Boyne 1690

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
bitwa, Anglia, Irlandia, historia
historyczna

Pierwszego lipca 1690 roku, na brzegach irlandzkiej rzeki Boyne doszło do decydującego starcia pomiędzy Jakubem II a armią jego zięcia Wilhelma III. Po przegranej bitwie zwolennicy Jakuba przez 50 lat starali się odzyskać tron dopóki ich sprawa nie została ostatecznie pogrzebana w 1746 r. na krwawym wrzosowisku Culloden Moor.

Elevander | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Wojna irlandzka lat 1689-1691, a zwłaszcza bitwa nad rzeką Boyne, jest dowodem na znaczenie jednostki w dziejach świata. Jakub II poprzez swoje błędy polityczne i militarne, szczególnie zaś poprzez swą tchórzliwą ucieczce po starciu nad rzeką Boyne, doprowadził do zmarnowania dużych szans, jakie miała strona jakobicka w tym konflikcie. Jarosław Wojtczak opisując wojnę irlandzką i jej decydującą bitwę wyraźnie podkreśla kluczowe znaczenie tych błędów. Jego obszerna i żywa narracja stanowi dobre wprowadzenie w tę problematykę. Można by mu wprawdzie zarzucić, że sporadycznie tylko odwołuje się do literatury naukowej, że w przypisach umieszcza nieco dziwaczne informacje, wreszcie że zbyt małym stopniu poddaje omawiane wydarzenia dokładnej analizie, niemniej jednak ogólna ocena "Boyne 1690" jest zdecydowanie pozytywna. Wprawdzie dotyczącą podobnej tematyki pracę Marii Niemojowskiej "Ostatni Stuartowie" oceniam wyżej, ale książka Wojtczaka wyraźnie nakierowana na zagadnienia polityczne i...

Radosław | 2015-10-17
Czytacz | 2015-08-23