....Polecam z pakietem film.

Studium człowieczych pragnień, żądzy, ciągot i zachowań. Niektóre z zachowań wkraczają w życie, inne pozostają w sferze natchnionego uniesienia/marzeń/rojeń. Ciekawa rzecz; książka taka z pozoru bardzo natchniona, momentami psychicznie niepokojąca - a naprawdę bardzo prawdziwa. Ciekawe i niespecjalistyczne, dość łatwo przystępne psychologiczne studium człowieczej marnej, niedoskonałej, głupiej natury.

Grażyna | 2014-06-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 24 czerwca 2014

| 2012-08-07

Przystępne studium psychologiczne ludzkiej natury, marzeń, współczesności. Historia Marka Arensa i Jowity uświadamia czytelnikowi, że żyje w świecie, w którym nie ma już miejsca na autentyczne i szczere relacje międzyludzkie. Że honor i duma, cechy romantyków, są przyczyną nieszczęścia, choć powinno być odwrotnie. Że miłość prawdziwa nie istnieje, są za to marzenia, ułudy, które i tak ostatecznie okazują się niedorzeczną imaginacją, nie mającą się nigdy spełnić. Że uwikłani jesteśmy w pewien schemat, z którego ciężko jest się wyplątać.

Opowiadanie Marka Arensa przesycone jest gorzką ironią, trafiającą w sedno problemów, jednak wywołującą uśmiech na twarzy czytelnika (może nieco gorzki). Nigdy nie zapomnę, jak sprytnie Dygat ustami Marka Arensa opisuje dominację kobiet nad mężczyznami przywołując opis rozrzuconych w łazience damskich kosmetyków:)

"Disneyland" jest książką, do której na pewno wiele razy będę wracała. I której nigdy nie zapomnę. Polecam!

Olala | 2013-10-12
Przeczytana: 06 października 2013

Oj głupia ludzka natura, ciągle za czymś goni, szuka, tęskni, traci energię, rozprasza się, nudzi. A tak naprawdę szczęście stoi obok, ale nasze oczy skierowane są już w innym kierunku.
Czy ciągle musimy gonić króliczka??

książek: 2015
Jowita | 2018-08-27
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Nie wiem jak książkę odebrali inni czytelnicy. Ja od pierwszych stron miałam wrażenie, że przeczytałam już podobną pozycję. I znalazłam: polska wersja „Buszującego w zbożu”:) Niby nie to samo a jednak jakby to samo. Niby inne a jednak podobne. „Wersja polska” zrobiła na mnie korzystniejsze wrażenie a polski bohater był sympatyczniejszy. Widząc zakłamanie innych widział też swoje. Inaczej niż w amerykańskim pierwowzorze, gdzie wszyscy byli „be” a tylko główny bohater „aja”. Niezależnie od podobieństw i różnic tych dwóch utworów, zawsze i niezmiennie będę polecać film „Jowita”.

killbill12 | 2018-07-13

Niezwykła książka o poszukiwaniu miłości, czystej, pięknej, prawdziwej, a także o tym, że ta czysta, piękna, prawdziwa miłość to ułuda. Ale czy nie warto za nią gonić? I po drodze poznać siebie, odkryć prawdę o tym, jacy jesteśmy, co w życiu zepsuliśmy, co zaprzepaściliśmy, co poświęciliśmy, czego naprawdę pragniemy.
Piękna powieść napisana pięknym, chociaż oszczędnym językiem. Bez egzaltacji i bez zbędnej emfazy.
Szkoda, że odchodzi, a może już odeszła w zapomnienie.