Kompletny przewodnik po typografii. Zasady doskonałego składania tekstu

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Typografii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
The Complete Manual of Typography. A Guide to Setting Perfect Type
978-83-89945-15-0
typografia, drukarstwo, liternictwo
poradniki
nunachopin

Książka wyjaśnia, jak profesjonalnie złożyć tekst i przygotować publikację do druku. Zawiera krótką historię pisma i technik składu. Omawia podstawowe kryteria dobrej typografii. Pokazuje, jak zarządzać fontami w różnych systemach operacyjnych oraz jak radzić sobie z niechętnymi do współpracy programami edytorskimi i graficznymi. Udziela praktycznych wskazówek dotyczących kompozycji. Niezastąpiona pomoc dla studentów szkół artystycznych, projektantów, edytorów, drukarzy, poligrafów oraz specjalistów od komunikacji wizualnej i marketingu.

źródło okładki: terytoria.com.pl

Dociekliwy_Kotek | 2011-12-03
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: grudzień 2011

Żadna książka o typografii jeszcze tak mnie nie zmęczyła, absolutnie żadna.
Przede wszystkim nieporęczny format, który nie nadaje się ani do rozłożenia na stole przy komputerze, ani do trzymania na kolanach, po drugie kompletnie do niczego niepotrzebny (żadnych kolorowych ilustracji!) lśniący kredowy papier, na którym delikatna czcionka tekstu po prostu się gubi i staje słabo czytelna.
Nie wiem, czy styl tekstu to sprawa autora czy tłumacza, ale w porównaniu do Brimghursta czy Williams przez książkę się brnie, zamiast czytać z przyjemnością.
Poza mało użytecznym projektem, odstraszającą ceną (120 złotych?!) i mało przystępną treścią, merytorycznie również bez rewelacji: od innych pozycji dotyczących typografii "Kompletny przewodnik..." różni tylko obszerny rozdział o składaniu tabel i tekstu w formie elektronicznej. Cała reszta - kroje, wielkości, justowanie, znaki specjalne - jest wyłożona w innych podręcznikach w znacznie bardziej przyjaznej formie.

Justyna | 2015-12-11
Na półkach: 2016, Edytorstwo, Przeczytane