Jazz

Okładka książki Jazz
Toni Morrison Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Seria z piórem literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria z piórem
Tytuł oryginału:
Jazz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Data 1. wydania:
1992-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8371299133
Tłumacz:
Julita Wroniak-Mirkowicz
Tagi:
literatura afroamerykańska jazz rasizm Harlem lata 20.
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1302
126

Na półkach:

Powieść Toni Morrison nie opowiada, jak można by przypuszczać, o środowisku czarnych twórców muzyki improwizowanej. Troje głównych bohaterów „Jazzu” to przeciętni mieszkańcy Harlemu lat dwudziestych: starzejące się małżeństwo - Violet i Joe, oraz ta trzecia, Dorcas. Wszyscy oni pod każdym względem różnią się od postaci znanych z powieści "kronikarza epoki jazzu", Francisa Scotta Fitzgeralda. Inna też jest narracja prowadzona przez Morrison. Przede wszystkim zwraca uwagę intensywność tej prozy. Proste, krótkie zdania, z pozoru całkowicie podporządkowane fabule, już po chwili tworzą charakterystyczny rytm, którego nie zakłócają ani zmieniające się wątki, ani pojawiające się raz po raz introspekcje. Sam temat zostaje przedstawiony już na wstępie, po czym jest rozwijany i uzupełniany: dowiadujemy się, że Joe zakochał się w osiemnastoletniej Dorcas, którą później zastrzelił. Jedyną karą dla niego okazało się szaleństwo żony. "Zastrzelił kochankę, aby uczucie trwało wiecznie". To zdanie, jedno z pierwszych, trafnie sygnalizuje balladowy, chwilami niemal elegijny charakter narracji. A przy tym dialogi pozostają cały czas wyraziste, pełne wigoru i autentyzmu.

Lecz nie sama tylko technika prozatorska jest godna zauważenia. Toni Morrison wykazała również predyspozycje wykraczające poza warsztat kompetentnego pisarza. Ta urodzona w 1949 r. absolwentka Harvardu i teoretyk literatury potrafiła wsłuchać się w odgłosy przedwojennego Harlemu z niepowtarzalną empatią. Opisując koleje losów poszczególnych postaci odtworzyła myśli, odczucia, zachowania i wypowiedzi ludzi z innej epoki i innego niż jej własne środowiska w sposób zasługujący na podziw. Przywodząc na myśl najwybitniejsze spośród klasycznych powieści XIX i XX stulecia, z których autorami Morrison ma więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.

Na tle prostej w gruncie rzeczy fabuły "Jazzu" dość tajemniczo prezentuje się postać pierwszoosobowego narratora, czy raczej narratorki, gdyż najwyraźniej jest to typ ciekawskiej sąsiadki, która ochoczo snuje gawędę o bulwersujących wydarzeniach z najbliższej okolicy. O sobie nie mówi właściwie nic ("staram się, aby ludzie jak najmniej o mnie wiedzieli"). O powieściowych bohaterach - zaskakująco wiele. Niepostrzeżenie od sąsiedzkich plotek przechodzi do wydarzeń sprzed wielu lat, do najbardziej znaczących przeżyć, jakich Joe i Violet doświadczyli w czasie swego dzieciństwa i młodości. Towarzyszą temu sentencjonalne uogólnienia oraz liczne, spontanicznie rozwijane wątki poboczne, które z równym powodzeniem mogłyby funkcjonować zupełnie samodzielnie.

Na szczególną uwagę zasługuje też oryginalny wizerunek Nowego Jorku, nazywanego tutaj po prostu Miastem. Morrison w sposób niezwykle sugestywny opisuje wrażenie, jakie wywierało ono na czarnych przybyszach z prowincji, osiedlających się tu na początku wieku. Było to dla nich Miasto, które "wyostrza zmysły i usposabia do snucia planów". Nawet wtedy, gdy "pokój, który wynajmowali, był mniejszy niż przegroda w oborze dla jałówki i ciemniejszy niż wychodek o świcie". Jednak, inaczej niż w powieściach Richarda Wrighta czy Jamesa Baldwina, nie znajdujemy w "Jazzie" zaangażowanej publicystyki, epatującej czytelnika krzywdą czarnych bohaterów. Kunszt pisarski Morrison sprawia, że opisywana rzeczywistość stopniowo nabiera wymiaru niemal mitycznego, gdzie rządzi nieubłagane fatum, ale znajduje się też miejsce na nutę optymizmu.

Powieść Toni Morrison nie opowiada, jak można by przypuszczać, o środowisku czarnych twórców muzyki improwizowanej. Troje głównych bohaterów „Jazzu” to przeciętni mieszkańcy Harlemu lat dwudziestych: starzejące się małżeństwo - Violet i Joe, oraz ta trzecia, Dorcas. Wszyscy oni pod każdym względem różnią się od postaci znanych z powieści "kronikarza epoki jazzu",...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    286
  • Przeczytane
    128
  • Posiadam
    20
  • 2018
    3
  • Literatura amerykańska
    3
  • Anglistyka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Jazz
    2
  • Czytane po angielsku
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Więcej
Toni Morrison Jazz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także