Boyne 1690

Okładka książki Boyne 1690 Jarosław Wojtczak
Okładka książki Boyne 1690
Jarosław Wojtczak Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311111554
Tagi:
bitwa Anglia Irlandia wojskowość powszechna
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
865
865

Na półkach:

Ktokolwiek miał styczność z historią Anglii, pewnie zauważył, że jest zawiła i wielowątkowa. Spory religijne, królowie, którzy muszą uciekać z kraju lub są ścinani. Podobnie jest tutaj. Z tego powodu autor przedstawia dość długi wstęp do tytułowej. Trzeba zrozumieć, jak to się stało, dlaczego w Irlandii holenderski król walczy z angielskim, który ma poparcie Francji. Niestety książka jest oparta nie na pełnokrwistych źródłach, a przekrojowych, np. "Historia Irlandii", Historia Anglii" czy "Historia powszechna XVI-XVII w.", co razi w oczy.

Ktokolwiek miał styczność z historią Anglii, pewnie zauważył, że jest zawiła i wielowątkowa. Spory religijne, królowie, którzy muszą uciekać z kraju lub są ścinani. Podobnie jest tutaj. Z tego powodu autor przedstawia dość długi wstęp do tytułowej. Trzeba zrozumieć, jak to się stało, dlaczego w Irlandii holenderski król walczy z angielskim, który ma poparcie Francji....

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
24

Na półkach: , , , ,

Zachęcam do obejrzenia wideorecenzji książki Jarosława Wojtczaka na kanale "Wojna na Planszy".

Zachęcam do obejrzenia wideorecenzji książki Jarosława Wojtczaka na kanale "Wojna na Planszy".

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
238
233

Na półkach:

Ciekawa historia, pokazana próba siłowego skatolicyzowania Anglii, a potem żałosnego końca Stuartów. Dobrze rozłożone proporcje między wojną i polityką.

Ciekawa historia, pokazana próba siłowego skatolicyzowania Anglii, a potem żałosnego końca Stuartów. Dobrze rozłożone proporcje między wojną i polityką.

Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: ,

Typowy Wojtczak, czyli sprawnie napisana lektura dla wchodzących w temat i nic ponadto. Połowa książki to właściwie zarys meandrów polityki angielskiej i europejskiej w latach 1649-1688 - od czasów Cromwella, przez wojny holenderskie, do "chwalebnej rewolucji". Później otrzymujemy nieco zbyt szczegółowy opis walk jakobitów z protestantami w Ulsterze w 1689 roku, po czym wreszcie dochodzimy do tytułowej kampanii. Relacja kończy się na kapitulacji Limerick i pacyfikacji Irlandii, po drodze opisując krwawą bitwę pod Aughrim z 1691 roku.

Niestety im bliżej końca książki, tym bardziej tekst robi wrażenie pisanego "po łebkach", jakby nie starczyło już miejsca na rozwinięcie wątków, co mocno kontrastuje z pierwszymi, bardziej szczegółowymi rozdziałami. Tytułowe starcie zajmuje niewiele miejsca i jest opisane dość beznamiętnie. O armiach obu rywali również mogłoby być trochę więcej, bo opis jest niesamowicie ogólnikowy. Być może to efekt szczupłej bibliografii, co niestety typowe dla tego autora. Ponadto starcie pod Aughrim wydaje się o wiele bardziej dramatyczne i godne uwagi niż tytułowa bitwa pod Boyne. Nie jest to zła pozycja, ale na pewno nie będę do niej wracał.

Typowy Wojtczak, czyli sprawnie napisana lektura dla wchodzących w temat i nic ponadto. Połowa książki to właściwie zarys meandrów polityki angielskiej i europejskiej w latach 1649-1688 - od czasów Cromwella, przez wojny holenderskie, do "chwalebnej rewolucji". Później otrzymujemy nieco zbyt szczegółowy opis walk jakobitów z protestantami w Ulsterze w 1689 roku, po czym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
25

Na półkach:

Świetna kontynuacja Naseby 1645.

Świetna kontynuacja Naseby 1645.

Pokaż mimo to

avatar
854
136

Na półkach: , , ,

Dużym minusem książki jest jej bibliografia, a raczej jej brak. Autor korzystał głównie ze źródeł przekrojowych jak "Historia Irlandii", Historia Anglii" czy "Historia powszechna XVI-XVII w.". Tytuł książki jest mylący dla czytelnika, gdyż dostajemy opis historii politycznej Anglii z lat 1650-1690. Nie dowiemy się praktycznie nic na temat wojskowości walczących stron, a sam konflikt jest dodatkiem do historii panowania Jakuba II.

Dużym minusem książki jest jej bibliografia, a raczej jej brak. Autor korzystał głównie ze źródeł przekrojowych jak "Historia Irlandii", Historia Anglii" czy "Historia powszechna XVI-XVII w.". Tytuł książki jest mylący dla czytelnika, gdyż dostajemy opis historii politycznej Anglii z lat 1650-1690. Nie dowiemy się praktycznie nic na temat wojskowości walczących stron, a sam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
721
113

Na półkach: ,

Rozbudowany wstęp bardzo ładnie wyjaśnia czasy po angielskiej wojnie domowej - restauracje władzy królewskiej Stuartów. Najciekawsze, dla mnie podczas lektury, było rozważanie słuszności polityki Ludwika XIV wobec Anglii i Holandii. Poniekąd słusznie wspierał przez lata finansowo prokatolickiego Karola II. Tyle tylko, że ani król Anglii, ani król Francji nie docenili siły parlamentu i protestantów. W rezultacie takiej polityki Francja stanęła później osamotniona wobec koalicji dwóch potęg morskich. Przegrała w końcu na morzu, przegrała potem w koloniach.
Drugi ciekawy moment tej książki, wiąże się z wydarzeniem tuż sprzed tytułowej bitwy, gdy od ognia dział prawie zginął Wilhelm III Orański.
To była chwila, która mogła wywrócić do góry nogami całą dalszą historię Europy Zachodniej.
Kolejna książka Pana Wojtczaka, którą dobrze się czyta.

Rozbudowany wstęp bardzo ładnie wyjaśnia czasy po angielskiej wojnie domowej - restauracje władzy królewskiej Stuartów. Najciekawsze, dla mnie podczas lektury, było rozważanie słuszności polityki Ludwika XIV wobec Anglii i Holandii. Poniekąd słusznie wspierał przez lata finansowo prokatolickiego Karola II. Tyle tylko, że ani król Anglii, ani król Francji nie docenili siły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Wojna irlandzka lat 1689-1691, a zwłaszcza bitwa nad rzeką Boyne, jest dowodem na znaczenie jednostki w dziejach świata. Jakub II poprzez swoje błędy polityczne i militarne, szczególnie zaś poprzez swą tchórzliwą ucieczce po starciu nad rzeką Boyne, doprowadził do zmarnowania dużych szans, jakie miała strona jakobicka w tym konflikcie. Jarosław Wojtczak opisując wojnę irlandzką i jej decydującą bitwę wyraźnie podkreśla kluczowe znaczenie tych błędów. Jego obszerna i żywa narracja stanowi dobre wprowadzenie w tę problematykę. Można by mu wprawdzie zarzucić, że sporadycznie tylko odwołuje się do literatury naukowej, że w przypisach umieszcza nieco dziwaczne informacje, wreszcie że zbyt małym stopniu poddaje omawiane wydarzenia dokładnej analizie, niemniej jednak ogólna ocena "Boyne 1690" jest zdecydowanie pozytywna. Wprawdzie dotyczącą podobnej tematyki pracę Marii Niemojowskiej "Ostatni Stuartowie" oceniam wyżej, ale książka Wojtczaka wyraźnie nakierowana na zagadnienia polityczne i militarne, dobrze tamtą marmurkową biografię uzupełnia i poszerza spojrzenie na historię Wysp Brytyjskich.

Tomasz Babnis

Wojna irlandzka lat 1689-1691, a zwłaszcza bitwa nad rzeką Boyne, jest dowodem na znaczenie jednostki w dziejach świata. Jakub II poprzez swoje błędy polityczne i militarne, szczególnie zaś poprzez swą tchórzliwą ucieczce po starciu nad rzeką Boyne, doprowadził do zmarnowania dużych szans, jakie miała strona jakobicka w tym konflikcie. Jarosław Wojtczak opisując wojnę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    45
  • Chcę przeczytać
    32
  • Posiadam
    26
  • Historyczne Bitwy
    6
  • Historia
    5
  • Nowożytność
    4
  • Historyczne bitwy
    3
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2
  • XVII wiek
    2
  • historia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Boyne 1690


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne